Archiwum

Zbliżające się obchody

Na zaproszenie Marszałek Senatu RP Marii Koc i Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka w Starostwie Powiatowym w Węgrowie dnia 12 października 2017 r. odbyło się spotkanie z samorządowcami z terenu Powiatu Węgrowskiego dotyczące organizacji zbliżających się obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pani Marszałek Maria Koc przedstawiła zaplanowany program obchodów z zaproszeniem włączenia się w ich realizację przez lokalne samorządy. Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk omówił opracowany przez Powiat Węgrowski program obchodów, który wcześniej został opublikowany w liście otwartym.

Czytaj więcej...

Dzień podsumowań

Dzień Edukacji Narodowej, przypadający na 14 października, będący świętem szczególnym nauczycieli, nauczycieli emerytów oraz pracowników szkół placówek oświatowych to również dzień szkolnych Akademii, konferencji oraz podsumowań. Z tej to okazji miały miejsce powiatowe i gminne obchody.

W roku bieżącym obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej zaplanowano na 13 października, a na miejsce obchodów wybrano  Węgrowski Ośrodek Kultury, na które zaproszono czynnych i emerytowanych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Węgrowski. Bardzo ważnym elementem tego rodzaju obchodów jest dowartościowanie, wyróżnienie najlepszych nauczycieli czemu służy Fundusz Nagród,

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości

Program Uroczystości 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wraz z prezentacją nowo otwartego Dworca Kolejowego w Łochowie oraz otwarciem dwóch wystaw - “Bitwa Warszawska 1920 - osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata - Cud nad Wisłą” oraz „Dwory i pałace Doliny Liwca - kraina dłutem i pędzlem tworzona”:

11 listopada 2017 r. (sobota)

 8:45   Złożenie kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kamionnie;

9:00   Msza św. w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie;

11:00   Msza św. i koncert chóru parafialnego w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie;

Czytaj więcej...

Jeden mały krok pokazuje kierunek marszu

W październiku, na sesji Rady Miejskiej w Łochowie najważniejszym tematem podjętym był poziom nauczania w łochowskich szkołach.  Bardzo nie odbiegamy od średniej w powiecie, ale różowo też nie jest. 

Pan dyrektor CUW przedstawił zestawienia statystyczne, radni podjęli dyskusję, wszyscy ponarzekali na stan oświaty w kraju. Temat jest bardzo ważny. Zainteresowanych odsyłam do prezentacji dyrektora CUW, które były przedstawiane na sesji i które mają ukazać się na stronie gminy. Warto w niedługiej przyszłości zająć się sprawą i przygotować długofalowy program podniesienia poziomu nauczania. Warunki lokalowe są nienajgorsze, barier w postaci braków w wyposażeniu też nie ma, a jednak coś blokuje nasze szkoły w osiągnięciach. W komisji oświaty jest trzech nauczycieli, którzy będą cennym głosem w sprawie.

Czytaj więcej...

Słowiańska przyjaźń

Grupa taneczna ,,Sadzewiczowa’’ z ZSP w Łochowie specjalizująca się w tańcach ludowych, przez tydzień (16-22.X.2017), miała możliwość zaznajomić się z kulturą i mentalnością ludności ukraińskiej. Uczniowie łochowskich szkół ponadgimnazjalnych mieli nie tylko możliwość pokazania swoich umiejętności podczas uroczystości, ale także przede wszystkim, zrozumienia tego jak piękny jest ten kraj.

             Odwiedziliśmy Bukovel. Wszystkich urzekły nieziemskie widoki podczas podróży, nie można było oderwać wzroku od krajobrazu górskiego który zapierał dech w piersiach. Mieliśmy okazję obejrzeć zabytki związane z  Polską. Nie można zwiedzać Ukrainy bez wizyty we Lwowie. Piękne historyczne miasto, gdzie na każdym kroku można znaleźć akcenty związane z Polską.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

W bieżącym numerze jest ich całkiem sporo. Poniżej październikowe i listopadowych nieco:

• Burmistrz Łochowa wydał 27 października br. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przebudowy drogi powiatowej nr 4201W Pogorzelec - Barchów do drogi krajowej nr 50 w o długości 5,6 km. Dwa dni wcześniej podczas sesji Rady Miejskiej mogliśmy się dowiedzieć, że jeśli wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony to w 2018 r. będzie możliwe dokonanie przebudowy odcinka od Pogorzelca do torów kolejowych w Barchowie za około 6 mln zł, w tym z budżetu państwa 3,6 mln zł (60%) i po około 1,2 mln Powiat Węgrowski i Gmina Łochów. Pozostały odcinek tej drogi (przez Barchów do DK 50) być może w 2019 r., a już na pewno nie przed skanalizowaniem tej wsi.

Czytaj więcej...

Sesja z 25 października br.

To zwyczajna sesja Rady Miejskiej lecz dosyć długa i ożywiona. Odbyła się 25 października br. w Sali Konferencyjnej przy Hali Sportowej im. Mariana Dzięcioła Burmistrza Łochowa.

Na początku sesji miał miejsce miły akcent - Przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Suchenek złożył na ręce byłego Dyrektora łochowskiego Gimnazjum - Andrzeja Nowotki podziękowania za wieloletnią służbę na rzecz łochowskiej oświaty, któremu oprócz 33 letniej służby również anegdoty i dygresje nie są obce, o czym mogliśmy przekonać się i podczas tej sesji.

Czytaj więcej...

Konsekwentnie do celu!

Jesienny klimat z pewnością nie odzwierciedla atmosfery, jaka panowała w ostatnim czasie na łochowskiej hali sportowej. A to wszystko za sprawą unihokeja, który od ponad 10 lat dostarcza emocji kibicom i daje alternatywę dla młodzieży, która niekoniecznie chce grać w piłkę nożną, czy inne popularniejsze sporty.

W ostatni weekend października, jako seniorzy, czyli najstarsza z grup Olimpii Łochów w ramach Salming Ekstraligi Mężczyzn podejmowaliśmy na własnym terenie ULKS Józefinę. Znając przeciwników od lat i często z nimi wygrywając, z jednej strony wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać, z drugiej zaś taka sytuacja wytwarza czasem fałszywe poczucie pewności, które bywa zgubne. Chcąc tego uniknąć, już przed rozgrzewką, na odprawie wraz z trenerem Januszem

Czytaj więcej...

Zdolni do obrony

3 listopada 2017 roku Klub Gazety Polskiej w Łochowie zorganizował spotkanie pt.: „Czy Polska musi walczyć o niepodległość?”. Gośćmi spotkania byli: Adrian Stankowski dziennikarz i publicysta oraz Cezary Jurkiewicz prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Goście spotkania przedstawili aktualną sytuację Polski w świetle najnowszych wydarzeń. Adrian Stankowski poruszył temat polskiej armii i jej przemian oraz restrukturyzacji. Mają one prowadzić do tego, aby Polska była postrzegana, jako kraj silny, zdolny do obrony własnej suwerenności. Można to uzyskać dzięki współpracy w ramach struktur NATO. Prelegent podkreślił  znaczenie obecności wojsk sojuszniczych na naszym terytorium. Gość mówił też o cyberbezpieczeństwie państwa.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Akcja „Znicz 2017”

W związku z dniem Wszystkich Świętych, węgrowscy policjanci prowadzili działania „Znicz 2017”. Akcja trwała od 27 października do 2 listopada. Policjanci dbali o bezpieczeństwo podróżujących, kierowali ruchem w miejscach wzmożonego ruchu, kontrolowali również prędkość i trzeźwość kierujących na trasach wjazdowych i wyjazdowych.Podczas świątecznego weekendu i prowadzonych intensywnych działań węgrowska Policja odnotowała 1 wypadek,  10 kolizji i zatrzymano 1 nietrzeźwego kierującego .

Widoczny na drodze - bezpieczny po zmroku

Czytaj więcej...

Mikroprzedsiębiorco!

Mikroprzedsiębiorco - Nie możesz się nudzić! Również i Ty będąc płatnikiem VAT, będziesz musiał składać od 1 stycznia 2018 r. miesięczne raporty JPK_VAT (do25 dnia następnego miesiąca).

Węgrowska skarbówka organizuje cykl szkoleń w ramach ogólnopolskiej akcji szkoleniowej pn. „Wtorki z JPK”. Szkolenia obejmować będą tematykę tworzenia i przesyłania plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców i odbywać się będą w każdy wtorek listopada 2017 r., wg ustalonego poniżej harmonogramu:

 

Data szkolenia

Godzina

Miejsce szkolenia

1.

07.11.2017r.

10:00

Węgrowski Ośrodek Kultury

2.

14.11.2017r.

10:00

Węgrowski Ośrodek Kultury

3.

21.11.2017r.

10:00

Węgrowski Ośrodek Kultury

4.

28.11.2017r.

10:00

Urząd Miejski w Węgrowie

Czytaj więcej...

Kapituła zdecydowała

Już po raz osiemnasty Kapituła Medalu Ignacego Jana i Heleny Paderewskich zbierająca się przed Świętem Niepodległości, oceniła złożone propozycje i zawnioskowała o nadanie tego zaszczytnego medalu konkretnym osobom bądź instytucjom.

Kapituła została powołana w 1999 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łochowskiej,  by  docenić i uhonorować wszystkich tych, którzy swoją pracą zawodową lub aktywnością społeczną działają na rzecz potrzebujących pomocy - wspierając ich finansowo i duchowo, a także rozsławiają naszą gminę i powiat.

Czytaj więcej...

„Przystanek Norwid” - program i jury

Program VII-ej Łochowskiej Jesieni Poezji „Przystanek Norwid” zaplanowanej na 16-17 listopada 2017 r. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie przedstawia się następująco:

16.11.2017 (czwartek) – KONKURS RECYTATORSKI – młodzież

10.00 – Rejestracja uczestników konkursu

10.30 – Wykład Małgorzaty Szei - „Stanisława Hornowska adresatka wierszy C. K. Norwida”

Czytaj więcej...

Niepodległa, ale czy do końca?

Jakże często słyszymy, że to czy tamto podlega bądź nie podlega prawu stanowionemu (przez człowieka) w Unii Europejskiej (UE) bądź Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Prawa te najczęściej tworzone są w sposób niedemokratyczny przez „wysokich komisarzy” UE lub komitety ONZ. Czy to nazewnictwo czegoś przypadkiem nam nie przypomina.

W olbrzymiej większości dyrektywy tych pierwszych i zalecenia tych drugich stoją w jawnej sprzeczności z prawem naturalnym i uniwersalnymi wartościami chrześcijańskimi, które jeszcze dzięki Bogu są wartościami szanowanymi w naszym Państwie. Weźmy choćby przykład opisany w ostatnim wydaniu tygodnika „Niedziela”. Komitet Praw Człowieka

Czytaj więcej...

Parkowa jak nowa

Z inicjatywy mieszkańców ulicy Parkowej odbyło się otwarcie i poświęcenie wyremontowanej ulicy Parkowej w Łochowie. Jak powiedział Benedykt Damętko, mieszkaniec Parkowej, mieszkańcy czterdzieści lat czekali na zrobienie tej ulicy. 

Nie krył ogromnej radości z zakończonych prac i osiągniętego celu, bo jak powiedział: „Na naszej ulicy jest kilkoro niepełnosprawnych, którzy teraz dopiero mogą wyjść na bezpieczny spacer.” Na zaproszenie mieszkańców przybył Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wiceburmistrz Małgorzata Łotarska wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Łochowie.

Czytaj więcej...

Finał Projektu

Tak, to już finał Projektu o Objawieniach Matki Bożej w Fatimie, który społeczność Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” w Kaliskach realizowała przez ostatnie 6 miesięcy, w szczególny sposób wspominając orędzie płynące z Fatimy.

13 dnia każdego miesiąca, począwszy od maja br., pozostawialiśmy swoje szkolne obowiązki a pochylaliśmy się nad „miesięcznicami” objawień trojgu pastuszkom: Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji. I tak 13 maja odbyła się pielgrzymka do pobliskiego sanktuarium Matki Bożej w Loretto, połączona ze świętem rodziny, w której wzięła udział liczna grupa uczniów i ich bliscy.13 czerwca odbył się Gminny Konkurs wiedzy o Objawieniach w Fatimie w dwóch etapach: klasy I

Czytaj więcej...