Archiwum

Czech Open 2017

W dniach 9-13 sierpnia br., po raz kolejny  uczestniczyliśmy w międzynarodowym turnieju Czech Open w kategorii seniorskiej, w którym udział wzięło blisko 300 drużyn z całego świata. Wyjazd do stolicy Czech był traktowany jako kolejny etap przygotowań do nowego sezonu w polskiej ekstralidze. Mimo niepełnego składu, fazę grupową zakończyliśmy na 1 miejscu, by w 1/32 ulec drużynie czeskiej ligi SKV.

Oto nasze wyniki grupowe:

 

Olimpia Łochów - IBK Here For Beer (Estonia) 5:2

Bramki: Krystian Moleń x2, Kacper Wierzchołowski x2, Sebastian Sternicki

Czytaj więcej...

Folwark Łochów

Folwark Łochów to kompleks hotelowo-mieszkaniowy, w tym trzykondygnacyjne gmachy, to kompleks który powstał w Łochowie przy ulicy Myśliwskiej. W skład kompleksu hotelowo-mieszkaniowego wchodzić będą obiekty hotelowe, konferencyjne i rekreacyjne, 90 domów jednorodzinnych, 16 budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwu-lokalowych oraz 6 zespołów mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w listopadzie 2015, a główny jego trzon dobiegnie końca w czwartym kwartale bieżącego roku. Całkowita jego powierzchnia wyniesie 40 tys. metrów kwadratowych (4 ha), a powierzchnia zabudowy 22 tys. metrów kwadratowych. Nieruchomość ta to inwestycja spółki Arche.

Czytaj więcej...

Statuetki Optymista Roku 2017 rozdane!

19-go sierpnia br. w Łochowie odbyła się Gala „Optymista Roku 2017” połączona z otwarciem nowej luksusowej części hotelu Folwarku należącego do kompleksu Pałac i Folwark Łochów, których właścicielem jest Grupa Arche. Gala została zorganizowana na cześć i w przeddzień Światowego Festiwalu Optymizmu 2017.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było nagrodzenie statuetkami osób i firm, które swoją optymistyczną postawą, uśmiechem i życzliwością zarażają innych, a w swojej działalności kierują się szacunkiem i kulturą. Tytuł „Optymista Roku 2017” otrzymali: Piotr Pogon, Izabella Żebrowska, dr Mateusz Grzesiak, Iwona Pavlović, prof. Mirosław Ząbek, Jarosław Chałas, Maciej Orłoś, Robert Rutkowski, Bilguun Ariunbaatar, Danuta Stankiewicz, Alina Strześniewska, Marcin Muszyński, Stefan Friedmann, Jerzy Bończak, Krzysztof Skiba, Jacek Kawalec oraz Reprezentacja Artystów Polskich.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

19-go sierpnia br. w Łochowie odbyła się Gala „Optymista Roku 2017” połączona z otwarciem nowej luksusowej części hotelu Folwarku należącego do kompleksu Pałac i Folwark Łochów, których właścicielem jest Grupa Arche. Gala została zorganizowana na cześć i w przeddzień Światowego Festiwalu Optymizmu 2017. Nie minęło półtora roku jak kompleks ten, mimo kwietniowego pożaru dachu jednego z obiektów, był gotów.

Następnego dnia w niedzielę, przy deszczowej pogodzie, głównym wydarzeniem był Światowy Festiwal Optymizmu, który również odbył się w nowoczesnym centrum konferencyjnym na terenie Folwarku. Zob.: Statuetki Optymista Roku 2017 rozdane! oraz Folwark Łochów.

Czytaj więcej...

Jerzyska 2017

20 sierpnia br. w Jerzyskach odbyły się uroczystości 73 Rocznicy bitwy pod Jerzyskami i  Święta Wojska Polskiego. Oficjalne rozpoczęcie uroczystości poprzedził koncert Orkiestry Wojskowej z Siedlec. Wojskową Asystę Honorową przy pomniku wystawił  Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością 25 pocztów sztandarowych, reprezentujące:  23. Bazę Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschodnia, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Radzymin,

Czytaj więcej...

Mimo deszczowej aury

Mimo deszczowej pogody ponad tysiąc osób uczestniczyło, przyglądało się niebywałej inscenizacji na polanie pod leśniczówką Jerzyska. Rekonstrukcja dotyczyła boju pod Jerzyskami, jaki się odbył w dniach 13-15 sierpnia 1944 roku. Został on stoczony między żołnierzami kompanii Kajetana Fijałkowskiego „Rafała” z Armii Krajowej „Rajski Ptak”.

Byli to żołnierze z Radzymina i Wołomina, do których w drodze do Puszczy Kamienieckiej przyłączył się oddział Narodowych Sił Zbrojnych z Wołomina, który w boju tym poniósł największą ofiarę krwi. Stoczyli oni wspólnie bój z przeważającymi siłami Wermachtu (z 7 dyw. piechoty), jakie stacjonowały w tych dniach na tyłach frontu niemiecko-radzieckiego. Rzecz rozegrała się w obszarze wsi Gwizdały - Łazy - Burakowskie-Jerzyska.

Czytaj więcej...

Czas na budżet obywatelski

Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest to proces w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych. W skrócie oznacza to, że mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów do budżetu, które poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie.

W efekcie, najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje projektów przeznacza się do realizacji - wpisując je do budżetu gminy. Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu gminy. W danym roku budżetowym do dyspozycji mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego przeznacza się określoną kwotę i ustala zasady wyboru projektów do realizacji w ramach tegoż budżetu.

Czytaj więcej...

Po sierpniu…

                Dziś zebrało mi się na kilka posierpniowych reminiscencji. Najważniejsza z nich to ta, że nie wiadomo już, który raz w życiu  uświadomiłem sobie  jak dobrze być Polakiem. Żyć tu w kraju nad Wisłą, Wartą, Odrą i Bugiem. Gdzie jeszcze wartości europejskie zakorzenione w chrześcijaństwie są ciągle żywe.

Radość, ale niestety, też trwoga i zatroskanie. Zestawmy dwa obrazy. Rzesze Polaków pielgrzymujących do swej Królowej na Jasnej Górze i tłumy nachodźców (nie przejęzyczyłem się) szturmujących i niejednokrotnie już okupujących wiele terenów zachodniej Europy. Możemy się cieszyć z „monarchii”, której losy powierzyliśmy Matce Bożej w Ślubach Jasnogórski napisanych ręką Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj więcej...

Malowane lato na warsztacie

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie w porozumieniu z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie wziął w udział w projekcie edukacyjnym „Malowane Lato z literaturą w tle”.

W ramach projektu zostały zorganizowane warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, które były zrealizowane w dniach 7-11 sierpnia i odbywały się w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Kamionnie.Warsztaty były prowadzone przez instruktora MiGOK-u, Anetę Kowalczyk. W zajęciach wzięło udział 19 dzieci. Powstało wiele ciekawych prac wykonanych kredą, kredkami, pastelami, a także wycinkami papieru. Pierwszego dnia powstała praca zbiorcza

Czytaj więcej...

Plener w plenerze

Dnia 5 sierpnia w Parku Dębina („Uroczysko”) w Łochowie odbyła się wystawa pleneru „Dwory i pałace - dolina Liwca Kraina dłutem i pędzlem tworzona”. Plener rozpoczął się nieco ponad tydzień wcześniej, bo 27 lipca i trwał do niedzieli - 6 sierpnia.

Organizatorem przedsięwzięcia był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Plener miał na celu promocje obszaru Lokalnej Strategii Rozwoju i został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania: Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Patronatem pleneru był również Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. 

Czytaj więcej...

Sejmik turystyczny w Łochowie

Łochów, a właściwie Pałac Łochów, staje się coraz popularniejszy. W dniach 25-26 września br. w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym w Łochowie odbędzie się XI Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego. Termin sejmiku zbiega się ze Światowym Dniem Turystyki, będzie to więc doskonała okazja do wręczenia odznak honorowych „Za zasługi dla Turystyki”.

SLOW ROAD oraz SLOW FOOD to główne tematy tegorocznego Sejmiku. To cykliczne wydarzenie organizowane jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego już po raz jedenasty. Każdego roku biorą w nim udział m.in. przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu Mazowsza, organizacje pozarządowe działające na rzecz turystyki, a także przedstawiciele regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

Czytaj więcej...

Kajakiem po Liwcu

Spływy kajakowe naszą lokalną rzeką Liwiec stają się coraz bardziej popularne. Choć to nie jest jeszcze zakończenie tegorocznego sezonu spływów kajakowych tą rzeką, to biorąc pod uwagę lata minione, bieżący sezon należy udać za najbardziej udany.

A kilku przewoźników, organizatorów tych spływów, dwoją się i troją, by sprostać zamówieniom rządnych wrażeń podczas spływu i chcących kontaktu z dziewiczą przyrodą. Bo czego jak czego ale w pięknie meandrującej, najpierw po południowym Podlasiu, a następnie wschodnim Mazowszu rzece tego rodzaju elementów i doznań nie brakuje.

Zasadniczym jednak walorem tej rzeki jest jej czystość i szerokie koryto oraz leniwy nurt, który właściwie każdemu umożliwia spływy kajakowe.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Działania „prędkość”

25 sierpnia, na drogach powiatu węgrowskiego podobnie jak na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „prędkość”. Pracujący w tym czasie na drogach funkcjonariusze skupiali się głównie na wykroczeniach polegających na przekraczaniu dozwolonej prędkości. W akcji uczestniczyło 8 policjantów. Skontrolowano łącznie 36 kierujących pojazdami. Funkcjonariusze odnotowali w sumie 14 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości.

Czytaj więcej...

Discopolowy koniec wakacji

W discopolowych klimatach odbył się pożegnalny festyn, piknik 2 września w sobotę w Ostrówku. Czemu nawet nie przeszkadzała niezbyt sprzyjająca aura, czasami wręcz deszczowa. Ale jak na koniec lata, koniec wakacji miało być tanecznie, miło lekko i przyjemnie i tak też było.

Festyn jednak rozpoczęto na sportowo - od piłkarskich rozgrywek na boisku LKS Ostrówek. Pierwszy mecz rozegrali seniorzy: miejscowy LKS podjął Świt Barcząca pokonując go gładko, bo z dorobkiem 4 goli, przy zerowym stanie rywali. Nie można tego samego powiedzieć o młodzikach, gdyż ulegli oni MKS Małkinia 2:4. Jak na festyn z prawdziwego zdarzenia przystało nie mogło się obyć bez różnych atrakcji, typu wesołe miasteczko, co szczególnie bawi dzieci. Był też element pokazów strażackich, cieszący się dużą popularnością, bo do munduru lgną nie tylko kobiety, również dzieci. Były też i konkursy, np. wiedzy o naszej gminie.

Czytaj więcej...