Archiwum

Setna umowa

Setną już umowę, zawarł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z jednostką samorządu terytorialnego na inwestycję wodno-kanalizacyjną w obecnej perspektywie finansowej (2014-2020), a zawarł ją z Gminą Łochów. Przedsięwzięcie będzie kosztowało w sumie ponad 10,6 mln zł.

Łochowski projekt przewiduje wykonanie zadań na terenie Łochowa, Łopianki i Budzisk. Zakres prac obejmuje: budowę sieci kanalizacji sanitarnej (9,54 km) i sieci wodociągowej (0,89 km), zakup i instalację zintegrowanego inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi (w tym systemy GIS, SCADA i modele hydrauliczne sieci) oraz budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody Ostrówek. Inwestycja umożliwi m. in. podłączenie 490 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej.

Czytaj więcej...

Dwa lokalne sztaby WOŚP

14 stycznia br. już po raz 26 odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do akcji przyłączył się zarówno Ostrówek jak i Łochów.

Sztab łochowski liczył 27 wolontariuszy, zbierając razem z licytacjami 26.437 zł. Sztab Ostrówka liczył 35 wolontariuszy, w tym 31 uczniów z miejscowej szkoły podstawowej, która WOŚP-owiczów gościła już po raz 23. Wolontariusze z Ostrówka oprócz zbiórki na terenie szkoły kwestowali w sklepie Topaz w Łochowie oraz na ulicach okolicznych miejscowości - zbierając łącznie z licytacjami 15.018 zł. Podobnie kwestowali wolontariusze z Łochowa, w tym przy kościele, jak również na terenie gminy Jadów.

Czytaj więcej...

Zakochaj się w Łochowie

To konkurs na projekt graficzny logo „Zakochaj się w Łochowie”, którego organizatorem jest Gmina Łochów. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i opracowanie projektu graficznego logo „Zakochaj się w Łochowie”.

Logo to będzie miało zastosowanie do celów identyfikacyjnych, popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych, w tym m.in. umieszczenie w materiałach promocyjnych, folderach, na plakatach, papierze firmowym oraz innych drukach i materiałach wydawanych przez Urząd Miejski w Łochowie.

Czytaj więcej...

Kolejny krok do celu!

Wygrywasz rywalizację do dwóch zwycięstw? Przechodzisz dalej. Przegrywasz? Odpadasz i walczysz już tylko o dalsze miejsca. Sezon w Ekstralidze Mężczyzn w unihokeja wchodzi w decydująca fazę, więc nie może zabraknąć Olimpii Łochów, która jest już w ćwierćfinale!

Jeśli ktoś kiedykolwiek uprawiał sport, zna z pewnością to uczucie. Dochodzisz do pewnego momentu, w którym błąd, czy każde potknięcie zostaje błyskawicznie wykorzystane przeciw tobie. Możesz albo wznieść się na wyżyny swoich możliwości i iść dalej, albo ktoś zostawia cię w tyle. Chwile grozy przeżyliśmy w Tychach, gdzie tamtejszy „Pionier” po pierwszej tercji 1/8 finału wygrywał z nami 4:1.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• Jakby z jednym wiaduktem było mało problemów (DK 62), pojawił się problem z drugim wiaduktem - w osi drogi w kierunku na Brzuzę. 25 stycznia doszło do spotkania inwestora, wykonawcy, władz gminnych, radnych i mieszkańców zamieszkujących przy jasiorówkowskim przejeździe (p.p. Badzioch i Zielińscy), z którego w wyniku nieprzejednanej postawy ww. mieszkańców nic nie wyniknęło. Ma dojść do kolejnego spotkania, na którym wykonawca ma przedstawić korzystniejszy dla nich wariant rozlokowania tego wiaduktu.

• Podczas 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (14 stycznia), któremu łochowski Dom Kultury otworzył swoje podwoje zebrano 26.436,47 zł. Kwestowało 27 wolontariuszy, a dodatkowo kilkunastu uczniów z Łochowskiego Liceum pomagało w trakcie i podczas przygotowywania obchodów finału. Tym razem celem zbiórki było wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

Czytaj więcej...

Szaradziarskie Mistrzostwa

27 stycznia w Sali konferencyjnej odrestaurowanego dworca kolejowego odbyły się V Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa pod honorowym patronatem Burmistrza Pana Roberta Gołaszewskiego. W turnieju zorganizowanym przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie i Białostocki Klub Szaradzistów „Arara” wystartowało 28 osób z całej Polski. 

Na szaradzistów czekały dwie rundy z 52 zadaniami przygotowanymi przez Sławomira Koszelewa. Rundy trwały odpowiednio 70 i 60 minut, do zdobycia było łącznie 150 punktów. Po oddaniu prac uczestnicy mogli zjeść ciepły posiłek i wziąć udział w atrakcji turystycznej zorganizowanej przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury, którym była między innymi wycieczka do jedynego w Polsce Muzeum Gwizdka w Gwizdałach.

Czytaj więcej...

65 miliardów dolarów

Nie chciałem, ale jednak dorzucę swoje trzy grosze do tematu, który zdominował w ostatnich dniach debatę publiczną. Sprowokowała mnie do tego niedawna rozmowa ze znajomym mieszkającym w Jadowie. Od razu zaznaczę, że w ocenach politycznych różnimy się zasadniczo.

Kiedy jeszcze do końca nie wybrzmiały słowa powitania, rozpoczął on opowieść o tym,  jak to w czasie ostatniej wojny jakiś jadowianin zdradził Niemcom miejsce ukrywania rodziny żydowskiej. Wiedząc, do czego zmierza, zapytałem, czy odróżnia odpowiedzialność zbiorową za holokaust, jaką ponosi  państwo niemieckie, od indywidualnej odpowiedzialności jednostek. Bo jeśli miałoby być tak, jak chce wielu możnych dzisiejszego świata przypisujących współodpowiedzialność państwu i narodowi polskiemu za zbrodnie holokaustu, to każdy ówczesny jadowianin, w tym może także jego ojciec lub dziadek, był zbrodniarzem. Odpowiedział: ,,tak” i wykpił się rzucając słowa, że on mieszka w Nowym Jadowie.

Czytaj więcej...

Nie czyń bliźniemu…

Właśnie sobie uświadomiłeś, że zostałeś zmanipulowany. Kiepskie uczucie, nieprawdaż? Manipulacja nie musi być wymierzona w ludzi słabych, niepewnych siebie i mało inteligentnych. Choć niezaprzeczalnym faktem jest, że takimi ludźmi manipuluje się najłatwiej.

Ale spece od wywierania wpływu mają sposoby na każdego i wykorzystują je niemal na każdym kroku. Z której strony grozi nam, że zostaniemy zmanipulowani? Z każdej, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jak dotrzeć do prawdy? Jak nauczyć się zauważać, że pewne strony są sponsorowane, a niektórzy komentatorzy - są opłacani?

Czytaj więcej...

Uchwały sesji styczniowej

Pierwsza tegoroczna sesja Rady Miejskiej w Łochowie odbyła się w ostatni dzień stycznia, na której znalazły się stałe punkty sesji zwyczajnych: informacja Burmistrza Łochowa na temat wydanych zarządzeń i podjętych decyzji w okresie między sesjami, zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na zapytania i wolne wnioski. (zob. „Wieści gminne”).

Podjęto też uchwały:

- w sprawie zmiany uchwały z 7 czerwca 2017 r. w sprawie zaciągnięcia kredytu w banku krajowym - dotyczy zaciągnięcia kredytu bankowego 2.500.000 zł na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Łochów oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań;

Czytaj więcej...

Belcanto na kolei

W ostatnią sobotę w sali konferencyjnej PKP, odbył się koncert noworoczny chóru Belcanto. Organizatorem koncertu był Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy MiGOK w Łochowie, przy współorganizacji Burmistrza Łochowa, Roberta Gołaszewskiego.

Chór Belcanto powstał 4 listopada 2016 r.  i działa pod batutą Mieczysława Osiadacza.

Jest to zespół świecki, amatorski zrzeszający 25 osób z Węgrowa i okolic. Grupa wykonuje głównie pieśni patriotyczne, ludowe i kolędy. Pomimo, że zespół istnieje od ponad roku, ma już za sobą poważne osiągnięcia: Wyróżnienie na Mazowieckim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Sielcach oraz III miejsce w tegorocznym  festiwalu „Kolędowe Serce Mazowsza”.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Terminale płatnicze

Od 26 stycznia węgrowscy policjanci korzystają z terminali płatniczych zainstalowanych w radiowozach. Kierowcy ukarani mandatem karnym mogą go opłacić kartą płatniczą bezpośrednio u funkcjonariuszy. Podczas prowadzonej kontroli drogowej jeżeli sprawca wykroczenia nie skorzysta z prawa do odmowy przyjęcia mandatu gotówkowego lub kredytowanego policjant poinformuje o możliwości uiszczenia grzywny w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej. Osoby posiadające zagraniczne karty płatnicze również będą miały możliwość zapłacenia mandatu w swojej walucie.

Czytaj więcej...

Ludzie listy piszą

Kilka słów na temat konsultacji społecznych

Przyglądając się ostatnim wydarzeniom w naszej gminie, czuję się zobliogowana do tego, aby przypomnieć, że mieszkańcy stanowią wspólnotę, która jest suwerenem - to ona sprawuje władzę na danym terenie. Dzieje się to za pomocą wyboru przedstawicieli czy wzięciem udziału w głosowaniu w referendum. Należy jednak pamiętać, że aktywność obywatelska mieszkańców nie może być ograniczona jedynie do biernego udziału w życiu gminy. Powinno się im umożliwiać czynny udział za pomocą różnych form demokracji bezpośredniej - jedną z nich są konsultacje społeczne.

Czytaj więcej...

Raport

W niniejszym materiale chodzi o raport z konsultacji społecznych dotyczących Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej na obszarze Gminy Łochów, które prowadzono w II i III kwartale ub. br.

W ramach ww. planu przeprowadzono wówczas następujące działania:

- przeprowadzenie ankiety dla podróżujących mieszkańców Gminy Łochów (ankieta była dostępna w terminie 4.07-1.08.2017 r.);

- rozmowy w terenie z mieszkańcami - wywiady przeprowadzone w terminie 20 i 22 czerwca 2017 r. w okolicy dworca kolejowego i zatoki autobusowej;

Czytaj więcej...