Archiwum

Przedświąteczna sesja

28 marca, w środę, odbyła się nietypowa sesja Rady Miejskiej w Łochowie. Oprócz podejmowanych uchwał, nadal wiodącym tematem była sprawa budowy wiaduktu/tunelu na przejeździe kolejowym, w osi DK 62. Jednak najbardziej zaskakujący był finisz sesji, gdyż Andrzej Suchenek zapowiedział, iż następnego dnia po dniu sesji złoży rezygnację - zarówno z bycia przewodniczącym rady jak i bycia radnym.

Napięta sytuacja podczas sesji pojawiła się już podczas głosowania nad porządkiem obrad, gdy Sławomir Ryszawa (radny z PiS) złożył formalny wniosek, by zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący przyjęcia stanowiska w sprawie budowy wiaduktu na drodze krajowej 62 w Łochowie.

Czytaj więcej...

Z naszych podatków

Zastanawia mnie, jak to jest? Wszyscy albo prawie wszyscy narzekamy na stan dróg w Polsce; a to, że wąskie, dziurawe, kręte, a to, że się korkują bo jest ich za mało itp., itd. Podobnie jest z miejscami pracy. Do niedawna ich brakowało, dziś, tak naprawdę, kto chce pracować, znajduje zatrudnienie. Natomiast pozostaje kwestia lokalizacji zakładów pracy. Najczęściej są one dojść znacznie oddalone od miejsc zamieszkania, co powoduje konieczność dojazdów, które trwają od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin dziennie. Teraz krótkie zadanie arytmetyczne. 2x20x12=???. Co kryje się za tymi liczbami? Minimum 2 godz. dziennie pomnożone przez 20 dni roboczych w miesiącu i przez 12 miesięcy w roku daje 480 godzin rocznie spędzonych, a właściwie straconych przez każdego mieszkańca gminy Łochów dojeżdżającego do pracy w Warszawie.

Czytaj więcej...

A miało być tak pięknie ...

Mieszkańcy miasta czekali na tunel pod torami w ciągu ul. Wyszkowskiej, przejście podziemne przy ul. Żeromskiego, wiadukt drogowy na Jasiorówce. O tunelu PKP PLK mówiło przez 11 lat. I nagle w ciągu 7 tygodni, i jak to tylko u nas - w tajemnicy, z tunelu stał się wiadukt. I oczywiście „niezawodne” ekrany dzielące miasto, tym razem w poprzek.

Stare powiedzenie mówi, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. I dużo w tym prawdy… Pan Robert Gołaszewski, w grudniu 2015 roku jeszcze kandydat na burmistrza, wzywał mieszkańców Łochowa do spotkania w sprawie zlikwidowanego przejazdu kolejowego przy ul. Żeromskiego.

Czytaj więcej...

Walczymy do końca!

Unihokejowy sezon 2017/2018 wchodzi w fazę końcową we wszystkich kategoriach wiekowych. Dla seniorów ostatnie rozstrzygnięcia były najbardziej bolesne. Musieliśmy  przełknąć gorzką prawdę, w tym sezonie medalu nie zdobędziemy…

Po porażce na własnym boisku, pojechaliśmy na Podhale z determinacją, by pokazać, że zawalczymy o miejsce w półfinale. Trudno ukryć, porażka 14:3 w pierwszym meczu z Szarotką Nowy Targ pokazała, że o korzystny wynik będzie bardzo ciężko. Wykorzystaliśmy  czas, by jeszcze intensywniej trenować. Mieliśmy pewność, że tak łatwo się nie poddamy. Po kilkugodzinnej podróży, rozpoczynamy mecz.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• 6 kwietnia zawarto umowę na rozbudowę ul. Św. Jana Pawła II w Ostrówku, długości 1.050 m. Wykonawcą robót jest firma Wojciecha Przyborowskiego „GARDEN-BRUK” z Lasek. Termin wykonania robót określony w umowie - 28.09.2018 r. Wartość zadania wynosi 2.974.624 zł brutto.

• W ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej samorządy lokalne (gminy, powiaty) mogą składać wnioski o dofinansowanie budowy swoich dróg do 16 kwietnia 2018 r. (maksymalnie na kwotę 5 mln zł). Samorządy województwa mazowieckiego otrzymają na ten cel w roku bieżącym prawie 48 mln zł.Podpisanie umów na udzielenie dotacji ma nastąpić po 31 maja br.

Czytaj więcej...

Są już nasze JOW-y

Na początku bieżącego roku weszły w życie dość istotne zmiany w procesie wybierania i funkcjonowania organów jednostek samorządu terytorialnego, czyli między innymi naszej gminy. Jedna z istotniejszych zmian to zmiana kodeksu wyborczego, która dla naszej gminy jeszcze nie oznacza rewolucji, gdyż zostały zachowane JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. 

Dla przypomnienia: partia rządząca planowała rezygnację z jednomandatowych okręgów wyborczych, również w wyborach samorządowych bez względu na wielkość jednostki.

Czytaj więcej...

„Łochów kręci”

Collegium Bobolanum Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie jest jedną z około 200 funkcjonujących w świecie uczelni prowadzonych przez jezuitów. Od 1926 r. jest uczelnią publiczną, finansowaną przez Państwo. Prowadzi trzy kierunki studiów – teologię, pedagogikę i politologię. Jedną ze specjalności politologicznych oferowanych studentom jest marketing terytorialny, nazywany także marketingiem miejsc. To w ramach tej specjalności uruchomiony został kurs marketingu miejsc „Zbuduj markę swojej ulicy”. Prowadził go dr Krzysztof Bakalarski. Trwał od listopada 2016 r. do maja 2017 r.

Czytaj więcej...

Czy młodzież ma głos?

Na takie pytanie w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie starał się odpowiedzieć przy udziale młodzieży projekt społeczny #MłodzieżMaGłos (realizowany w ramach Zwolnionych z Teorii).

Projekt ma na celu pobudzenie młodzieży do podejmowania wszelkich działań prospołecznych, ma wyjść naprzeciw poczuciu bezsilności i niemocy, przeświadczeniu, iż nasze zdanie nie jest przez nikogo uwzględniane, czy to na poziomie małych wspólnot - samorządów, czy też dużym - państwowym.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Świąteczny bilans

24 wypadki, 3 zabitych i 34 rannych to bilans Wielkanocnego świątecznego weekendu na drogach Mazowsza. Najtragiczniejszym okazał się świąteczny poniedziałek. To wtedy doszło do dwóch śmiertelnych wypadków na terenie powiatu wyszkowskiego.

Działania były przeprowadzone na terenie garnizonu mazowieckiego od piątku rano do późnych godzin poniedziałkowych. W działaniach brali udział policjanci ruchu drogowego, jak również funkcjonariusze innych służb, Straży Miejskiej i ITD.

Czytaj więcej...

Historia - tworzona przez wieki

Dnia 20 marca 2018 r. podczas „II konferencji historycznej” zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie, z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zaprezentował wystawę zbiorową „Historia – tworzona przez wieki” pod hasłem „Bóg -Honor - Ojczyzna” wypożyczoną z Domu Polonii w Pułtusku.

Autorami obrazów prezentowanych na wystawie jest 20 polskich artystów (Eugeniusz Dudarev, Natalia Litwinowicz, Siergiej Borejsza

Czytaj więcej...

Twarz Polaków w obiektywie

Dnia 19 marca 2018 r. Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie wziął udział w projekcie fotograficznym Wojciecha Grzędzińskiego „Twarz Polaków - portret społeczeństwa”.

Projekt ma na celu stworzenie przekrojowego portretu fotograficznego polskiego społeczeństwa w 2018 roku. Kolekcja zdjęć ukazujących różnorodność osób i indywidualność bohaterów, zestawiona w całość przedstawi obraz polskiego społeczeństwa. W ramach projektu autor planuje wykonać ponad 1000 portretów na terenie całej Polski. Projekt uzyskał mecenat stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2018 rok.

Czytaj więcej...

Trzeci Wiek z tradycją na Ty

Dnia 19 marca 2018 r. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się Spotkanie Wielkanocne  Słuchaczy Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przed główną uroczystością odbyła się prelekcja „Zwyczaje i tradycje wielkanocne” poprowadzona przez Danutę Grodzką Wojdynę (m.in. przewodnik turystyczny po Mazowszu, właścicielka Galerii Zambrzyniec).  Pani Danuta opowiedziała zgromadzonym o zwyczajach ludowych zarówno na Mazowszu, jak i w innych częściach Polski. Część główną spotkania rozpoczął ksiądz Prałat Tadeusz Osiński - senior, który poprowadził modlitwę.  Następnie życzenia świąteczne złożył Burmistrz Robert Gołaszewski, który obdarował wszystkich  katalogami „Zakochaj się w Łochowie”. 

Czytaj więcej...

Lek na całe zło?

Właśnie ukazał się tomik poezji Anny Marii Gierej„W uścisku wspomnień”, która na codzień jest magistrem pedagogiki ogólnej. Pracowała w Szkole Podstawowej nr 1 w Łochowie, w Przedszkolu w Łosiewicach, w Szkole Podstawowej w Sadownem. Od kilku lat pracuje jako wychowawca w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Praca ta uczy ją empatii, cierpliwości, pokory, wrażliwości i miłości.

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet - koncertowo

8 marca 2018 roku o godzinie 18.00 w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Kobiet - koncert Justyny Jary i zespołu PompaDur pt. „Ach nie odchodź ode mnie”. Artystka znana jest z popularnego programu muzycznego TV Polsat „Must Be the Music. Tylko muzyka”, gdzie zebrała nad wyraz pozytywne recenzje. Ponadto występowała na prestiżowych scenach m.in. w Nowym Jorku, Moskwie, Berlinie, Warszawie i Krakowie. Podejmuje współpracę z szerokim gronem artystów w Polsce i za granicą. Prowadzi działalność edukacyjną, autorskie warsztaty wokalne Uwolnij Głos (edycje m.in. w Lizbonie, Londynie, Madrycie).

Czytaj więcej...

Po Orlikach Osy

Ruszył rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Na nowy program, po raz pierwszy dedykowany w całości rozwojowi małej infrastruktury w Polsce, Ministerstwo Sportu i Turystki w ciągu dwóch lat przeznaczy 100 mln zł.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki na terenie całego kraju, tylko w ramach tego projektu, może powstać nawet 3 tysiące ogólnodostępnych obiektów dla całych rodzin. W 2018 roku budżet na rozwój infrastruktury sportowej, w ramach wszystkich programów Ministerstwa, jest rekordowo wysoki i wynosi ponad pół miliarda złotych (516,1 mln zł).

Czytaj więcej...