Archiwum

Wiadukt czy tunel

Na początku maja br. Polskie Linie Kolejowe podpisały kontrakt na budowę tunelu na ulicy Wyszkowskiej, w ciągu drogi krajowej nr 62, co ma pozwolić na bezkolizyjny przejazd przez tory kolejowe i przez drogę krajową nr 50. Zawarto w nim, iż w ramach inwestycji powstać ma również łącznik drogowy łączący tunel z drogą krajową nr 50.

Roboty miały się zacząć w tym, a zakończyć na przełomie 2019 i 2020 roku. Tak podawano wtedy, a jaki jest stan robót obecnie - każdy widzi. Wartość tych robót została oszacowana na 27 mln zł, a ich wykonawcą ma być firma PORR Polska Infrastructure S.A.W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia Publicznego inwestor (PLK) w zadaniu tym wskazał tunel drogowy/wiadukt kolejowy.

Czytaj więcej...

Zbliżenie Kultur 2017

Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”, XVI Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce oraz II Tabor Podlaski. Wszystko to odbyło się w Łochowie i jego okolicach w dniach 1-10 grudnia br. - na południowo-zachodnich rubieżach Podlasia i wschodniego Mazowsza, w dorzeczu Bugu i Liwca.

To tu krzyżują się trzy tradycje, rok w rok spotykają się legacze z trzech Diecezji, by przez kilkanaście grudniowych dni mogły odbywać się trzy niezwykłe, połączone ze sobą wydarzenia, do których należy dołączyć czwarte, jeszcze nie zrealizowane: Podlaski Konkurs Gry na Ligawkach zaplanowany na 19 grudnia w Sokołowskim Ośrodku Kultury, gdzie nastąpi zakończenie Festiwalu. Za sprawą udanej I edycji Taboru

Czytaj więcej...

Ku trzeźwości

 Dnia 28 listopada sali konferencyjnej dworca PKP w Łochowie odbyło się pierwsze spotkanie pt. "Nie piję, bo kocham". 

Jest to owoc I Narodowego Kongresu Trzeźwości, jaki się odbył w dniach 21-23 września w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był wielkim orędownikiem trzeźwości narodu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Burmistrza Łochowa, Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krucjatę Wyzwolenia Człowieka działająca w ramach Ruchu Światło-Życie.

Czytaj więcej...

Łochów pamięta

                  Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Obok ogólnokrajowych uroczystości, odbyło się także wiele regionalnych wydarzeń, upamiętniających ten historyczny i niezwykle ważny dzień w dziejach naszego kraju. Również gmina Łochów postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić dzień, w którym Polska po 123 latach niebytności terytorialnej, wróciła na mapy Europy  odzyskując tym samym suwerenność.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu „Niepodległa 2017” koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury zorganizował na terenie dworca kolejowego w

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• 18 listopada otwarto ostatni wyremontowany odcinek drogi powiatowej, biegnącej równolegle do drogi gminnej przez Laski (1,5 km). Całość zadania drogowego od Twarogów (DK62) po Łochów podzielono na trzy etapy, dwa z nich oddano w użytkowanie i świętowano wcześniej, w latach poprzednich. Inwestycja została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski, Powiat Węgrowski i Gminę Łochów. Koszt budowy ostatniego odcinka drogi wyniósł 559 371 zł, w tym dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego w wysokości 176 tys. zł, w ramach realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, z budżetu Powiatu Węgrowskiego wydano 191 685,5 zł oraz Gminy Łochów 191685,5 zł. W ramach zadania wykonano podbudowę drogi, wzmocniono i wyprofilowano pobocza, nałożono bitumiczną nawierzchnię. Wykonano też oznakowanie poziome i pionowe.

Czytaj więcej...

Na listopadowej - deklaratywnie

W dniu 29 listopada br. w Sali Konferencyjnej przy Hali Sportowej im. Mariana Dzięcioła Burmistrza Łochowa odbyła się zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łochowie.

Na początku informację na temat wydanych zarządzeń i podjętych decyzji w okresie między sesjami złożył Burmistrz Łochowa. Po czym podjęto uchwały:

- w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2017-2035;

Czytaj więcej...

Współzawodnictwo podsumowane

Od 17 lat prowadzone jest współzawodnictwo sportowe szkół z terenu powiatu węgrowskiego w oparciu o zawody sportowe z kilkunastu dyscyplin sportowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Współzawodnictwo to odnosi się do roku szkolnego. 24 listopada br. w Zajeździe w Miedznie odbyło się podsumowanie tegoż współzawodnictwa za rok szkolny 2016/2017.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele wychowania fizycznego najlepszych szkół, władze powiatowe Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie na czele z prezesem p. Michałem Rybakiem i Wiceprezesem p. Janem Tempczykiem, samorządowcy gminni i powiatowi oraz proboszcz parafii Miedzna ks. Jarosław Górski, będący zarazem gospodarzem tego obiektu.

Czytaj więcej...

W pogoni za Mistrzem Polski

Grudzień zawsze uświadamia nam o zbliżającym się końcu roku, a płatki śniegu zwiastują, że już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Jednak jeśli chodzi o unihokej i emocje, jakie dostarcza kibicom, można powiedzieć - to dopiero początek!

W weekend 02-03.12.2017 r. w ramach Ekstraligi Seniorów zmierzyliśmy się na własnym boisku z Mistrzem Polski, którym jest aktualnie MUKS Zielonka. Nie chcę wyliczać, ile meczów rozegraliśmy przeciwko tej drużynie we wszystkich czterech kategoriach wiekowych, ale na pewno było ich kilkadziesiąt. W zdecydowanej większości tych spotkań musieliśmy uznać wyższość rywala, więc mieliśmy nadzieję, że karta w końcu się odwróci.

Czytaj więcej...

Wyszło pięknie - nie do końca

„Nie, nie żałuję 

Przeciwnie bardzo ci dziękuję
Za to, że jesteś moim krajem 
Że jesteś piekłem mym i rajem”

Wyszło pięknie. Łochów zyskał odrestaurowany budynek dworca kolejowego, który już nie odstrasza, a zachęca do odwiedzin naszego miasteczka. Oprócz kasy biletowej, poczekalni jest miejsce na punkt gastronomiczny, jest piękna sala konferencyjna z windą.

Czytaj więcej...

W sklepach „święta”

Są one tam już od połowy listopada. Sentymentalne pseudokolędy stanowią kiczowaty podkład muzyczny pod zakupy. W telewizji irytujący krasnal w czerwonej czapce reklamuje nowy, piękny i wygodny świat.

Do czego nas zachęcają? Czy do otwarcia Chrystusowi naszych serc, czy też raczej do otwarcia portfeli, lub co gorsza do użycia kart kredytowych? Szał zakupów, promocji, ..., ciągła „złota niedziela”. Tylko dla kogo? Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu, także chrześcijan - nie potrafi czekać. Charakterystyczne dla współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego, jest to, że chce mieć prawie wszystko, od razu i po najniższych kosztach. Wszystko to nie pozwala głębiej spojrzeć na święta, szczególnie na wigilię i pasterkę.

Czytaj więcej...

Spotkania autorskie…

- w Gwizdałach

Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie była organizatorem spotkania z pisarzem i dziennikarzem Arkadiuszem Niemirskim, które odbyło się dnia 4 grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Gwizdałach.

Nasz gość znany jest czytelnikom z kontynuacji serii „Pan Samochodzik i.....”. Teraz zajmuje się wyłącznie pisaniem książek detektywistycznych. W ostatnich latach ukazały się dla młodzieży „Pojedynek detektywów „ i „Testament bibliofila”, oraz zbiór opowiadań kryminalnych dla dorosłych ”Zbrodnia prawie doskonała”.

Czytaj więcej...

Kolejny Przystanek

W dniach 16-17.11.2017 odbyła się w ramach VII Łochowskiej Jesieni Poezji kolejna edycja Konkursu literackiego Przystanek Norwid. Organizatorami konkursu był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika, Wicemarszałka Senatu RP - Marii Koc, Burmistrza Łochowa - Roberta Gołaszewskiego oraz Starosty Węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka. Konkurs był także wsparty medialnie m.in. Gazetę Łochowską.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Bezpieczne przejście

1 grudnia na terenie powiatu węgrowskiego policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili działania „Bezpieczne przejście”. W ich trakcie szczególnym nadzorem objęto przejścia dla pieszych.

Główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości natychmiastowego zatrzymania auta.

Czytaj więcej...

Dzień Wolontariusza

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji Stowarzyszenie „JACY? TACY?” zorganizowało 4 grudnia w sali konferencyjnej Dworca PKP w Łochowie spotkanie, podczas którego podziękowaliśmy wszystkim osobom, które bezinteresownie pracują na rzecz naszych podopiecznych. 

Gośćmi honorowymi byli WOLONTARIUSZE pracujący na rzecz stowarzyszenia. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, V - ce Burmistrz Łochowa Małgorzata Łotarska, Prezes Caritas Łochów Marek Górniaczyk, Dyrektor Przedszkola w Łochowie Hanna Wójcik, Radna Gminy Łochów Urszula Kalinowska, przedstawiciele samorządów szkolnych.

Czytaj więcej...

Wystawa Gołębi Pocztowych

W weekend (9-10 grudnia) w Pałacu Łochów odbyła się 30 Okręgowa Wystawa Gołębi Pocztowych.

Poniżej jej Program:
9 grudnia 2017 - sobota
- Zwiedzanie Wystawy: 10.00 - 16.00

- Dekoracja Mistrzów Oddziału Łochów - 13.00

Czytaj więcej...

Książka „Śladami Norwida”

Książka „Śladami Norwida” wydana zostaje w ramach projektu o tym samym tytule realizowanego w roku 2017 przez Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD” jako zadanie publiczne dofinansowane przez Powiat Węgrowski.

Bezpośrednio odnosi się do dziedzictwa kulturowego i historii tego powiatu, tj. do związków Cypriana Norwida z miejscowościami leżącymi na jego terenie i do twórczości tego poety. Jej zadaniem jest kształtowanie wizerunku małej ojczyzny jako spadkobierczyni Norwidowskich wartości i tradycji. Publikacja zawiera trzy dotąd niedrukowane artykuły popularnonaukowe Małgorzaty Szei; były one jedynie wygłaszane podczas wydarzeń organizowanych przez łochowski MiGOK w latach 2014-2016 pt. „Przystanek Norwid”.

Czytaj więcej...

Nasi w Chrzęsnem

W Pałacu w Chrzęsnem odbył się Finał Malowanego Lata. Jest to projekt organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury, polegający na wakacyjnych warsztatach plastycznych odbywających się w małych miejscowościach dla dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim.

W przedsięwzięciu uczestniczyło 11 placówek, w tym Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, który zajęcia te poprowadzono przez instruktorkę MiGOK, Anetę Kowalczyk, a zrealizowane zostały w szkole w Kamionnie.

Czytaj więcej...

Trójka rozwija pasje!

Łochowska Trójka realizuje rządowy program Bezpieczna+, w ramach którego organizowanych jest szereg wydarzeń w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jednym z elementów programu są warsztaty prowadzone dla uczniów. 

We wtorek, 14 listopada poznańska firma GO4Robot przeprowadziła zajęcia dla uczniów klas czwartych i piątych. Prowadzący starali się wzbudzić zainteresowanie słuchaczy sztuką programowania i tworzenia robotów. Przekonywali, że jest to ciekawa alternatywa dla bezproduktywnych form spędzania wolnego czasu jaką jest na przykład godzinne oglądanie telewizji. 

Czytaj więcej...