Archiwum

Ruszyła budowa podziemnego przejścia

Co prawda z prawie rocznym poślizgiem lecz rozpoczęły się z dużym rozmachem prace przy budowie drugiego w Łochowie przejścia podziemnego pod linią kolejową Warszawa-Białystok, równolegle do byłego śladu osi ulicy Żeromskiego (około 100 metrów na południe), którą to ulicą biegł przejazd kolejowy. Podany wcześniej termin rozpoczęcia prac - 16 lipca br. - został tym razem dotrzymany. Nowy obiekt, za ponad 3,5 min zł zastąpi drogę w poziomie szyn, połączy ulicę Dolną (skrzyżowanie z ul. Żeromskiego) z Al. Łochowską (wylot wis a wis przystanku autobusowego „na Wymysłach”. Piesi i rowerzyści zyskają wygodną i bezpieczną przeprawę pod linią kolejową. Przejście podziemne o szerokości minimum 4,5 m i wysokości ponad 2,5 m będzie pod czterema torami.

Czytaj więcej...

Obwodnica - spotkanie trzecie

18 lipca w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie odbyło się trzecie i ostatnie spotkanie konsultacyjne dotyczące studium uwarunkowań zabudowy przestrzennej obwodnicy Łochowa. Już po pierwszym spotkaniu ubyło nieco wariantów jej przebiegu lecz po drugim  była to już tylko kosmetyka. W trakcie poszczególnych trzech spotkań wsłuchiwano się w mnóstwo sugestii jej przebiegu lecz uwzględniono tylko część tych wniosków - zbieranych również po spotkaniach w formie ankiet/formularzy.

Czytaj więcej...

Przygotowania czas zacząć!

Chociaż trwają wakacje i większość osób korzysta z zasłużonego odpoczynku, my ruszyliśmy z przygotowaniami do kolejnego unihokejowego sezonu. Pozazdrościliśmy piłkarzom, a przede wszystkim kibicom polskiej ekstraklasy i jak najszybciej chcemy rozpocząć rozgrywki!

Pierwszy mecz ligowy rozegramy w weekend 8-9 września 2018, ale już na początku sierpnia ruszamy do czeskiej Pragi (w grudniu zostaną tam rozegrane finały Mistrzostw Świata Mężczyzn), by po raz kolejny zagrać w największym międzynarodowym turnieju Czech Open.  W tym roku swój przyjazd zapowiada blisko 250 ekip z całej Europy. Obok Olimpii Łochów Polskę reprezentować będą dwie żeńskie drużyny: MMKS Podhale oraz Interplastic Olimpia Gdańsk.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

 Uruchomiona została procedura budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) na 2019 rok - demokratycznego procesu dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta Łochów decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu gminnego. Decyzją Rady Miejskiej w Łochowie (sesja czerwcowa), na potrzeby budżetu partycypacyjnego 2019 r. przeznaczono 200 tys. zł. w  tym 80% na projekty inwestycyjne i 20% na projekty społeczne. Propozycję projektu może zgłosić mieszkaniec osiedla/miasta Łochów na formularzu, do pobrania ze strony internetowej www.gminalochow.pl  Już na etapie składania wniosku inicjatywę musi popierać przynajmniej 10 mieszkańców, potwierdzając to pisemnie. Formularze można składać do specjalnej skrzynki z napisem ,,Budżet Partycypacyjny 2019’’ w terminie do 14 września 2018r. w zamkniętej kopercie.

Czytaj więcej...

Kamienne Sympozjum

Kamienne Sympozjum to dwutygodniowe warsztaty rzeźb powstających w kamieniu, które odbyły się przy łochowskim Domu Kultury w dniach 16-29 lipca br. Chociaż w przypadku monumentalnej rzeźby „Strażnik Dębów - wspomnienie po burzy” jest to rzeźba w dębowym drewnie, dębowej kłodzie, nie ściętym pniu - ocalałym po ubiegłorocznej burzy, znajdującym się w Dębince, najbliżej ulicy 1 Maja. Zresztą w parku tym, w wyniku wcześniejszych warsztatów, z ub. roku, rzeźb tych jest znacznie więcej.

Czytaj więcej...

Dni Łochowa za nami

Dnia 21.07.2018 r. Łochowianie obchodzili uroczyście dzień swojego miasta. Organizatorem imprezy był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem obieli: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk oraz Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, natomiast Patronat medialny: Radio Fama, Tygodnik Siedlecki, Głos Węgrowa i Okolic, Kurier W, Katolickie Radio Podlasie, Węgrowskie Bądźmy Razem, Gazeta Łochowska.

Czytaj więcej...

Z cyklu: Przedwyborcze rozmowy (1)

Jesienne wybory tuż, tuż. W naszym nowym cyklu, na początek, rozmowa ze Starostą Węgrowskim - Krzysztofem Fedorczykiem.

- Do najbliższych wyborów samorządowych pozostało niespełna 2-3 miesiące. Jakie dostrzega Pan różnice między samorządem dziś, a tym z lat 90-tych? Co się dzieje z nami wyborcami tuż przed wyborami?

- Różnice są bardzo duże. W tamtych czasach samorząd był bardzo autentyczny i bez wpływu zewnętrznego, a szczególnie polityki „z góry”. Prowadziliśmy rzeczowe dyskusje na komisjach i sesjach poświęcone naszym, lokalnym sprawom. Dziś to wygląda zupełnie inaczej. Próbuje się przenosić „wielką politykę” do samorządu i dochodzi do niepotrzebnych podziałów. Wmawia się nam, że 500+ czy też inwestycje przy drogach krajowych to kompetencja samorządu.

Czytaj więcej...

Mamy dość polityki!!!

Wszystkim miejscowym większym i mniejszym politykom życzymy kariery w Warszawie lub gdzie tylko chcą. Zdecydowanie proszę nie mieszać sprawy tunelu/wiaduktu z polityką. Tu jest Łochów. Wszyscy mieszkańcy miasta i gminy mają takie same prawa. Mają więc prawo współdecydować o swojej przyszłości. Nie ma naszej zgody na podejmowanie bardzo ważnych decyzji bez wiedzy głównych zainteresowanych.

Rada Gminy 26 kwietnia 2016 r. podjęła uchwałę na temat konsultacji społecznych min. w sprawach ważnych dla Gminy.(Uchwała nr XXV/157/2016). Zgodnie z w/w uchwałą przeprowadzenie konsultacji powinno być poprzedzone akcją informacyjną, trwającą co najmniej 7 dni, prowadzoną poprzez ogłoszenia na stronie internetowej Gminy Łochów, umieszczanie ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Łochowie, w miejscach ogólnodostępnych lub inne efektywne sposoby dotarcia do uczestników konsultacji społecznych.

Czytaj więcej...

„Do polityki nie idzie się dla pieniędzy”

Nie, nie mogę zawieść burmistrza i nie napisać o zamieszaniu z powodu jego wynagrodzenia. Będzie  miał powód by napisał na co przeznaczył część podwyżki, którą sobie załatwił. 

Zapewne pamiętacie Państwo, awanturę na poziomie rządu z horrendalnymi nagrodami dla ministrów, które prezes nakazał oddać, co pociągnęło za sobą 20% obniżkę pensji samorządowców, bo do polityki nie idzie się dla pieniędzy. W naszej gminie miała kuriozalna sytuacja, za obniżeniem głosowali radni z klubu PiS, a reszta przeciw, ale po kolei.

Czytaj więcej...

100 dni trzeźwości

Od 1984 roku sierpień wpisał się w tradycję kościoła w Polsce jako miesiąc trzeźwości. 100 - lecie niepodległości jest dodatkowym powodem byśmy, wdzięczni naszym Ojcom za ofiarę krwi przelaną za jej odzyskanie, wydłużyli okres abstynencji o kolejne miesiące, czyli  do 11 listopada 2018 roku. Wdzięczność to jeden powód, natomiast troska o dzień dzisiejszy i przyszłość naszego Narodu to drugi. Zatem każdy miłujący swoją Ojczyznę Polak powinien wzbudzić w sobie pragnienie złożenia takiej skromnej ofiary. Troska o pomyślność  Ojczyzny wymaga od nas wszystkich zaangażowania w naprawę dramatycznej sytuacji spowodowanej pijaństwem i alkoholizmem. Około milion osób jest uzależnionych, a 3 miliony pije ryzykownie i szkodliwie.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zdarzenia drogowe z końca lipca

28 lipca w Łochowie na al. Łochowskiej doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci ustalili, że 37-letni kierujący chevroletem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącym prawidłowo pojazdom skoda oraz hyundai kierowanym przez 27 i 34 - letnich kierujących. W wyniku zderzenia kierowca chevroleta został przetransportowany pogotowiem lotniczym do szpitala w Warszawie. 39-letnia pasażerka chevroleta oraz kierowca skody przewiezieni do szpitala w Wyszkowie oraz 22-letnia pasażerka skody do szpitala w Węgrowie. Uczestników zdarzenia zbadano stan trzeźwości i okazało się, że kierowca skody kierował w stanie po użyciu alkoholu.

Czytaj więcej...