Archiwum

Złote chłopaki z Łochowa!

Jaki ja jestem dumny! - pierwsze zdanie, które poczułem, gdy moi młodsi koledzy osiągnęli to, o czym ja przez wiele lat marzyłem. Udało się! -zarówno juniorzy starsi, jak i juniorzy młodsi Olimpii Łochów zostali Mistrzem Polski w unihokeju!

W drodze po Mistrzostwo - w realu:

Rok 2014

Jedziemy na finał Mistrzostw Polski do Zielonki. Nastroje bojowe, wygrywamy pierwszy mecz. W sobotę gramy z gospodarzami, mecz o złoto. Po regulaminowym czasie gry, wielu kontrowersjach i karach, na tablicy widnieje wynik 6:6. Chwila oddechu i zaczynamy dogrywkę. Nie czujemy wtedy nic, oprócz chęci, by zdobyć upragnioną bramkę. Po 40 sekundach było już po wszystkim. Schodzimy z boiska z opuszczoną głową i łzami w oczach. Srebrny medal to aż tyle i tylko tyle. Przez wiele dni nie potrafimy dojść do siebie. Myślimy o błędach, niewykorzystanych szansach, musimy się zrewanżować. Jeśli nie za rok, to w kolejnych latach, bo wiemy, że jesteśmy w stanie to osiągnąć…

Czytaj więcej...

Obwodnica dzieli nadal

27 kwietnia (piątek), w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łochowie, w godzinach przedwieczornych (początek od godz. 18.00), odbyło się już drugie z kolei spotkanie inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, biura projektowego TRAKT oraz lokalnych samorządowców z mieszkańcami gminy Łochów w sprawie budowy obwodnicy Łochowa.

Podczas spotkania zaprezentowano poszczególne projekty koncepcji jej przebiegu, które, w porównaniu z koncepcjami z pierwszego spotkania zostały znacząco okrojone (dotyczy odcinka południowego, tzw. „łącznika” i nieco zmodyfikowanych- w przypadku odcinka zachodniego, głównego, wręcz strategicznego tej inwestycji. I tak każdy z odcinków (zachodni - około 7 km i południowy - około 2,5 km)

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• Gmina Łochów otrzyma 1mln 260 tys. zł na usuwanie strat powstałych w trakcie zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Tak wynika z promesy wręczonej Burmistrzowi Łochowa 6 kwietnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Są to dwa zadania: przebudowa drogi gminnej nr 420414W Barchów - Budziska na odcinku o długości 2,093 km i przebudowa ulicy Zacisznej w Ostrówku o długości 68,91 m. Szacowany koszt zadań według kosztorysu inwestorskiego to 1,59 mln zł i mają one być wykonane do 30 września 2018 r.

• 9 kwietnia br. gminy: Łochów, Jadów i Strachówka zawarły z firmą PRO STUDIO Paulina Grochowalska umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej budowy ciągu pieszo-rowerowego w pasie drogi krajowej 50 przebiegającej przez ww. gminy.

Czytaj więcej...

Święto Trzeciego Maja AD 2018

W piękny majowy dzień uroczyście obchodziliśmy zarówno w Łochowie, jak i w Kamionnie jakże odległe wydarzenie - uchwalenie Konstytucji 3 Maja, reformującej upadającą I Rzeczpospolitą - rozpoczynając je uroczystą Mszą świętą za Ojczyznę, co połączono z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu parafialnego chóru.

Następnie uczestnicy uroczystości, z maszerującymi na czele pochodu siedmioma pocztami sztandarowymi, przeszli ulicami Łochowa (ul. Długą i ul. 1 Maja) pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Dębince,

Czytaj więcej...

Maski opadają

Socjalizm tak, wypaczenia nie. Jedna ze bzdur PRL-u. Ponoć kiedy atakuje się pewne zachowania, odnosząc je wprost do osób, wymieniając ich imiona i nazwiska, ma to świadczyć o wyczerpaniu wszelkich argumentów w dyskursie. Tak więc jeszcze dziś będę się posługiwał określeniem „prominent”. Zacznę od Unii Europejskiej, której jeden z trójki głównych prominentów oddaje hołd Karolowi Marksowi w 200 rocznicę jego urodzin, odsłaniając jego 5,5 metrowy pomnik w Trewirze (miejsce urodzenia Marksa). Pomnik ofiarowała komunistyczna Chińska Republika Ludowa.

Czytaj więcej...

Samorząd dziś

27 maja mija dwudziesta ósma rocznica pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (zniesiony został on w 1950 r.).Wybierano wtedy skład 2383 rad gmin, w okręgach wyborczych jedno i wielomandatowych. Wybrano 51 987 radnych.

- W wyborach samorządowych w 2014 roku po raz pierwszy głosowaliśmy w jednomandatowych okręgach wyborczych. Zmiana ordynacji wyborczej objęła wszystkie gminy poza miastami na prawach powiatu. Zmiana spowodowała znaczne osłabienie rad gmin - wyjaśnia dr Adam Gendźwiłł z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej...

Skrzydła Orła Białego

Dla każdej społeczności szkolnej Dzień Patrona jest dniem szczególnym, jednym z najważniejszych w szkolnym kalendarzu. A cóż powiedzieć, gdy patronem tym jest Orzeł Biały i gdy Dzień Patrona wpisuje się w obchody Roku dla Niepodległej? Te okoliczności sprawiły, że Szkoła Podstawowa w Ostrówku zaplanowała i realizowała na długo przed Dniem Patrona działania, które swój finał znalazły 27 kwietnia br. Pracownicy szkoły oraz same dzieci i młodzież zadbali o to, by przygotowanie merytoryczne i artystyczne było pełne oraz by  zewnętrzny wizerunek szkoły  to przygotowanie podkreślał, by były „Otwarte szeroko skrzydła naszego patrona…”

Czytaj więcej...

Policyjne info

Akcja „Mój rower- Moje życie”

W  sezonie wiosennym chętniej korzystamy z rowerów, dlatego należy pamiętać o bezpieczeństwie i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Węgrowscy policjanci  rozpoczęli spotkanie od przypomnienia młodzieży o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Mundurowi przeprowadzili test  na temat bezpiecznej jazdy, znajomości obowiązkowego wyposażenia i oświetlenia  jednośladu.  Nagrodą były elementy odblaskowe.

Czytaj więcej...

Sesja podziękowań i wyborów

Kwietniowa sesja Rady Miejskiej w Łochowie, jaka się odbyła 25 dnia tego miesiąca, miała kilka wymiarów: podziękowań, dociekiwań, wyborczy i uchwałodawczy. Bezpośrednio po przyjęciu przez radnych zmienionego porządku obrad i odczytaniu postanowienia Komisarza Wyborczego Siedlce II w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w Łochowie, sprawowanego przez p. Andrzeja Suchenka, nastąpiła seria podziękowań za wieloletnią służbę samorządową, złożonych przez Wiceprzewodniczącego Rady - Mirosława Ziółkowskiego, Burmistrza Łochowa - Roberta Gołaszewskiego oraz Starostę Węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka, połączonych w tym ostatnim przypadku z dużą dozą refleksji nawiązujących do sytuacji wyborczej sprzed 20 lat. Po czym wypowiedział się rezygnujący z mandatu, dziękując za wspólną robotę samorządową, również urzędnikom gminnym i sołtysom, kończąc słowami „Będzie dobrze”.

Czytaj więcej...

Od Złotych po Diamentowe

Raz do roku, małżeńskie pary z długoletnim stażem, a zamieszkałe na terenie naszej gminy zapraszane są przez włodarza gminy w celu uroczystego obchodzenia jubileuszu długoletniego pożycia małżeńskiego. W tym roku, wielkie dla nich wydarzenie świętowano 14 kwietnia. Były to: Złote Gody, czyli okrągły jubileusz pięćdziesięciolecia, Szmaragdowe Gody- pięćdziesięciopięciolecie oraz Diamentowe Gody - sześćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego.

Uroczyste spotkanie z Jubilatami odbyło się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie.
Jubilaci przybyli w towarzystwie rodzin i przyjaciół. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wiceburmistrz Małgorzata Łotarska, Wice-przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie: Jarosław Kokosza i Mirosław Ziółkowski.

Czytaj więcej...

To nie mieszkańcy zaspali…

Wszyscy wiemy, że przejazd w ciągu ulicy Wyszkowskiej w poziomie szyn ma być zlikwidowany. Nikt nie protestował przeciwko planowanej od lat budowie tunelu. Protesty mieszkańców ul. Wyszkowskiej i Węgrowskiej w związku z nagłą zmianą tunelu na wiadukt rozpoczęły się w czerwcu 2017 r. na sesji Rady Gminy Łochów.

Niektórzy z nas już wtedy odbyli podróże, aby zobaczyć realne wymiary wiaduktów i odległości od budynków mieszkalnych. Apelowaliśmy o rzetelne zajęcie się sprawą i przyjrzenie się obiektom już powstałym. Odbywały się rozmowy zaniepokojonych mieszkańców z p. Burmistrzem. Inwestor uspokajał, że w pierwszych dniach września odbędzie się spotkanie zainteresowanych stron.

Czytaj więcej...

Refleks warcabisty

24 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Gwizdałach odbył się VIII Gminny Turniej Warcabowy, w którym od kilku lat udział biorą uczniowie szkół w terenu gminy Łochów. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Łochowa - Robert Gołaszewski, który uroczyście otworzył turniej, życząc uczestnikom dobrej zabawy. Nad rywalizacją uczestników czuwało jury w składzie: Grzegorz Maguza, Tadeusz Sołtysiak, Paweł Wróbel.

Czytaj więcej...

Prowadzenie gospodarstwa domowego

Wzorem lat ubiegłych, dnia 17 kwietnia, odbyła się sali konferencyjnej dworca PKP w Łochowie Gminna Olimpiada Wiedzy Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. Organizatorem Olimpiady był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Siedlce i Powiatowy Zespół Doradców Rolnych w Węgrowie przy wsparciu finansowym Burmistrza Łochowa.

Czytaj więcej...

Strażacy zadowoleni

9 nowych specjalistycznych samochodów ratowniczo-gaśniczych trafi do strażaków-ochotników z subregionu siedleckiego. O wsparciu zakupu, tak ważnego dla pracy druhów sprzętu, zdecydowali radni województwa mazowieckiego. Dnia 9 kwietnia br. umowy w tej sprawie z przedstawicielami lokalnych samorządów podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członkowie zarządu Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski.

To już kolejne środki z budżetu województwa dla mazowieckich OSP. Jednym z naszych priorytetów jest bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Aby strażacy mogli skutecznie nieść pomoc, muszą dysponować jak najlepszym, profesjonalnym sprzętem.

Czytaj więcej...

Gala pełna osobowości

7 kwietnia w Folwarku Łochów wręczono statuetki za wyjątkowe dokonania w dziedzinie twórczości, przedsiębiorczości oraz inicjatyw społecznych, gdyż tegoroczną Galę „Osobowości i Sukcesy Roku 2018” zorganizowano właśnie w Łochowie, w należącym do Grupy Arche hotelu Pałac i Folwark Łochów, do którego tłumnie przybyły gwiazdy. Organizatorem i pomysłodawcą Gali jest Mariusz Pujszo, wydawca magazynu „Osobowości i Sukcesy”. Statuetki zostały przyznane w kategoriach: „Osobowość Roku”, „Super Osobowość Roku”, „Sukces Roku”, „Człowiek Sukcesu”, „Super Sukces” oraz „Najlepszy Produkt”.

Czytaj więcej...

II Święto rtm. Witolda Pileckiego

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej to samorządowa instytucja kultury, współprowadzona z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją Muzeum jest przywracanie i kultywowanie pamięci o dziele życia rtm. Witolda Pileckiego, jego zony Marii - rodowitej ostrowianki oraz upamiętnienie Rodziny i jej zasług dla Polski. Ponadto zadaniem Muzeum jest sprawowanie opieki nad dobrami kultury lokalnej i regionalnej oraz integrowanie społeczności wokół wartości historycznych. Muzeum od początku swego istnienia uczestniczy i włącza się w przedsięwzięcia organizowane przez inne instytucje kultury, lokalnie i ogólnokrajowo.

Czytaj więcej...

Syrenka w powiecie

5 kwietnia o godzinie 10.00 w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyły się eliminacje powiatu węgrowskiego -41. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka.

Recytacje uczniów ze szkół podstawowych grupy wiekowe 0-III oraz IV-VI oceniało niezależne jury: Anna Mizińska - organizator imprez artystycznych w Mazowieckim Instytucie Kultury - dział teatr, Małgorzata Szeja - polonistka, Prezes Stowarzyszenia LGD „Bądźmy Razem” w Węgrowie, Aneta Kowalczyk - Koordynator Działań Artystycznych w MiGOK Łochów.

Czytaj więcej...

Akademia Liderów

Lider – lubię to! Pod takim hasłem Fundacja Świętego Mikołaja rozpoczęła rekrutację do 4. już edycji Akademii Liderów. Do programu mogą zgłaszać się uczniowie szkół średnich, którzy mają pomysł na autorski lokalny projekt społeczny lub historyczny i chcieliby nauczyć się, jak go zrealizować. Każdy z uczestników Akademii otrzymuje również roczne stypendium na dalszy własny rozwój.

Rekrutacja do Akademii Liderów potrwa do 15 maja.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to program skierowany do zaangażowanej społecznie młodzieży. W programie udział biorą aktywni uczniowie, którzy działają na rzecz lokalnej społeczności i chcą rozwijać swoje liderskie kompetencje. 

Czytaj więcej...