Archiwum

Wieści gminne

 Szpital Powiatowy w Węgrowie wzbogacił się o nowy blok operacyjny. Uroczystego otwarcia bloku i od-dania do użytku dokonano 20 kwietnia b.r. Sale operacyjne wyposażone są w nowoczesny sprzęt chirurgiczny, anestezjologiczny i diagnostyczny. Budowa bloku trwała 6 lat i kosztowała 12 mln zł. Powiat Węgrowski dofinansował inwestycję kwotą 2,4 mln zł, a pozostała kwota pochodziła ze środków własnych szpitala.

Czytaj więcej...

Dwadzieścia małżeńskich jubileuszy

Wzorem lat ubiegłych, 8 kwietnia br. w sobotnieprzedpołudnie, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się wyjątkowa uroczystość - „Jubileusz małżeński” dla par z terenu gminy Łochów, któreobchodziły rocznice 50 i 55-lecia małżeństwa.                  

Ponad 50 latwspólnegopożyciadwudziestu par małżeńskich jest symbolemwierności i miłości rodzinnej, dowodemwzajemnegozrozumieniaistotyzwiązku małżeńskiego. To wzóri piękny przykład dla młodego pokolenia.

Czytaj więcej...

Chłodny 3 Maj

Pomimo chłodnej i deszczowej pogody po raz kolejny w naszej gminie odbyły się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczystą mszę świętą w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie w intencji ojczyzny odprawił ks. proboszcz Roman Kowerdziej.

Po jej zakończeniu,  kolejnym punktem uroczystości, już pod pomnikiem I. J. Paderewskiego, było odegranie hymnu państwowego i okolicznościowe przemówienie Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, który

Czytaj więcej...

Unihokejowy przegląd wydarzeń

W majowym unihokejowym przeglądzie wydarzeń news number one: MICHAŁ SKURA oraz SEBASTIAN STERNICKI w reprezentacji Polski na MISTRZOSTWA ŚWIATA w VAXJO w Szwecji.

Mistrzostwa Świata U-19 (3-7.05.2017) będą dziewiątą edycją czempionatu globu dla młodzieżowych reprezentacji. Polska zagra podczas nich w Dywizji A (Elita) w grupie B, gdzie rywalami będą: Szwajcarzy, Czesi i Łotysze. Dwa lata temu nasza „młodzieżówka” zajęła wysokie, szóste miejsce i w tym roku nasi reprezentanci również celują w okolice piątej lokaty. Celem minimum będzie oczywiście utrzymanie się w Elicie (siódme miejsce), ale Polacy pokazali już w tym roku, że potrafią powalczyć nawet z wyżej notowanymi rywalami.

Czytaj więcej...

Kwietniowe sesje

 Było ich dwie, pierwsza nadzwyczajna przeprowadzona w dniu 18 kwietnia (środa - wieczór) w Urzędzie Miejskim w Łochowie, gdzie podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Łochów na lata 2016 -2022, a druga - zwyczajna przeprowadzona 26 kwietnia (środa - do południa).

Mimo formalnego nazewnictwa to ta druga powinna być nadzwyczajną, gdyż został na niej mocno zaakcentowany spór między koalicją a opozycją o budowę ul. Parkowej i ul. Chopina w Łochowie - o czym o wiele więcej można przeczytać w bieżącym numerze GŁ w materiale „Co dalej z ulicą Chopina„ autorstwa Urszuli Kalinowskiej. Poza tym było w miarę spokojnie. Podczas tej sesji przyjęto uchwały:

Czytaj więcej...

Co dalej z ulicą Chopina

Ze względu na wydarzenia ostatniego miesiąca, spowodowane pojawieniem się wolnych środków finansowych w budżecie gminy na 2017 rok i decyzją Rady Miejskiej w Łochowie o przeznaczeniu ich na budowę ulicy Chopina w Łochowie, czuje się w obowiązku do skomentowania tego zamieszania.

Na marcowej sesji Rady Miejskiej w Łochowie pojawiły się wolne środki finansowe w budżecie gminy na 2017 rok do zagospodarowania na inwestycje. Burmistrz zaproponował, w zmianach do budżetu, budowę ulicy Parkowej, ja zaś złożyłam wniosek o rozpoczęcie w roku 2017 przebudowy ul. Chopina. Wniosek został przyjęty przez Radę Miejską w Łochowie i wielkość środków finansowych wzrosła z 20 tys. do 550 tys. zł. Po wykonaniu ulicy Długiej, Al. Pokoju, M. Sadzewiczowej, ulic z którymi krzyżuje się ulica Chopina,

Czytaj więcej...

Nadmuchany balon …

No i totalna klapa! Nie żebym się cieszył z cudzego nieszczęścia. Jednak w tym przypadku to nieszczęście jest dobrą wiadomością dla Polski. Organizatorzy zarejestrowali stutysięczne zgromadzenie, na które zapraszali, zachęcali, a nawet podstawiali autokary, by dowieźć uczestników. I co? Na marsz nazwany „Marszem wolności” z zaproszonych 100 tys. osób przybyło jedynie 15 tys. i to z całej Polski.

Wśród organizatorów (PO, PSL, N, KOD) byli marzyciele, którzy oczami wyobraźni widzieli na ulicach stolicy nawet 500 tys. ludzi. Musiało to być dla nich przykre doświadczenie. Kiedy chce się bronić samowoli a nie wolności to tak się dzieje, bo czy ktoś w Polsce może skarżyć się na brak wolności? Najlepszym dowodem na to, że wolność w naszym kraju kwitnie, jest właśnie ten marsz, który niezakłócany przez nikogo, mógł spokojnie przejść ulicami Warszawy.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Majowy bilans na drogach

W związku z długim weekendem majowym węgrowscy policjanci od 28 kwietnia do 3 maja, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. Na drogach powiatu węgrowskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwała zwiększona ilości patroli. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Pomimo wzmożonych kontroli oraz apeli o zachowanie rozwagi, przestrzeganie przepisów i trzeźwość,  od piątku 28 kwietnia na drogach w powiecie węgrowskim doszło do jednego wypadku, 13 kolizji drogowych oraz zatrzymano trzech kierujących w stanie nietrzeźwości.

Czytaj więcej...

40 twarzy Bersza

Do 12 kwietnia br. mogliśmy podziwiać w Galerii MiGOK w Łochowie wystawę „40 twarzy Bersza” będącą zbiorem  fotografii 36 polskich artystów-fotografów, którą otwarto 24 marca br. Głównym modelem na pracach jest już nieżyjący  Andrzej Bersz.

Andrzej Bersz ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych. Był jednak człowiekiem wszechstronnym. Uprawiał: malarstwo, grafikę, ceramikę, zajmował się projektowaniem wnętrz i mebli. U schyłku swojej zawodowej kariery zajmował  się fotografią.  Poszukując modelek założył równocześnie konto modela. Tak też w wieku 61 lat został fotomodelem,  a zarazem aktorem.  Jako model  udzielał się również w reklamach, na planach filmów, czy w teledyskach.

Czytaj więcej...

Mój Las po raz Trzydziesty

Pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody odbyło się podsumowanie powiatowego etapu jubileuszowej XXX edycji konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój Las”. W konkursie tym wzięło udział  239 uczniów, którzy nadesłali łącznie 239 prac.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie.

                Konkurs odbywa się  w dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, podzieleni na cztery kategorie wiekowe o tematyce

Czytaj więcej...

O ZSP w Sadownem słów kilka

              Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Sadownem to szkoła z przeszło 70-letnią tradycją. Chlubą naszej szkoły są wybitni absolwenci, liczni profesorowie, pracownicy naukowi uczelni rozsiani po całej Polsce, wielu lekarzy, nauczycieli, polityków, księży na czele z ks. prof. Stanisławem Dziekońskim - Rektorem UKSW w Warszawie.

Ogromnym sukcesem zakończyła się tegoroczna klasyfikacja końcowa, gdyż klasa trzecia naszego liceum uzyskała bardzo wysoką średnią wynoszącą 4,47. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły uczniowie liceum uzyskali tak wysokie wyniki w nauce. Są to jedne z wyższych wyników klas trzecich w województwie mazowieckim, a może i  najwyższe.

Czytaj więcej...

Warsztaty z Jolantą Marcollą

Dnia 21. kwietniabr. nazaproszenieBibliotekiPublicznej do Samorządowego Przedszkola w Łochowie  przyjechała ilustratorka i autorka książek Jolanta  Marcolla.

Na spotkaniu z najmłodszymi czytając fragmenty książki, stworzyła czarodziejski świat dostępny tylko dla wyobraźni dzieci. Bohaterowie jej książek zabierają dzieci do krainy czarów,gdziepozornieprostarozmowastajesię dla młodego czytelnika grą słówizabawnąłamigłówką.

Autorka w prezentowanej książce pt. „Kim iKtoś z Nikim„ przekazujebezcenną wiedzę jak ważna jest przyjaźń, jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela i jak samemu nim  się stać.

Czytaj więcej...

Sok, smoothie, energia i odpadki

Napoje owocowo warzywne przyrządzane w domu do doskonała alternatywa dla sklepowych odpowiedników napojów. Sok i smoothie. Sok przyrządzany w sokowirówce jest doskonałym źródłem energii.

Niestety w drodze produkcji soku powstają odpadki, te odpadki to cała frakcja błonnika. Oczywiście w soku znajduje się mała ilość błonnika oraz witamin, ale niestety sok to głównie cukier, a cukier to substrat do produkcji energii. Zatem sok jak najbardziej ma zastosowanie w codziennym żywieniu, jednakże nie w momencie gdy próbujemy stracić na wadze. Sok o wiele bardziej sprawdzi się w żywieniu osób uprawiających sport, jako źródło energii przed treningiem, albo zaraz po treningu, w celu zabezpieczenia rezerw energetycznych mięśni.

Czytaj więcej...

Wszechstronność Pepłowskiej

Dnia 20. kwietnia br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się promocja książki Danuty Grodzkiej-Wojdyny„Małgorzata Pepłowska tkaczka dywanów dwuosnowowych, wycinankarka, wykonawczyni rekwizytów obrzędowych z opłatka”.

Wydarzenie to było połączone z otwarciem wystawy rękodzieła Małgorzaty Pepłowskiej, której tkaniny można było zobaczyć w MiGOK Łochów na jesieni zeszłego roku, wraz z gobelinami Jadwigi Kresy i Katarzyny Bali.

Małgorzata Pepłowska jest mieszkanką Ruchny (Gmina Liw). Należy do grona uczennic węgrowskiej tkaczki Haliny Fijołek (1903-2010), laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga w 2000 r. Tkactwa nauczyła się również

Czytaj więcej...

Nadliwiecką doliną bajki płyną i płyną

I Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych - Łochów 2017 odbył się 25 kwietnia b.r. i skierowany był do placówek przedszkolnych. Dodatkowo Przeglądowi towarzyszyły jeszcze dwa powiatowe konkursy logopedyczne pt. „Piękne słowa – nie całkiem zapomniane” i „Gramatyka dla smyka”, których adresatami byli uczniowie szkół podstawowych.

Pomysłodawcą i organizatorem tych inicjatyw było Samorządowe Przedszkole Nr 1 w Łochowie, a koordynatorami p. Jolanta Abramczyk i Dominika Martoń-Jaroszewska. Honorowego Patronatu nad nimi udzielili: Wicemarszałek Senatu RP p. Maria Koc, Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Węgrowski p. Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Łochowa p. Robert Gołaszewski oraz Dyrektor MiGOK w Łochowie p. Artur Lis.

Czytaj więcej...

Nie jestem sam, książkę mam

„Nie jestem sam, książkę mam” - „Z Hanią Humorek przez świat”. Pod takim hasłem, dnia 26. Kwietnia b.r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Baonu ”Nadbużańskiego” Armii Krajowej w Łochowie, odbył się gminny konkurs czytelniczy pod patronatem Burmistrza Łochowa.

Uczniowie z klas 4-6 mieli do przeczytania trzy lektury z serii „Hania Humorek”. Laureaci etapów szkolnych wzięli udział w etapie gminnym. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Rywalizowali uczniowie ze szkół podstawowych: Łochów, Ostrówek,  Kamionna, Gwizdały i Kaliska.

Czytaj więcej...

W 100 Rocznicę Objawień w Fatimie

Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa ,,Julin” im. H. i I.J. Paderewskich w Kaliskach w związku z Setną Rocznicą Objawień w Fatimie opracowała projekt edukacyjny pt. ,,Oblicza Maryi”, którego celem jest przybliżenie treści objawień i ukazanie ich  wpływu na naszą historię.                                                                                                                                            

W okresie od 13 maja do 13 października szkoła będzie organizować różne przedsięwzięcia, o których  będziemy informować i zapraszać do udziału. Pierwsze wydarzenie to  pielgrzymka do Loretto dnia 13 maja, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Wyruszamy o godzinie 10:00 spod szkoły.

Czytaj więcej...