Archiwum

Pocałunek od losu

1 lipca br. doszło do uroczystego poświęcenia i otwarcia nowych dwóch Domów dla Dzieci, które dla  dotychczasowych wychowanków Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach  stały się  tytułowym „pocałunkiem od losu” - miejscem gdzie będą mogły doświadczyć szczęścia, zadowolenia, wygody, komfortu i bezpieczeństwa - doświadczyć cywilizowanych warunków, które co prawda nie zastąpią podstawowych, cennych wartości w życiu młodego człowieka, ale dadzą większe możliwości do rozwoju i wkraczania w dorosłość.

Czytaj więcej...

Dni Łochowa 2018

Organizatorem tegorocznych Dni Łochowa, jak i z lat minionych, jest Miejski i Gminny Ośrodek Kultury. To impreza cykliczna, mająca charakter otwartej i prestiżowej artystycznej imprezy plenerowej, stanowiąca istotną reklamę, m.in. zasobów kulturalnych i turystycznych naszego rejonu. Jest to największa i jedyna tego typu impreza gromadząca publiczność, dochodzącą do 2000 widzów! Tegoroczna edycja obchodów Dni Łochowa odbędzie się 21 lipca.

Patronem honorowym objęli wydarzenie Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk oraz Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.

Czytaj więcej...

Obywatelski od przyszłego roku

W Łochowie będzie budżet obywatelski już w 2019 roku. Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej w Łochowie uchwaliliśmy po raz pierwszy budżet obywatelski w naszej gminie.

 „Dzięki konsekwentnej i cyklicznej realizacji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zyskują nie tylko większe poczucie bycia współwłaścicielami i satysfakcję z powodu finansowania zadań, w których ustaleniu uczestniczyli, lecz także, iż sam proces uczestniczenia w ich realizacji wytwarza nowe poczucie solidarności i więzi między osobami w ten proces zaangażowanymi. Stanowi to bardzo silny potencjał rozwojowy dla społeczności lokalnych.

Czytaj więcej...

Władza to służba, a nie przywilej

Czym jest władza? Przede wszystkim jest wpływem, możliwością kreowania rzeczywistości, siłą, oddziaływaniem na innych. To zaszczyt i zobowiązanie. Aby władza była sprawowana sprawiedliwie, należy pamiętać, że nie jest osobistą korzyścią. Władza jest obowiązkiem i odpowiedzialnością za państwo i jego obywateli, za osoby, za podjęte działania lub ich brak.

Władza może przynosić wiele dobrych rzeczy, pod warunkiem, że jest właściwie sprawowana. Należy jednak pamiętać o tym, że gdy dostanie się w niepowołane ręce przynieść może również wiele złego. Sprawowanie władzy daje jednostce poczucie mocy, sprawczości.

Czytaj więcej...

Wakacje - co warto wiedzieć

Wakacje to szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Co warto wiedzieć

Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Policją zachęcają również, aby na wakacyjny wyjazd „wziąć” ze sobą bezpłatną aplikację „MOJA KOMENDA

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Czerwcowe i lipcowych nieco:

   Inwestor: GDDKiA oraz Jednostka projektowa: TRAKT zapraszają na trzecie, ostatnie już, spotkanie informacyjne na temat opracowania koncepcji przebiegu przyszłej obwodnicy Łochowa. Spotkanie odbędzie się 18 lipca (środa) o godz. 18.00 w auli SP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie.

 2 lipca br. Burmistrz Łochowa poinformował, że zgodnie zdanymi z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzonego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) w Gminie Łochów kryterium suszy zostało przekroczone. W związku z powyższym rolnicy, którzy stwierdzili szkody w swoich uprawach rolnych na skutek suszy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód. Należy je składać w Urzędzie Miejskim w Łochowie. We wniosku należy wskazać wszystkie dane wnioskodawcy wraz z numerem telefonu.

Czytaj więcej...

Za życiem

17 czerwca, po niedzielnej południowej mszy św., spod kościoła parafialnego w Łochowie wyruszył Marsz dla Życia. To już po raz szósty w Łochowie oraz w wielu innych, około 150 miastach w Polsce, wierni mogli dać świadectwo przywiązania do podstawowych wartości, gdyż Marsze dla Życia i Rodziny zorganizowane zostały w celu publicznego świadectwa wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

Patronat honorowy nad łochowskim marszem objął J. E. ks. Bp. Tadeusz Pikus Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej,  Proboszcz par. Niepokalanego Serca N.M.P ks. Roman Kowerdziej oraz Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.

Czytaj więcej...

Dość kłamstw i pomówień!

Szanowni Państwo, czytelnicy Gazety Łochowskiej.

Od dobrych kilku miesięcy w Naszej Gminie podejmowane są działania, które mają na celu wygenerowanie konfliktu społecznego. W wielu przypadkach mieszkańcy są manipulowani poprzez zbieranie podpisów i podkładanie pod nie „odpowiednich” pism przewodnich. Korespondencja taka trafia do wielu instytucji m.in. do: Ministerstw, Kancelarii Premiera i Prezydenta RP. Osią sporu są oczekiwane przez mieszkańców, niezwykle potrzebne duże inwestycje tj. bezkolizyjne skrzyżowania drogowe z linią kolejową oraz obwodnica Łochowa.

Czytaj więcej...

Unihokejowe święto

Kolejna świetna impreza za nami. Odbyła się w najbardziej rozpoznawalnym z tej dyscypliny mieście w naszym regionie, gdzie od ponad 10. lat istnieje klub Olimpia Łochów. W dniach 16-17 czerwca br. rozegrano Ogólnopolskie Unihokejowe Mistrzostwa Dzieci pod patronatem Burmistrza Roberta Gołaszewskiego.

Po udanych eliminacjach do Mistrzostw Świata mężczyzn w 2014 i 2016 roku tym razem był to turniej dla najmłodszych. Mimo młodego wieku zawodników emocji nie brakowało, a końcowe rozstrzygnięcia bardzo zaskoczyły kibiców. Turniej wygrały wszystkie drużyny.

Czytaj więcej...

Absolutoryjna sesja

 Tegoroczna sesja absolutoryjna (absolutorium za rządy Burmistrza Łochowa za 2017 rok) została zwołana na dzień 27 czerwca na godz. 10.00 w sali konferencyjnej przy Hali Sportowej w Łochowie. Procedura absolutorium, zanim dojdzie do ostatecznego przez radnych głosowania nad udzieleniem absolutorium, jest dosyć długa i nieco zawiła.

Najpierw ma miejsce sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za miniony rok. Potem wystąpienie Burmistrza Łochowa, Roberta Gołaszewskiego i wystąpienie Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, Zuzanny Bańskiej. Następnie podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego gminy i dopiero odjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Łochowa. Wynik: dwa głosy wstrzymujące, reszta „za”.

Czytaj więcej...

Gala w MIGOK-u

14 czerwca w sali konferencyjnej dworca PKP, MIGOK w Łochowie zorganizował Galę Ogniska Muzycznego oraz kół zainteresowań- koła ceramicznego oraz plastycznego.

Podczas koncertu wystąpili niemal wszyscy uczniowie poszczególnych klas instrumentów  - to jest klasy fortepianu opiekun Paulina Gocałek, Anna Rudawska, Tomasz Ostaszewski, Michał Wycech, klasa wokalu - opiekun Paulina Gocałek, Anna Maria Adamiak, klasa skrzypiec - opiekun Anna Rudawska, klasa akordeonu - opiekun Tomasz Ostaszewski, klasa gitary - opiekun Radosław Świderski, klasa trąbka oraz ligawka - opiekun Michał Wycech.

Czytaj więcej...

Kwiat paproci na Błoniach

Dnia 24 czerwca 2018 roku na błoniach Pałacu Łochów odbyła się Łochowska Biesiada Muzyczna – Noc Świętojańska, której organizatorem był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, przy współpracy z Arche S.A. Impreza została objęta patronatem przez Wicemarszałek Senatu RP Marię Koc oraz Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego. Natomiast patronat medialny sprawował Tygodnik Siedlecki, Kurier - W , Głos Węgrowa i Okolic oraz Gazeta Łochowska.

Impreza została zrealizowana w ramach projektu „Trzy kroki do kultury”, dzięki któremu MiGOK otrzymał dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej...

Tego w Łochowie jeszcze nie było!

 Dnia 21 czerwca 2018r. w MiGOK'u - Łochów odbyła się premiera spektaklu tanecznego "Siła Przyjaźni" zaprezentowanego przez Studio Tańca Next Level, które prowadzi Rafał Snopczyński. Był to pierwszy tego rodzaju projekt, który przyjął wiele pozytywnych pochwał oraz doczekał się owacji na stojąco.

Spektakl ten jest wielkim wzruszającym widowiskiem, opowiadającym o losach młodej dziewczyny, która zapragnęła przeżyć niezapomniane przygody. Bohaterka spektaklu wyrusza  w niesamowitą podróż, gdzie zapoznaje nowego przyjaciela, z którym przeżywa wiele pięknych, wzruszających ale i również dramatycznych chwil.

Czytaj więcej...