Archiwum

Łochów Mekką Cheerleadingu

W dniach 31 marca - 2 kwietni 2017 r. Łochów stał się gospodarzem XX Jubileuszowych Mistrzostw Polski Cheerleaders rozgrywanych w Hali Sportowej im. Mariana Dzięcioła Burmistrza Łochowa. Cheerleading to sport łączący piękno muzyki, piękno tańca, piękno zawodniczek i zawodników.

To również ciężka praca trenerów, choreografów i sportowców. To prowadzenie i upowszechnianie formy tanecznej prezentowanej przez zespoły cheerleaders, to propagowanie i rozwijanie efektownej formy tanecznej wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie ich sprawności ruchowej i kultury tańca, jak również organizowanie współzawodnictwa sportowego wśród zespołów cheerleaders. W związku z tym, że w poprzednich latach łochowskie zespoły zasłynęły sukcesami we współzawodnictwie cheerleaders, to Polskiemu Stowarzyszeniu Cheerleaders łatwiej było powierzyć Łochowowi jubileuszowe Mistrzostwa.

Czytaj więcej...

Sesja z 22 marca

Podczas marcowej sesji radni przyjęli zmiany w budżecie Gminy Łochów na 2017 rok oraz zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2017-2035, w wyniku których tegoroczne dochody wyniosą 74.703.197 zł, w tym: bieżące 69.554.435 zł i majątkowe 5.148.763 zł, a wydatki 77.486.056 zł, w tym: bieżące 64.098.145 zł i majątkowe 13.387.911 zł, zaś deficyt 2.782.859 zł, który zostanie pokryty kredytami, pożyczkami i wolnymi środkami, ustalając też przychody w kwocie  5.197.210 zł i rozchody -  2.414.351 zł.

Określono kryteria rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Łochów oraz ustalono kryteria rekrutacji, liczbę punktów za poszczególne kryteria oraz

Czytaj więcej...

Za nami 10 lat współpracy…

Z uśmiechem wspominam pierwsze dni 2006 roku, pierwsze dni na stanowisku Starosty Węgrowskiego. Chociaż ten urząd nie był mi obcy, byłem przecież członkiem zarządu, to jednak ta niepewność i delikatny lęk przed tym co będzie towarzyszył mi dosyć długo. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy pomogli, podpowiadali i dodawali sił i tak minęło 10 lat…

Nieczęsto na łamach prasy dzielę się swoimi przemyśleniami i wrażeniami dotyczącymi mojej pracy na rzecz Powiatu węgrowskiego, zazwyczaj moje wypowiedzi dotyczą bieżących spraw i wydarzeń, tym razem postanowiłem, że będzie inaczej. A skoro „Gazeta Łochowska” to będzie o gminie Łochów.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Marcowe i kwietniowych trochę:

• W czwartek 6 kwietnia br. odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę gazociągu SIME Polska na odcinku Dobre - Strachówka - Jadów - Łochów. Akt podpisano w budynku OSP w Dobrem, a jego wmurowanie odbyło się na terenie budowy w Rudzienku. W sierpniu 2017 planowane jest zakończenie budowy na pierwszym z odcinków Dobre - Łochów. A w styczniu 2018 już pierwsze dostawy do klientów.

 22 marca br. w sali konferencyjnej Starostwa radni Powiatu Węgrowskiego przyjęli uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci tych szkół. Wcześniej sieć tę pozytywnie zaopiniowało Kuratorium Oświaty w Warszawie. Postanowiono o przekształceniu z dniem 1 września 2017

Czytaj więcej...

Najstarsza córa Kościoła

„Nauczcie się nazywać białe białym, a czarne czarnym; zło złem, a dobro dobrem. Nauczcie się grzech nazywać grzechem, a nie wyzwoleniem i postępem” - to słowa z nauczania św. Jan Paweł II. Właśnie dlatego zabijania nienarodzonych dzieci nie można nazywać aborcją tylko trzeba mówić wprost, że jest to zbrodnia.

Jest taki kraj w Europie, swego czasu nazywany pierwszą córą Kościoła, w którym za powyższe słowa groziłaby mi kara do 2 lat więzienia. To Francja, gdzie w latach 1789-1795 doszło do rewolucji nazywanej wielką. Była ona „wielka” wielkością cierpień zadanych francuskiemu narodowi, gdzie kaci obsługujący gilotyny mieli pełne ręce roboty.

Czytaj więcej...

Fundusz Sołecki Barometrem

Spodziewam się, ze jesienią 2016 roku, na spotkaniach wiejskich frekwencja była duża. Mieszkańcy wsi, na zebraniach wiejskich zdecydowali na co przeznaczą przypadający na ich miejscowość tzw. fundusz sołecki. W skali gminy jest to niemała sumka, to ponad 526 tyś zł. Przyjrzyjmy się po raz kolejny, kto i co, za te pieniądze, kupi w roku 2017.

Tak jak pisałam w poprzednim miesiącu, najwięcej potrzeb mieszkańcy identyfikowali w drogach gminnych. To temat rzeka. Oprócz wymienionych wcześniej inwestycji, remontować drogi będzie wieś: Matały, Łazy, Twarogi, Burakowskie, Karczewizna i Szumin. Modernizować drogi będzie wieś: Zagrodniki, Budziska, Nadkole, Laski ,

Czytaj więcej...

Morąg zdobyty i nie tylko … !!!

W świetnych humorach wracały nasze drużyny z ogólnopolskiego turnieju NoletCup 2017. Do Morąga, gdzie rozgrywane były zawody wybrały się trzy nasz zespoły, w kat. 2002, 2005 i 2007. Chłopcy kat. 2002 pod opieką Pawła Wróbla zdobyli I miejsce. Taki sam wynik zanotował rocznik 2005 prowadzony przez Michała Skurę. Najmłodsi (pod opieka Grzegorza Marszała), dla których był to pierwszy turniej i pierwszy medal w życiu zdobyli II miejsce.

Wyróżnieni zawodnicy

Król  strzelców  -  Skura  Kacper  (kat. 2002)

Czytaj więcej...

Chłopaki lubią brąz …

OLIMPIA ŁOCHÓW brązowym medalistą Mistrzostw Polski w unihokeju, kategorii juniorzy starsi - to fakt. Cztery najlepsze drużyny unihokejowe w Polsce: UKS Fenomen Babimost (woj. lubuskie), UKS Wiatr Ludźmierz (woj. małopolskie), UKS Absolwent Siedlec (woj. wielkopolskie) oraz ULKS Olimpia Łochów (woj. mazowieckie), spotkały się w dn. 18-19 marca 2017 r. w Łochowie, aby rywalizować o medale Mistrzostw Polski w kat. juniorzy starsi. 

Turniej finałowy został rozegrany w formule FinalFour. W meczu otwarcia UKS Wiatr Ludźmierz bez problemu pokonał UKS Absolwent Siedlec 15:4 (3-1,5-0,7-3).W drugim spotkaniu Olimpia Łochów przy fantastycznym dopingu kibiców, uległa ubiegłorocznemu Mistrzowi Polski UKS Fenomen Babimost 4:7 (1-3,3-3,0-1).

Czytaj więcej...

Oświadczenie p. Wiceburmistrz

Drodzy Czytelnicy „Gazety Łochowskiej” poniższa informacja jest moją odpowiedzią na artykuł jaki ukazał się w ostatnim numerze „Gazety Łochowskiej” pod tytułem  „Fundusz Sołecki Wentylem” autorstwa radnej Pani Urszuli Kalinowskiej. W mojej ocenie w ww. materiale Pani radna posługuje się insynuacjami i kłamstwami.

Po pierwsze - kłamstwem jest to, że obecnie budowany chodnik pomiędzy Łochowem Fabrycznym a Łopianką miał przebiegać koło mojej posesji. Moją posesję od chodnika dzieli znaczna odległość, a prawdziwym celem konieczności  budowy tego chodnika była poprawa bezpieczeństwa od wielu lat zgłaszana przez mieszkańców. Wspomniany wyżej artykuł sugeruje również, że przy realizacji tego zadania naruszone zostały procedury zamówień publicznych. Informuję państwa że wszystkie procedury zostały zachowane.

Czytaj więcej...

Płużański o Niezłomnych

W sobotę 18. marca br. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie pt. „Żołnierze wyklęci i ich oprawcy”. Organizatorem spotkania był Klub Gazety Polskiej w Łochowie a gościem Pan Tadeusz Płużański. Jest on dziennikarzem, publicystą, prezesem Fundacji „Łączka” oraz Społecznego Trybunału Narodowego.

                      Od lat zajmuje się tematyką polskiego podziemia niepodległościowego lat 1945-1963. Podczas spotkania przedstawił sylwetki niektórych żołnierzy wyklętych oraz ich prześladowców. Zwrócił też uwagę na problemy, które spowalniają akcję poszukiwania miejsc pochówku zamordowanych oraz osądzenia ich oprawców.

Czytaj więcej...

Ludzie listy piszą:

Obwodnica

Po przeczytaniu artykułu dotyczącego planowanej obwodnicy Łochowa dostałam wstrząsu, który przeszedł w złość. Obwodnica bardzo jest potrzebna, co do tego nie ma najmniejszej dyskusji, ale wyznaczona lokalizacja woła o pomstę do nieba.

Chodzi o drugi etap budowy obwodnicy, która ma przebiegać wzdłuż Liwca  ul. Myśliwską koło szkółki, ogródków działkowych, pałacu i łączyć się z trasą 62 (Al. Węgrowska). Jest to teren rekreacyjny z którego korzystają goście odpoczywający w pałacu, działkowicze i mieszkańcy Łochowa.

Czytaj więcej...

2017 Rok Rzeki Wisły

22 marca w Światowy Dzień Wody w  Publicznym Gimnazjum w Łochowie obchodzono Rok Rzeki Wisły. Inspiracją tej idei było upamiętnienie 550 rocznicy pierwszego wodnego flisu na Wiśle. Przedsięwzięciu towarzyszyły liczne działania w celu odkrycia mało znanych wartości krajobrazowych i turystycznych doliny Wisły jak również zagospodarowanie jej brzegów oraz ukazanie znanych i nieznanych miast i miejscowości.

Młodzież bardzo aktywnie włączyła się w ich realizacje. Przygotowania trwały wiele tygodni. Przez ten czas uczniowie wyszukiwali cenne publikacje dotyczące Wisły. W różnej formie graficznej zilustrowali znane legendy o Wiśle-najpiękniejsze zostały nagrodzone w konkursie.

Czytaj więcej...

Miało być tylko 100 drzew….

Nasze środowisko za sprawą Lions Club International zyskało dodatkowe „płuco” ratujące nas przed zgubnymi skutkami skażenia powietrza.

Lions Club International postanowił w nietypowy sposób uczcić 100 lecie powstania tej chyba największej na świecie humanitarnej organizacji, w której 1400 000 wolontariuszy działających w ponad 200 krajach świata działa na rzecz społeczności lokalnej i wspiera ludzi potrzebujących pomocy. Jest to pozarządowe stowarzyszenie apolityczne i areligijne z przedstawicielstwem przy ONZcie.

Czytaj więcej...

Nocna Droga Krzyżowa

W nocy z 31.03 na 1.04.2017 r. odbyła się Nocna Droga Krzyżowa z Łochowa do Sanktuarium Maryjnego w Loretto. Uczestniczyło w niej ponad 120 osób z różnych parafii:  Łochowa, Kamionnej, Budzisk, Jadowa, Ostrówka, Gwizdał, Sadownego, Jerzysk, Stoczka a nawet z Warszawy.

Droga rozpoczęła się wspólną Eucharystią o godz. 21.00, której przewodniczył ks. Adam wraz z licznymi uczestnikami. Trasa zaś wiodła od kościoła ul. Szkolną, obok liceum, sklepu na Jasiorówce-Choinie i dalej przez lasy do Jerzysk (pomnik Jerzyków), przez Szumin, wzdłuż Bugu do Nadkola, przez most na Liwcu na drodze do Kamieńczyka, wzdłuż Liwca i przez Świniotop do cmentarzyka w Loretto i do sanktuarium.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Wiosenne wypalanie traw

W ubiegłym roku odnotowano wiele przypadków celowego podpalania suchej trawy, co często doprowadzało do niekontrolowanych pożarów, skutkujących nieraz dużymi stratami materialnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania mieszkalne, gospodarcze lub lasy. Gęsty dym unoszący się nad jezdnią ogranicza też widoczność, stając się jednocześnie przyczyną kolizji i wypadków drogowych.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, informujemy, że wypalanie łąk i pozostałości roślinnej na nieużytkach rolnych może podlegać odpowiedzialności karnej

Czytaj więcej...

Jednoślady to nie zabawki

Okres wiosny i lata to czas, gdy po drogach porusza się mnóstwo jednośladów. Motocykle, skutery, motorowery, to doskonałe środki transportu, gdy jest słonecznie i ciepło, pod warunkiem jednak, gdy korzysta się z nich z rozsądkiem i świadomością zagrożeń jakie ze sobą niosą.

Obecnie na drogach Mazowsza, podobnie jak w całym kraju, można spotkać mnóstwo motocykli, motorowerów i innych tego typu pojazdów. Większość jeżdżących nimi osób, zachowuje się zgodnie z przepisami i pełną świadomością swoich praw i obowiązków na drogach oraz zagrożeń z jakimi mogą się spotkać i jakie spowodować dla siebie i innych. Jest też jednak spora grupa, która często traktuje drogę jak plac zabaw, lekceważąc

Czytaj więcej...

Jaja, jaja, więcej jaj… kurzych

Jaja z ekologicznego chowu na pewno muszą być najlepsze, najzdrowsze, najsmaczniejsze. Otóż niekoniecznie. Badania przeprowadzone w 2011 roku w USA przez doktora K.E. Andersona jasno pokazały, że różnica między jajami  od kur z chowu klatkowego, a jajami od kur hodowanych ekologicznie lub na wolnym wybiegu jest niewielka.

Nie zauważono różnic w profilu tłuszczowych, cholesterolu ani profilu witaminowym. Jedyną znaczącą różnicą była większa ilość β-karotenu w jajach z chowu ekologicznego, co mogło przyczynić się do ciemniejszego koloru żółtka. Niemniej nie można twierdzić, że jaja od „szczęśliwych kur” są lepsze, bo nie są. Również Światowe

Czytaj więcej...

Danina od balkonów

Radni Szczecinka ustalili pod koniec ub. roku wysokość daniny pobieranej m.in. od balkonów, wykuszy i schodów. Absurd? Nie. Podobne opłaty obowiązują w wielu gminach w Polsce.

Problem w tym, że nawet gdyby chciały, nie mogą z nich zrezygnować. Dotyczy to tych elementów, które wchodzą w przestrzeń zajętą na pas drogowy. Jest to dobrodziejstwo najnowszych przepisów ustawy o drogach publicznych. Wątek ten podchwycił JKM na faceboku:

Kto czytał śp. Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli Księżyc", ten wie, że miastem Psia Gorka rządził hr. Mortadella,

Czytaj więcej...

Nowalijki - jeść czy nie?

Długo wyczekiwana wiosna wreszcie nadeszła, a na ulicach już pojawiły się przydrożne targi i stoiska z warzywami. W sklepach również możemy kupić rzodkiewkę, sałatę i pomidory (ba! Były tam przez całą zimę). Zdarza się, że nowalijki zawierają dużą ilość substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć skąd są sprowadzane warzywa i owoce, które kupujemy i od kiedy bezpiecznie zacząć jeść polskie odmiany.

Wiadomo, że warzywa to istotny składnik naszej diety. Są najlepszym źródłem witamin i odżywczych składników mineralnych. Zdania na temat nowalijek są jednak podzielone, ponieważ mogą zawierać wiele niebezpiecznych związków, przenoszonych razem z nawozami.

Czytaj więcej...

Równość - „wspaniały” stan

Profesor ekonomii z lokalnego uniwersytetu oświadczył, że nigdy nie oblał pojedynczego studenta, za to zdarzyło mu się oblać całą klasę.

Owa klasa upierała się, że socjalizm może zadziałać: nikt nie będzie bogaty, ale też nikt nie będzie biedny, wspaniała równość. Wtedy profesor powiedział: dobrze, przeprowadzimy eksperyment. Wszystkie stopnie zostaną uśrednione tak, że każdy otrzyma taka sama ocenę. Nikt nie zawali, ale też nie będzie piątek.

Po pierwszym egzaminie profesor uśrednił oceny i każdy dostał czwórkę.

Czytaj więcej...