Archiwum

Żółta idzie

1 sierpnia wyruszyła XXVII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. W pięciu grupach pątnicy zmierzają do Jasnogórskiej Pani, aby 13 sierpnia pokłonić się Jej w kaplicy Cudownego Obrazu. 

Tego samego dnia o godz. 8.00 w łochowskim kościele JE ks. bp Tadeusz Pikus rozpoczął Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę dla grupy Łochowskiej mówiąc, by byli pracownikami winnicy Pańskiej, a na zakończenie Eucharystii pobłogosławił ich. Po ustawieniu się przed kościołem kolumny pątników i osób im towarzyszących, pasterz diecezji stanął na czele grupy dając znak wyjścia - rozpoczęcia drogi na Jasną Górę. Przed pątnikami jest do pokonania odcinek 348 km w 13 dni, z których najdłuższe dwa przypadają na 7 i 9 sierpnia - po 34 km, pierwszy Promna-Klwów a drugi Dzielna-Aleksandrów.

Czytaj więcej...

Jerzyska 2017 – inscenizacja

Również i w tym roku obchodzić będziemy kolejną już rocznicę boju w lesie pod Jerzyskami, stoczonego w połowie sierpnia 1944 roku. Tym razem ubogaceniem obchodów będzie „Inscenizacja bitwy pod Jerzyskami”, której organizacji podjął się MiGOK w Łochowie w ramach projektu Lokalnej Grupy Działania Bądźmy Razem.

Tegoroczne obchody, podobnie jak i z roku poprzedniego organizowane są przez włodarzy Gminy Łochów, wiwatowy Związek Armii Krajowej i Nadleśnictwo Łochów. Patronat Honorowy objęła Wicemarszałek Senatu RP p. Maria Koc.

Przez całe lata w PRL pamięć o boju pod Jerzyskami była skrywana. Ówczesne władze nie zezwalały na pielęgnowanie walki zbrojnej prowadzonej przez żołnierzy Armii Krajowej a już szczególnie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, czy ruchu Wolność i Niezawisłość.

Czytaj więcej...

Festiwal Optymizmu w Łochowie

Już po raz drugi w historii, tym razem w malowniczej Dolinie Dolnego Bugu nad rzeką Liwiec na terenie „Pałacu Łochów” i „Folwarku Łochów” odbędzie się Światowy Festiwal Optymizmu.

To właśnie 20. sierpnia br. natężenie optymistów na metr kwadratowy będzie najwyższe w skali roku – wszystko właśnie za sprawą Światowego Festiwalu Optymizmu 2017, jedynego w swoim rodzaju wydarzenia, którego nadrzędnym celem jest przekazywanie i wywołanie pozytywnych emocji wśród gości. Kulminacyjnym punktem Festiwalu będzie również oficjalne wręczenie stypendiów uhonorowanych przez Fundację „Jestem Optymistą”, które zostaną przekazane młodym i utalentowanym Optymistom.

Czytaj więcej...

Łochowskie Zbliżenie Kultur

W sobotę 22 lipca mieszkańcy Łochowa i okolic mogli wziąć udział w corocznym Festiwalu Zbliżenia Kultur organizowanym w ramach Dni Łochowa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koc, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski. Patronat medialny sprawowali: Tygodnik Siedlecki, Kurier-W, Węgrowskie „Bądźmy Razem”, Głos Węgrowa i Okolic, Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl i Gazeta Łochowska. Z okazji tegorocznego Święta Miasta organizator Dni Łochowa - Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, przygotował wiele atrakcji.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

 Ponad 9,8 mln zł do końca przyszłego roku Gmina Łochów zainwestuje w odnawialne źródła energii przy wsparciu środków unijnych. W ramach realizowanego projektu zostaną zakupione i zamontowane instalacje OZE (odnawialne źródła energii) tj. instalacje solarne dla 555 budynków mieszkalnych oraz dla budynku „Wspólnoty mieszkaniowej”. Poza tym dla 218 budynków mieszkalnych zamontowane będą instalacje fotowoltaiczne, a w 126 mieszkalnych zainstalowane zostaną kotły na biomasę. W tym celu 20 lipca zawarto z Samorządem Województwa Mazowieckiego umowę. Całkowita wartość projektu wynosi 13.634.106 zł, w tym wydatki kwalifikowalne 12.282.045 zł. Wykonane instalacje OZE wpłyną na racjonalizację zużycia energii oraz obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Przeprowadzenie przetargu, podpisanie umów z mieszkańcami zaplanowano na jesień br.

Czytaj więcej...

Patriotyzm w sierpniu

„Ojczyźnie wszystko, prócz miłości Boga najwyższego i Honoru”

Patriotyzm, w sierpniu odczuwamy szczególnie, gdyż sierpień to miesiąc ważnych rocznic dla nas Polaków.

1 sierpnia: rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego ( 1944 rok)

15 sierpnia: rocznica „Cudu nad Wisłą” (1920 rok) i  bitwy pod Jerzyskami. (1944 rok) oraz Święto Wojska Polskiego. To czas obchodów, parad wojskowych, mszy polowych, pikników militarnych z rekonstrukcjami ważnych bitew, które pewnie nie mają wiele wspólnego z faktycznym przebiegiem, ale zawsze podnoszą nasze poczucie tożsamości narodowej.   

Czytaj więcej...

Policyjne info

Czołowe zderzenie samochodów

31 lipca w Łochowie, na DK 62 (ul. Węgrowska) doszło do czołowego zderzenia samochodów marek BMW i Honda. Do wypadku doszło około 4 rano. Na skutek zderzenia ucierpiała jedna osoba, którą przetransportowano do szpitala. Policja prowadzi czynności wyjaśniające, w jakich okolicznościach doszło do wypadku.  Droga była przez kilka godzin zablokowana. Tego samego dnia w okolicach Łochowa zablokowana była też DK 50, gdyż wywróciła się ciężarówka.

Podejrzany o kradzież

Czytaj więcej...

O co wojna

Musimy sobie wreszcie uświadomić, o co toczy się wojna. Tak, uważam, że nie przesadziłem - wojna. Sądy, banki, media, itp., o które teraz trwają mniejsze czy większe batalie polityczne, oczywiście, są ważne, jednak jakie one będą miały znaczenie, gdy zabraknie państwa zamieszkałego przez naród kochający to państwo. Od czasu, gdy prezydentem Polski został Andrzej Duda i zjednoczona prawica z Prawem i Sprawiedliwością na czele uzyskała możliwość samodzielnych rządów, rozpoczął się frontalny atak na naszą Ojczyznę. Wszelkiej maści lewactwo europejskie oraz, niestety, lewactwo w Polsce spod znaku PO i Nowoczesnej ochoczo współpracuje, by  zdestabilizować sytuację polityczną w Polsce. Nie można, broń Boże, tego ataku lekceważyć, gdyż jest to zmasowane działanie wspierane potężnymi pieniędzmi. Używane są wszelkie narzędzia socjotechniki, nawet te, które podprogowo wpływają na ludzkie umysły. Najwyższej klasy światowi

Czytaj więcej...

Droga Świętego Jakuba „PRESTIGE”

Wyruszając w lokalne rowerowe bądź samochodowe wojaże zapewne nie jednego z nas zastanawia znak widziany na słupkach, m.in. w Brzuzie, Jerzyskach. To oznakowanie pątniczego szlaku - Drogi św. Jakuba.

Wyznaczono go kilka lat temu na terenie gminy Stoczek oraz gminy Łochów w ramach projektu przez Lokalną Grupę Działania „Bądźmy Razem”, sporządzając jednocześnie inwentaryzację z opisem miejsc i obiektów, wiat przystankowych, jadłodajni znajdujących się na trasie przebiegu tego szlaku, czy możliwości noclegu, np. w Hucie Gruszczyno można przenocować w gospodarstwie agroturystycznym „Agroturystyka pod Klonem”. To świetny pomysł realizowany w latach 2011-2014 by odtworzyć ten szlak, pokazując jednocześnie nasze lokalne krajobrazowo-kulturowe perełki.

Czytaj więcej...

Sens Powstania Warszawskiego

Facebook – JKM, 1 sierpnia 2017 r.

"Przez wiele setek lat, dopóki istnieć będzie naród polski, każdy Polak będzie przyznawał, że Powstanie Warszawskie było samobójczym szałem, i będzie miał do niego synowską tkliwość i miłość. Będzie z niego dumny." ~Stanisław Cat-Mackiewicz - i, niestety: "Cat" miał rację.

Nikt nie ma wątpliwości co do bohaterstwa tysięcy żołnierzy podziemia. Cześć Ich pamięci! Natomiast nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że śp. gen. Władysław Anders miał rację domagając się postawienia dowódców przed sądem wojskowym.

Czytaj więcej...

Ostoja Nadliwiecka - obostrzenia

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał ogólne zasady gospodarowania na siedlisku przyrodniczym 91E0 - Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe i olsy źródliskowe. Informuje on, że działki wymienione w załączniku nr. 1 (zgodne z załączonymi mapami), znajdują się na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Nadliwiecka PLH140032 - zob plik format.pdf  na stronie internetowej naszej gminy w materiale „Ogólne zasady gospodarowania na siedlisku przyrodniczym 91E0”.

Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wydał on zarządzenie w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Nadliwiecka PLH140032.

Czytaj więcej...