Archiwum

Cześć Wyklętym

Na przełomie lutego i marca 2017 roku za sprawą Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się cykl wydarzeń mających na celu uczczenie Żołnierzy Wyklętych. 24 lutego miała miejsce Retrospektywa VIII Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci 1939-1989. O godzinie 17.00 została otwarta wystawa fotograficzna poświęcona Lidii Lwow, żołnierzowi AK i konspiracji niepodległościowej 1944-1948, ostatniej towarzyszce życia mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki, więźniarce politycznej PRL. O godzinie 17.30 rozpoczęły się projekcje filmów: "Pan Major Łupaszka" i "Operacja Gryf" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, "Jastrząb, żołnierz Łupaszki" w reż. Dariusza Walusiaka, "Urodzona na Zamku" w reż. Bogumiła Rawicza i "Historia Ireny Sendlerowej" w reż. Andrzeja Wolfa.

Czytaj więcej...

Ferie zimowe za nami

Zakończyły się już organizowane przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie ferie zimowe dla dzieci. Wszystko co dobre, to się szybko kończy. Prawie każdego ranka na dużym ekranie wyświetlane były specjalnie dla najmłodszych bajki i filmy, a po godzinie 12.00 na uczestników ferii czekał ciepły posiłek w postaci zupy i pysznych kajzerek. W programie ferii pojawiło się wiele atrakcji, z których nasi mali uczestnicy chętnie korzystali. Wśród propozycji znalazły się: warsztaty ceramiczne, warsztaty teatralne, zajęcia muzyczne, zajęcia MMA, zajęcia taneczne hip-hop, warsztaty plastyczne, ognisko integracyjne, projektowanie masek karnawałowych oraz bal przebierańców z karaoke, konkursami i malowaniem twarzy.

Czytaj więcej...

Fundusz sołecki wentylem

Kilkanaście lat temu, w ramach przejrzystości działania jednostek publicznych, zafundowano obywatelom dostęp do informacji publicznej, czyli Biuletyn Informacji Publicznej. Dostępny jest zazwyczaj na stronie internetowej gminy. W jej menu mamy napisane „BIP”. Wystarczy kliknąć i prawie natychmiast mamy dostęp do informacji publicznej. Dowiemy się tam wszystkiego, co w trawie piszczy. `

Dziś słów kilka o tym, co piszczy w załączniku nr 2a do uchwały budżetowej, tj. planie wydatków majątkowych (inwestycyjnych) przewidzianych do realizacji w 2017 r,, a ściślej w temacie gminnych dróg, na które planuje się przeznaczyć 1.174.165 zł. Niedużo, ale przecież reforma oświaty przed nami, czyli przystosowanie szkół do niej, że o zadłużeniu gminy nie wspomnę.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• Na budowę kampusów Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach wraz z zagospodarowaniem terenu zaplanowano w budżecie powiatu 2.450.000 zł, z terminem ich wykonania do 31 października 2017 r. Ofertę w wyznaczonym terminie (do 17 lutego br.) , na budowę dwóch kampusów o pow. 775 m kw. złożyło 3 oferentów:

- Lider & Partners Sp. z o.o. (Rogóźno 25a) na kwotę 2.959.000 zł,

- Cetus Sp. z o.o. (Łosice) na kwotę 2.991.000 zł,

- F.B.I. Tasbud S.A. (W-wa) na kwotę 4.303.590 zł.

Czytaj więcej...

Lutowa sesja

8 lutego br. radni naszej gminy zebrali się na zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łochowie by podjąć kilka uchwał:

- w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych wraz z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, zob. Wieści gminne;

- w sprawie przystąpienia Gminy Łochów  do realizacji projektu  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet II – Ochrona środowiska,  w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie 2.3. Gospodarka wodno-ściekowa  w aglomeracjach przyjmując do realizacji przedsięwzięcie pn.: „Uzupełnienie gospodarki

Czytaj więcej...

W rytmie dojrzałego serca

7 lutego br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w ramach Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyły się już po raz drugi muzyczno-poetyckie walentynki, których pomysłodawcami są Stanisław Grądzki i Aneta  Kowalczyk. Organizatorami wydarzenia byli Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, wspomniany wyżej Ośrodek Kultury w Łochowie oraz Biblioteka im. Medarda Downarowicza w Łochowie. W tym roku wydarzenie zostało objęte patronatem  honorowym  Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Suchenka. Odbiorcami tego wspaniałego święta zakochanych byli słuchacze ŁUTW oraz zaproszeni goście. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wiceburmistrz Łochowa Małgorzata Łotarska.

Czytaj więcej...

Samorządowcy miast i wsi łączcie się

Totalna czy może już totalitarna? Broniąca czy też atakująca? Jeżeli broniąca, to przed kim lub przed czym, jeżeli atakująca, to kogo i z jakiego powodu? Można by mnożyć podobne pytania. I kogóż one mogą dotyczyć? Ależ tak, oczywiście, naszej ukochanej opozycji. O miano przewodniej siły narodu ubiegają się dwa ugrupowania PO i  .N., z boku kibicuje im PSL. Na szczęście, jak na razie nie są oni w stanie powołać Frontu Jedności Narodu (to taki PRL-owski twór). Jednak próby cały czas trwają. Ileż oni znajdują zagrożeń, przed którymi nas nieboraków chcą bronić. A to przed łamaniem demokracji, a to przed atakami na sprawnie i sprawiedliwie działające sądy, przed utrudnianiem w dostępie do edukacji, przed ograniczaniem wolności słowa i przed wielu jeszcze innym kataklizmami, które mogą na nas spaść.

Czytaj więcej...

Trudne początki budowy kościoła w Łochowie

część wspomnień Haliny Koper, które z uwagi na obszerność nie zostały zawarte w artykułach Gazety Łochowskiej  z  IV i  V 2012 r. m.in. wyjazdy do Strzegomia po granit, kwestie aprowizacji, itp.

Podróże pociągiem do Strzegomia nie należały do bezpiecznych. Jednak w tamtych czasach innej możliwości nie było. Wielogodzinna podróż relacji Warszawa - Jelenia Góra nie zawsze przebiegała w spokoju, zdarzały się niezbyt przyjemne incydenty. Jeden z nich przydarzył się nam gdy jechałam wraz z mężem Ryszardem i ks. Piotrem Jelinkiem. Większość pasażerów już spało lub było pochłoniętych czytaniem książek. Korytarzem przechadzała się grupka młodych mężczyzn - na widok ks. Piotra w sutannie młodzieńcy zaczęli szarpać drzwi naszego przedziału, głośno ubliżać mówiąc wulgarne słowa i grożąc pobiciem księdza.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Działania „Prędkość”

Działania te, przeprowadzone 26 lutego br., miały charakter ogólnopolski. Głównym zadaniem policjantów w tym dniu było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Podczas działań policjanci kontrolowali pojazdy, które przekraczają dozwoloną prędkość. Z 31 przeprowadzonych na terenie naszego powiatu kontroli, w 14 przypadkach przekroczono prędkość. Policjanci sprawdzali także stan trzeźwości kierowców. W tym dniu nie odnotowano wypadków drogowych.

Czytaj więcej...

Twarze depresji

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z Teresą Lipowską, aktorką znaną m.in. z roli Barbary Mostowiak w serialu „M jak miłość” rozmawia Anna Morawska-Borowiec - pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”

- Co Panią skłoniło do tego, żeby zostać ambasadorką 4. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” poświęconej problemowi depresji wśród seniorów?

- Powiem Pani szczerze, że mimo że ja jestem bardzo aktywna zawodowo i bardzo dużo pracuję,

Czytaj więcej...

Masło czy margaryna?

Przez wiele lat sławiono margarynę jako smarowidło doskonałe, leczące zbyt wysoki poziom cholesterolu, pełną witamin, bogatą w zdrowy tłuszcz. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że aby margaryna miała postać stałą, a nie płynęła jak zwykły olej rzepakowy, trzeba poddać ją procesom przetwórczym. Proces uwodornienia tłuszczu roślinnego, który pozwala margarynie istnieć, powoduje zmiany w budowie molekuł tłuszczowych tworząc tak zwane tłuszcze trans. Tłuszcze trans to cała skaza margaryny.

Czytaj więcej...

Finał jest nasz!

W dniach 3-5 marca 2017 w łochowskiej hali sportowej odbył się Półfinał Mistrzostw Polski juniorów starszych z udziałem UKS Junior Kębłowo (woj. wielkopolskie), UKS Nowa Łódź (woj. łódzkie) UKS Absolwent Siedlec (woj. wielkopolskie) oraz gospodarzy ULKS Olimpia Łochów. Trzydniowe zmagania zakończyły się sukcesem zawodników Olimpii. Wyniki:

Absolwent Siedlec - ULKS Olimpia 5:8 (0-4,3-3,2-1): bramki: 3x Kacper Skura, 1x Piotr Ogonowski, 1x Damian Baran, 1x Sebasstian Sternicki i 1x Paweł Chrupek.

Czytaj więcej...

Sezon rowerowy rozpoczęty

Bezpieczną jazdę zapewni nam nie tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również odpowiednie wyposażenie rowerzysty oraz użytkowanego przez niego sprzętu. Do najważniejszych akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo jazdy na rowerze zaliczamy: kask, odpowiednią odzież oraz odpowiednie oświetlenie roweru. Przed każdą wyprawa rowerową należy bezwzględnie sprawdzić stan hamulców oraz powietrza w oponach. Kask dla rowerzysty, podobnie jak pasy dla kierowcy samochodu, jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo podczas jazdy.

Czytaj więcej...

Papierosy gorsze od aborcji!

Jedno zdjęcie - tyle wystarczyło, żeby urzędnicy Unii Europejskiej przyznali, iż życie poczęte to nienarodzone dziecko, a nie „zlepek komórek”, „płód”, „coś bliżej nieokreślonego”, czy też „problem możliwy do rozwiązania przez zabieg aborcji”. Wszystko przez kadr zamieszczony na paczkach papierosów.

Jest to efekt zmian wprowadzonych przez Komisję Europejską w dyrektywie antytytoniowej. W jej wyniku paczki papierosów zostały opatrzone zdjęciami zniechęcającymi do palenia. Jedno z nich przedstawia smutnych rodziców płaczących nad białą trumienką. Opatrzono je hasłem „Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko”.

Czytaj więcej...

Dotacje narzędziem szantażu

Dotacje unijne mogą być narzędziem szantażu, bo to instrument, za pomocą którego Bruksela prowadzi swoją politykę - często sprzeczną z interesem państwa „beneficjenta”.

– Nie tylko nie sądzę, ale wiem, bo tak dokładnie jest – odpowiada eurodeputowany KNP Stanisław Żółtek na pytanie, czy nie sądzi, że cały system dotacji unijnych jest narzędziem szantażu Unii Europejskiej wobec krajów, które je biorą. – Nawet konstruowaniu dotacji taka idea przyświecała (…).

Czytaj więcej...