Archiwum

Olimpia na „5”

Na pierwszy mecz w sezonie Ekstraligi Mężczyzn Łochowska Olimpia udała się na Podkarpacie, aby stawić czoło Bieszczady24.pl Wilki Sanok.

Po dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym (udział w Czech Open, wygrane w meczach sparingowych z AZS Politechnika Warszawska, ULKS Józefina oraz MUKS Zielonka) z wielkimi nadziejami jechaliśmy na trudny teren.

W pierwszym spotkaniu, po meczu pełnym walki odnieśliśmy pierwsze zwycięstwo w sezonie. Spotkanie było wyrównane, a wynik przez większość meczu był sprawą otwartą. Dopiero w 3 tercji po bramkach Grzegorza Marszała, Kacpra Wierzchołowskiego, Sebastiana Sternickiego i Dawida Skury ustaliliśmy wynik spotkania  3:7 (1:2,1:1,1:4).

Czytaj więcej...

Rekonstrukcja za nami

Można by powiedzieć, że mamy stację kolejową nie do poznania, chociaż jej otoczenie jeszcze nie wykonane, nie zagospodarowane. Jednak władze miasta obiecują, że w listopadzie tego roku będzie już po wszystkim.

Chociaż nie do końca, gdyż zgodnie z projektem miało też mieć miejsce uporządkowanie jego najbliższego otoczenia poprzez zagospodarowanie pod działalność gospodarczą.

Rekonstrukcja budynku stacji kolejowej w Łochowie za nami. Trwała kilka lat. Cofnijmy się jednak do początków tego zadania, wcale nie łatwych. Samo zabieganie o środki na ten cel trwało około 5 lat

Czytaj więcej...

Posesyjne refleksje

Wrzesień, to czas powrotu do nauki w szkole, ale i czas powrotu do pracy trybie zwykłym Rady Miejskiej w Łochowie. Dnia 27 września 2017 r. odbyła się XLIX Zwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Łochowie. Mimo, że porządek obrad nie był zbyt długi to obrady trwały na tyle długo, że do końca dotrwali jedynie nieliczni spoza rady i pracowników urzędu.

Ostatnia sesja zwyczajna odbyła się w czerwcu, więc spraw się nazbierało. W lipcu i sierpniu odbyliśmy dwie sesje nadzwyczajne, które praktycznie polegały na uchwaleniu zmian w budżecie Gminy Łochów.

Czytaj więcej...

Obrady Sejmiku w Łochowie

Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego to cykliczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W tym roku obradował on w Pałacu i Folwarku Łochów i była to już XI edycja, na której próbowano opowiedzieć sobie na pytanie, czy Slow Tourism może być nową energią napędzającą rozwój regionu?

Podczas dwudniowego spotkania, 25-26 września, obradowali przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu Mazowsza, organizacji pozarządowych działających na rzecz turystyki oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych. Termin sejmiku zbiegał się ze Światowym Dniem Turystyki. Była to zatem doskonała okazja do wręczenia wyróżnień osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki na Mazowszu. Był to jednocześnie kulminacyjny punktem tegorocznego sejmiku turystycznego - uroczysta gala, podczas której przyznano wyróżnienia osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki na Mazowszu. Zaszczytu tego, z terenu naszego powiatu, dostąpili: Wicestarosta - Halina Ulińska, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej - Jadwiga Giers oraz dr Mirosław Roguski.

Czytaj więcej...

Festyn “Otwórz oczy”

W dniu 10 września na targowisku miejskim w Łochowie odbył się festyn integracyjny ”Otwórz oczy”. Organizatorem festynu było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jacy? Tacy?”, a patronat honorowy nad imprezą objęli: Starosta Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Gminy Łochów Robert Gołaszewski i Dyrektor MiGOK w Łochowie Artur Lis.

Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji: dmuchańce, toczenie w kulach czyli bubble i zorba, malowanie twarzy, animacje dla dzieci, zajęcia manualne, konkursy. Najodważniejsi mogli usiąść w wozie strażackim, przejechać się bryczką konną lub motorami. Można też było spotkać postacie z bajek, które chętnie pozowały do wspólnych fotografii.

Czytaj więcej...

Wrześniowa sesja

27 września odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której tradycyjnie już przyjęto zmiany w budżecie gminnym oraz w WPF. Po wprowadzeniu zmian gminne dochody wynoszą 81.317.672 zł, w tym dochody bieżące 69.902.046 zł, a majątkowe 11.415.626 zł. Natomiast  wydatki wynoszą 85.606.324 zł, w tym wydatki bieżące 65.659.979 zł, a wydatki majątkowe 19.946.345 zł. Określono też deficyt budżetu Gminy w kwocie 4.288.652 zł, który zostanie pokryty kredytami, pożyczkami i wolnymi środkami.

Przyjęto też inne uchwały:

- w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Rady Miejskiej w Łochowie z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrażenia

Czytaj więcej...

Kapela Łochowska fest gra

Kapela Łochowska to dobrze znana mieszkańcom naszej gminy grupa wokalno-instrumentalna działająca przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Założona została w 2009 roku z góry ustalonym profilem artystycznym - miał to być folklor miejski i tak już zostało.

Traf chciał, że zasłynęła też w Berlinie, podczas obchodów Dnia Polonii 22 maja ub. roku, o czym pisaliśmy wówczas na lamach G.Ł.  Największym jej sukcesem była promocji Powiatu Węgrowskiego i Gminy Łochów podczas  ww.  obchodów.  Swoim  tam  występem  zaskarbili  sobie  serca  niejednego  Polonusa.  Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest od 2002 roku. Wzorem lat poprzednich festyn jest doskonałą okazją do wspólnych spotkań, wspomnień i zabaw, odbył się w Ratuszu w berlińskiej dzielnicy Renickendorf.

Czytaj więcej...

Będzie dobrze!

Jest sobotni wieczór, właśnie wraz z Żoną wróciliśmy z Czeremchy, gdzie w miejscowej świątyni zlokalizowany był jeden z 320 kościołów stacyjnych otaczających Polskę, w których zgromadziło się ponad milion wiernych. Co ich tam przygnało?

Nic innego jak miłość, pragnienie pokoju w Polsce i na świecie oraz troska o Ojczyznę. Takie też były intencje akcji „Różaniec do granic”. Akcję tą zorganizowały osoby świeckie przy pełnym wsparciu Episkopatu, a odczytać ją można jako jedną z odpowiedzi na zeszłoroczny apel Papieża Franciszka, abyśmy zamienili nasze wygodne kanapy na buty wyczynowe, by Jezus nas poprowadził. Ci, którym chciało się chcieć, wyjechali rano z Łochowa do Czeremchy, by po Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu ruszyć w stronę granicy z Białorusią a konkretnie na przejście graniczne w Połowcach.

Czytaj więcej...

Grupa Arche zapowiada kolejne obiekty

Za: Hotelarz, maj 19 2017

Rynek hotelowy w Polsce rośnie w siłę. Duża konkurencja sprawia, że przetrwają te hotele, które będą potrafiły zaskoczyć klientów, zaproponować coś unikalnego. Grupa Arche stawia na hotele w obiektach zabytkowych. Obecnie działa osiem hoteli, w tym roku mają być gotowe inwestycje w Łochowie i Lublinie. Nowe życie otrzymają także Cukrownia w Żninie, Dwór Uphagena w Gdańsku i wrocławski klasztor.

– Rynek hotelowy od kilku lat mocno się rozwija. Co roku pojawia się ponad 100 porządnych hoteli. Wyniki rosną, pojedyncze hotele, które sobie nie poradzą, zostają z tyłu. Codziennie dostaje propozycje zakupu istniejących obiektów - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Władysław Grochowski, prezes zarządu firmy Arche.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

•27 września odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której tradycyjnie już przyjęto zmiany w budżecie gminnym oraz w WPF. Przyjęto też inne uchwały. (Zob. „Wrześniowa sesja”).

•19 września Gmina Łochów zawarła umowę z  firmą Szpańscy Jerzy, Jacek, Dawid Czystość Sp.J. z siedzibą w Wołominie na przebudowę drogi gminnej w Gwizdałach - długość odcinka 375 mb (ul. Dębowa).  Wartość umowy 246.667 zł. Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie od Zarządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 85 tys. zł (umowę podpisano 15 września). Wyznaczono termin wykonania  - do 31 października br. Zakres prac obejmuje przebudowę  tej drogi, w tym roboty pomiarowe, przygotowawcze, ziemne, wykonanie przepustu drogowego Ø 800 z rur HD-PE, wykonanie przepustów pod zjazdami,

Czytaj więcej...

Dożynki w Łochowie

Zakończone żniwa, czas zbierania tego, co zostało posiane i wydało owoce, stały się powodem do radosnego świętowania i wyrażenia wdzięczności Bogu za tegoroczne plony. Jak w wielu miejscach naszej diecezji tak też i w parafii Niepokalanego Serca N.M.P w Łochowie dziękując Bogu za dary które od Niego otrzymujemy parafialnie przybyli by złożyć Bogu dziękczynienie za plony.

Wieniec dożynkowy, który także reprezentował naszą wspólnotę na Dożynkach Diecezjalnych wykonali mieszkańcy Jasiorówki, którzy uroczyście wnieśli przygotowany wieniec w procesji wejścia. Ks. Proboszcz Roman Kowerdziej przy asyście chóru parafialnego, scholi dziecięcej i służby liturgicznej, wśród licznie zgromadzonych wiernych na czele z Burmistrzem Łochowa Panem Robertem Gołaszewskim modlił się prosząc o Boże błogosławieństwo. W homilii kończąc tydzień modlitw o wychowanie podkreślił niezastąpioną rolę rodziców w wychowaniu młodego pokolenia, ukazywał przykłady jak rodzice wpływają na swoje pociechy i zachęcał do troski i wrażliwości o młode pokolenie.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Pożar - ćwiczenia

Policjanci KPP wspólnie ze strażakami z OSP i PSP wzięli udział w ćwiczeniach „Łochów 2017”, które odbyły się na terenie zakładu Styropmin ul. Fabryczna w Łochowie. Celem ćwiczeń było sprawdzenie i doskonalenie służb a także osób o zarażeniach jakie mogą wystąpić w trakcie pożaru.

Symulowany pożar do jakiego doszło na terenie zakładu  to pożar z osobami poszkodowanymi . Na terenie zakładu  przebywała duża ilość pracowników, w którym to  wybuchł pożar. W budynku przebywali pracownicy. Służby mundurowe miały na celu postępować zgodnie z algorytmami. Zabezpieczyć miejsce zdarzenia i  likwidować  skutki zdarzenia.

Czytaj więcej...

103 urodziny

Niecodzienną uroczystość obchodziła Pani Genowefa Szczapa. Seniorka rodu świętowała uroczyście swoje urodziny. Okazja ku temu była bardzo wyjątkowa, ponieważ nasza Czcigodna Jubilatka w dniu 20 września 2017 roku ukończyła 103 lata!

Dzień ten Jubilatka spędziła w gronie rodziny i przybyłych gości. Życzenia Szanownej Jubilatce złożyli: Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Pani Beata Kokosza, Wiceburmistrz Małgorzata Łotarska , Sekretarz Gminy Łochów Katarzyna Kulik, przekazując na ręce Pani Genowefy kwiaty,  prezent oraz list gratulacyjny:

„Dostojna Jubilatko!

Tak wzniosła i wyjątkowa chwila jaką jest 103 rocznica urodzin nie zdarza się często w naszej gminie. Dar, którego Pani doświadcza jest skarbnicą i drogocennym dziedzictwem dla naszych pokoleń, a szczególną wartość stanowi Pani dla najbliższych osób.

Czytaj więcej...