Archiwum

Czeski turniej to nie czeski film!

Kolejny raz wracamy z Pragi z ambiwalentnymi odczuciami. Z jednej strony szczęśliwi, ponieważ bogatsi o unihokejowe doświadczenie. Z drugiej zaś uświadomieni, jak dużo nam jeszcze brakuje do południowych sąsiadów. Tam gra nie przypomina czeskiego filmu, a wręcz przeciwnie. Każdy wie, gdzie zagrać, gdzie pobiec i przede wszystkim po co ma to zrobić.

Czeska Praga trochę różni się od tej warszawskiej, ale obie mają swój urok. Niestety nie mieliśmy szczęścia, jak mieszkańcy bułgarskiej Sofii i nie widzieliśmy kandydata na prezydenta naszej stolicy.  Może to i dobrze, bo jeszcze by podchwycił przy budowie tych kolejnych i kolejnych nitek metra, że przy wielu stacjach są bary, gdzie w oczekiwaniu na pociąg można zajść na piwo. Nam zawsze brakowało czasu, bo regularnie nadjeżdżały kolejne składy. Nie odwiedziliśmy też słynnego baru „Pod Kielichem”, gdzie urzędował dobry wojak Józef Szwejk, bohater słynnej powieści Jarosława Haska. Za to mieliśmy okazję oglądać unihokej z najwyższej, światowej półki i to nam w zupełności wystarczyło.

Czytaj więcej...

„Jacy? Tacy?” tacy są!

Ostatniego dnia tegorocznych wakacji, tj. 2 września, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jacy? Tacy?” zorganizowało w Łochowie drugi Festyn Integracyjny „Otwórz oczy”. (Pierwszy odbył się równo rok temu). Celem festynu było kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec niepełnosprawnych osób.  

Wśród licznie zgromadzonej na targowisku miejskim publiczności znaleźli się: Burmistrz Gminy Łochów p. Robert Gołaszewski, Starosta Węgrowski p. Krzysztof Fedorczyk, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie p. Hanna Kasperowicz, Dyrektor MiGOK Łochów p. Artur Lis, członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego p. Andrzej Kruszewski, Dyrektor ZSP w Łochowie p. Andrzej Suchenek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łochowie p. Urszula Kalinowska.

Czytaj więcej...

O likwidacji przejazdu jeszcze

czyli komu potrzebna była likwidacja przejazdu w ulicy Żeromskiego przed terminem?

Na ostatniej (sierpniowej) sesji Rady Miejskiej w Łochowie, po trzech latach,  sprawa przejazdu w ulicy Żeromskiego w Łochowie powróciła. Obecny burmistrz nadal utrzymuje, że nic nie wiedział o protokole likwidacji przejazdu w ulic Żeromskiego w czasie poprzednich wyborów (rok 2016).

Czy to możliwe skoro jako radny brał udział w posiedzeniu komisji w sprawie likwidacji przejazdów kolejowych w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łochowie, które odbyło się 14 lutego 2013 r. po którym, już w terenie, podpisano to co ustalono na spotkaniu w urzędzie, czyli protokół z likwidacji przejazdu? Nie podpisywał tego protokołu osobiście, gdyż nie był osobą funkcyjną (np. przewodniczącym komisji) ani radnym z okręgu, w którym był położony przejazd w ul. Żeromskiego. Jak byłby radnym funkcyjnym to zapewne

Czytaj więcej...

Przedwyborcze rozmowy (2)

      Jesienne wybory tuż, tuż. W naszym nowym przedwyborczym cyklu - odsłona druga. Tym razem rozmowa z Burmistrzem Łochowa - Robertem Gołaszewskim, ubiegającym się o reelekcję.

- Obecna Pana kadencja na stanowisku Burmistrza Łochowa dobiega końca. Na okres ten złożyło się mnóstwo wyzwań. Proszę o podsumowanie mijającej kadencji.

- Burmistrzem zostałem w trakcie kadencji, więc nie było czasu na naukę. Od razu trzeba było przystąpić do energicznego działania. Od początku mojej pracy w samorządzie dbałem o przekaz informacji pomiędzy Urzędem, a mieszkańcami. Uważam, że ten aspekt był zaniedbany w poprzednich latach, dlatego chciałem to jak najszybciej zmienić. Od pierwszego dnia sprawowania funkcji burmistrza Łochowa informowałem poprzez portale społecznościowe o wszystkich działaniach i decyzjach w naszej gminie. Stworzyliśmy także Echo Łochowa, w którym czytelnik może znaleźć najważniejsze informacje. Uważam, że komunikacja na linii urząd - mieszkańcy jest obecnie na bardzo dobrym poziomie. W mojej ocenie w tak krótkim czasie udało się zrealizować

Czytaj więcej...

Cheerleading po łochowsku, cz. I

czyli rozmowa z p. Anną Pękul - „Pendolino” łochowskiego cheerleadingu

- Zapytam wprost: Czy polski ruch cheerleadingu ma się coraz lepiej?

- Tak. Zdecydowanie coraz lepiej. Odkąd ICU (Międzynarodowa Federacja Cheerleadingu) stała się członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, znacząco wzrosła liczba zawodników uprawiających tę dyscyplinę także w Polsce. Tegoroczne Mistrzostwa Polski Cheerleaders w Chorzowie trwały 3 dni i zgromadziły ponad dwa tysiące zawodników i zawodniczek.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

W bieżącym numerze G.Ł. ponad 30 wrześniowo-październikowych wieści gminych:

 14 sierpnia br. Wiceburmistrz Łochowa Małgorzata Łotarska, przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy Łochów Marii Komuda i obecności Inspektora ds. zamówień publicznych Macieja Folmana, podpisali z firmą Szpańscy Jerzy, Jacek, Dawid Czystość Sp. J. z siedzibą w Wołominie umowę na roboty budowlane, polegające na przebudowie drogi gminnej Budziska – Łochów,  o łącznej długości 1,5 km. Wykonawca tej inwestycji wszedł na teren budowy 6 września br. i ruszył pełną parą od prace ziemnych i geodezyjnych - wyznaczenie dokładnego śladu jezdni, tzw. „ulicy piaskowej”. Został usunięty parkan-ogrodzenie OSP, które musi być cofnięte o co najmniej pół metra. Wartość zadania - budowy drogi od podstaw - opiewa na kwotę 2.499.887 zł, z terminem wykonania do dnia 31 października 2018 r. Czasu mało, a zakres robót duży. Zadanie to dofinansowane jest ze

Czytaj więcej...

Wyborczy kalendarz

W wyborach samorządowych zaplanowanych na 21 października wyłonieni zostaną wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także radni wszystkich szczebli samorządu.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty związane z tegorocznymi wyborami samorządowymi:

• do 27 sierpnia - był czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego;

• do 16 września do godz. 24.00 - upłynie ostateczny termin rejestracji list kandydatów na radnych wszystkich szczebli, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego;

Czytaj więcej...

103 miliardy złotych

Tyle pieniędzy ma trafić do Polaków w ciągu 10 lat, kiedy to będzie realizowany kolejny program rządowy CZYSTE POWIETRZE. W czwartek 6 września br. w SP Nr 3 w Łochowie miało miejsce spotkanie informacyjne na temat tego programu.

Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk zachęcał wszystkich do skorzystania z możliwości, które oferuje ten program. Spotkanie wzbudziło olbrzymie zainteresowanie mieszkańców naszej Gminy. Uczestniczyło w nim około 300 osób zainteresowanych tym, by łochowskie powietrze było bardziej czyste. Prezentację, jak to osiągnąć, przeprowadzili fachowcy reprezentujący Ministerstwo Środowiska. W największym skrócie - program oferuje dofinansowanie modernizacji naszych domów w takie elementy jak docieplenie ścian, stropów, dachów, wymianę kotłów c.o. oraz okien i drzwi.

Czytaj więcej...

Policyjne info

„Bezpieczna droga do szkoły”

Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzono w dniach 3-7 września. Ich celem było czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do szkół i placówek oświatowo-wychowawczych w początkowym okresie nauki - po przerwie wakacyjnej. Szczególnie reagowano na:

- przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy,

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,

- omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu,

Czytaj więcej...

4 edycja za nami

czyli o turniejach piłkarskich „Stop Dopalaczom” w Łochowie

Po raz czwarty z rzędu odbyły się w Łochowie turnieje piłkarskie dla dzieci pod nazwą „Stop Dopalaczom”. Zmagania młodych adeptów piłki nożnej miały miejsce na kompleksie boisk „Orlik” oraz na stadionie ŁKS Łochów.

We wszystkich turniejach uczestniczyło ponad 400 młodych zawodników z całego Mazowsza. Nie zabrakło też drużyn miejscowych, gospodarzy imprezy, drużyn ŁKS Łochów, które dzielnie walczyły i cieszyły oczy kibiców swoją grą.

Na koniec turnieju, wszystkie drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi medalami oraz pucharami, zaś najlepsi młodzi zawodnicy - nagrodami indywidualnymi, a najlepsze ekipy

Czytaj więcej...

74 lata później

W połowie sierpnia 1944 roku w lesie pod Jerzyskami, w obszarze ograniczonym wioskami: Gwizdały, Łazy, Kaczeniec, Burakowskie, Jerzyska połączone siły partyzantki Armii Krajowej z Radzymina i Narodowych Sił Zbrojnych z Wołomina stoczyły nierówny bój z żołnierzami Wermachtu, okupując go śmiertelnymi ofiarami - kilkunastoma zabitych i tyleż rozstrzelanych.

Trzeba było 74 lat, by prawda ta przebiła się przez dziwny zbieg okoliczności i zdarzeń, by wyryta została na pamiątkowym kamieniu i tablicach, że w bitwie pod Jerzyskami, jako zwarte pododdziały uczestniczyła 1 Kompania 32 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem rtm. Kajetana Fijałkowskiego „Rafała” oraz pluton Narodowych Sił Zbrojnych pod komendą Telesfora Badetki - walcząc z przeważającymi siłami 7 Dywizji Piechoty Wehrmachtu. P.O.S. „Jerzyki” tam nie było. Przez całe lata PRL-u, ale też i III RP - pamięć i prawda o boju pod Jerzyskami była skrywana. Komunistyczne władze nie zezwalały

Czytaj więcej...