Archiwum

Jedynka po porządnym liftingu

W niespełna 10 miesięcy, najstarsza szkoła w Łochowie, położona przy ulicy Żeromskiego, powszechnie określana Jedynką po przejściu porządnej termomodernizacji wygląda jak nowa. Było to możliwe dzięki 80% dofinansowania, prawie 2,9 mln zł.

Termomodernizacja dwóch budynków oświatowych Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Baonu Nadbużańskiego w Łochowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku piętrowego (murowanego) szkoły na przedszkole stała się faktem. Pozostają jeszcze tylko roboty związane z adaptacja drugiego piętra tej części Jedynki.

Czytaj więcej...

„Psy szczekają, karawana idzie dalej”

- Sąsiadko, czy to prawda, że PiS chce wiadukt i obwodnicę , a PO tunel i nie chce obwodnicy? – usłyszałam na ulicy,

- A pan za czym opowiedziałby się, jakby były konsultacje społeczne? Za wiaduktem czy za tunelem? – odpowiedziałam,

- Oczywiście, że za tunelem. Gdzie tam ludziom pod nosem wiadukt budować? Tym co tam tylko przejeżdżają jest wszystko jedno. Aby szybciej na drugą stronę torów. Ostatnie zdanie powinno  należeć do tych co protestują (do mieszkańców ul. Wyszkowskiej - przyp. Red.). Tunelu nie widać i nikt z niego nie spadnie, ale na Platformę nie głosowałem.

Czytaj więcej...

O kształtowaniu charakteru

„Najważniejsze jest kształtowanie charakteru!” – o pracy z młodzieżą, rozwoju unihokeja, sukcesach i porażkach, a także ciągłym braku czasu… Wywiad z trenerem Olimpii Łochów Januszem Sternickim! 

- Sezon 2017/2018 zakończył się. Jak ocenia Pan osiągnięcia Olimpii Łochów we wszystkich kategoriach wiekowych? 

- Złoto juniorów starszych i młodszych, piąte miejsce seniorów i młodzików. Świetne wyniki. Był to bardzo udany sezon jeśli chodzi o medale Mistrzostw Polski. W latach ubiegłych oprócz dwukrotnego Mistrzostwa w młodzikach, zdobywaliśmy medale, ale nigdy złota w dwóch kategoriach. Przed nami ostatnia impreza sezonu: Ogólnopolskie Mistrzostwa Dzieci, które w dn. 16-17 czerwca zostaną rozegrane w Łochowie.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Majowych i czerwcowych nieco:

 Burmistrz Łochowa podpisał 24 maja umowę z konsorcjum firm  HELBAU Sp.zo.o. oraz Dagmara Dąblewska Doradztwo Prawne i Finansowe na realizacje zadania „Zagospodarowanie terenów zielonych Łochowa poprzez utworzenie parku miejskiego „Dębinka””  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5.2 „Rozwój terenów zielonych w miastach i ich obszarach funkcjonowania”. Inwestycja polegała będzie na utworzeniu  parku w Łochowie, której wartość wyniesie ponad 6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 4,8 mln zł. Zakres zadania obejmował będzie  uporządkowanie, odnowienie oraz

Czytaj więcej...

W Folwarku Łochów

W Folwarku Łochów, w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym, dzieje się bardzo wiele imprez. Działo się też w dniach 21 i 22 maja br. Wtedy to odbył się VIII Kongres Promocji Mazowsza, co zbiegło się z 20-leciem wojewódzkiej samorządności. Przeprowadzono go pod hasłem „Co możemy zrobić po raz pierwszy dla Mazowsza”.

Organizatorem Kongresu był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego we współpracy z Powiatem Węgrowskim. Uczestnikami byli przedstawiciele samorządów, organizacji turystycznych, organizacji pozarządowych i biznesu. Przybyłych gości witali uczniowie z Zespołu Tańca Ludowego „Sadzewiczowa”

Czytaj więcej...

Patriotycznie i ludowo

W duchu patriotyzmu i na ludową nutę, w niedzielę, 13 maja w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Gwizdałach lokalna społeczność obchodziła swoje święto, gromadząc uczniów, ich rodziców, pracowników i przyjaciół szkoły oraz zaproszonych gości.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości program artystyczny skupiał się wokół treści patriotycznych, ale zgodnie z tradycją szkoły, nie zabrakło również tańców ludowych. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej, oddziałów Gimnazjalnych oraz najmłodsi podopieczni placówki. Duch patriotyzmu powinien przenikać w sercach Polaków od najmłodszych lat i tej właśnie myśli przyświecała przygotowana część artystyczna.

Czytaj więcej...

Majowa – zwyczajna

Majowa sesja Rady Miejskiej w Łochowie, jaka odbyła się 28 maja br. (pon.) w Sali Konferencyjnej przy Hali Sportowej im. Mariana Dzięcioła Burmistrza Łochowa, była sesją spokojną, zwyczajną w dwójnasób: z racji typowej procedury jej zwoływania oraz z racji nastroju panującego podczas sesji. Sesję poprowadziła nowo wybrana przewodnicząca Rady, p. Urszula Kalinowska.

Przystępując do porządku obrad sesji, dokonano zmian jej przebiegu oraz zdjęto z obrad projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Budżetu

Czytaj więcej...

Dla Życia i Rodziny

W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, Marszom dla Życia i Rodziny będzie towarzyszyć hasło „Polska rodziną silna!”. Uczestnicy będą bowiem wyrażać wdzięczność poprzednim pokoleniom Polaków za przechowanie i przekazanie wiary, polskiej kultury i tradycji, co przyczyniło się do odrodzenia Polski po 123 latach niewoli.

Jednocześnie Marsze będą wyrażały oczekiwanie wobec władz publicznych, budowania przyszłości kraju na prawie do życia każdego człowieka, w tym nienarodzonego oraz prawach rodziny.

Czytaj więcej...

Ludzie listy piszą

Do premiera też

Łochów, dn. 09.04.2018 r.

Szanowny Pan

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

 

Od wielu lat społeczność Łochowa oczekuje na rozwiązanie problemu komunikacyjnego polegającego na skrzyżowaniu w jednym poziomie drogi krajowej nr 62 i linii kolejowej nr 6. Ze względu na charakter zabudowy Łochowa i lokalizację wyżej wymienionego skrzyżowania PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowała

Czytaj więcej...

Od 31 lat

Od 31 już lat realizowany jest konkurs „Mój las”, który odbywa się pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody. W roku bieżącym podsumowanie powiatowego etapu XXXI edycji konkursu dla młodzieży szkolnej odbyło się 24 maja br. W konkursie tym wzięło udział  280 uczniów, którzy nadesłali łącznie 280 prac.

Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie. Konkurs odbywa się  w dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, podzieleni na cztery kategorie wiekowe o tematyce:

Czytaj więcej...

Pisarz i podróżnik w Łochowie

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 8-15 maja br. i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie zaprosiła 8 maja na spotkanie z uczniami łochowskiego LO pisarza i podróżnika Romana Pankiewicza.

Autor promował swoją najnowszą książkę „Polski żywioł”. Książka nawiązuje do rocznicy 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Wypadek na DK50

30. maja br. w późnych godzinach popołudniowych doszło do wypadku na DK50 w okolicach skrzyżowania z drogą powiatową do Barchowa. Zderzyły się 3 samochody: ciężarowy ze skrzynią samowyładowczą, dostawczy oraz osobowy. Jedna z osób poszkodowanych została przetransportowana do szpitala. W akcji przywracającej ruch na drodze uczestniczyły 4 jednostki straży pożarnej oraz policja. Największą pracę na miejscu wykonał zastęp OSP z Łochowa oraz ZRM.

Czytaj więcej...

Młodzi strażacy rywalizują

29. maja br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Na starcie stawiło się łącznie 9 drużyn (3 dziewcząt i 6 chłopców).

Zawody rozgrywane były w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 400 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe. Nad całością zawodów czuwała komisja sędziowska z Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie.

Po zaciętej rywalizacji końcowe wyniki w kategorii dziewcząt, szczególnie drużyn z naszej gminy przedstawiają się imponująco: 1. MDP Gwizdały, 2. MDP Baczki, 3. MDP Grębków.

Czytaj więcej...

O Niepodległej poprzez obiektyw

Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach ogłasza i zachęca do wzięcia udziału w Rodzinnym Konkursie Fotograficznym pod hasłem „100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”.

I. Cel konkursu

Celem konkursu jest poznanie ciekawych miejsc oraz ich historii związanych ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

II. Uczestnicy

Czytaj więcej...