Archiwum

Z numeru lutowego 233(265) proponujemy:

WOŚP '17

Wilczy trop ‘17

8 dni w Pałacu w Łochowie

Wieści gminne

Sesja

Wyklęci, a nazwy ulic

eTwinning w przedszkolnej praktyce

Solniczka

Policyjne info

Babciu poznajesz mnie

XVI edycja Pióra                                                     

Ks. Jelinek w moich wspomnieniach

Podatki pośrednie i bezpośrednie

WOŚP '17

Podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (15 stycznia) zbierano fundusze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Koncerty, licytacje, pokazy udzielania pierwszej pomocy, występy Ogniska Muzycznego MiGOK, kawiarenka, Światełko do Nieba to atrakcje, które zostały przygotowane w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie podczas 25. finału WOŚP. Dodatkowo na ten cel 27 wolontariuszy zbierało od 8.oo rano pieniądze do puszek. Łącznie udało się uzyskać kwotę 17061,90 zł.

Czytaj więcej...

Wilczy Trop ‘17

Dzięki zaangażowaniu wielu osób i środowisk 3 lutego 2011 r. Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 26 lutego br., na godz. 11.30, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie po raz drugi zaprasza na bieg lokalny „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na trasie ul. Sikorskiego - ul. 10-lecia Łochowa - ul. Leśna - Al. Pokoju - ul. Armii Krajowej (dystans: 1000 m - dzieci do lat 12, 1963 m - młodzież i dorośli), aby uczcić pamięć Bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963.

Czytaj więcej...

8 dni w Pałacu w Łochowie

W niedzielę, 15 stycznia 2017 roku w Pałacu w Łochowie rozpoczął się drugi etap Kolonii dla grupy Młodzieży z Ukrainy, organizowanych przez Fundację Leny Grochowskiej. Pierwszy tydzień pobytu w Polsce młodzież spędziła w Pałacu Sieniawa zarządzanym przez Grupę Arche. Uczestnicy zwiedzali Podkarpacie,  m.in. Jarosław a w nim Klasztor Benedyktynek z Czarną Kaplicą, podziemną trasę turystyczną, Sieniawę, gdzie znajduje się Krypta Rodowa Książąt Czartoryskich oraz brali udział w warsztatach teatralnych, tanecznych i rękodzielniczych oraz zajęciach sportowych.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• Zgodnie z przypuszczeniem Prezydent RP podpisał 9 stycznia br. pakiet (dwóch) - przemyślanych, zaplanowanych i policzonych - ustaw  reformujących system oświaty w Polsce:

- ustawę wprowadzającą ustawę - Prawo oświatowe, zawierającą123 strony, w tym 369 artykułów;

- ustawę - Prawo oświatowe, zawierającą 85 stron, w tym 189 artykułów.

Czytaj więcej...

Sesja

Na styczeń br. Sesja Rady Miejskiej nie była zaplanowana. Pierwsza w tym roku to sesja z 8 lutego przeprowadzona w MiGOK-u. Tradycyjnie już zajęto się budżetem gminnym podejmując uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017-2035 oraz uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy na 2017 rok.

Podjęto też uchwały:

Czytaj więcej...

Wyklęci, a nazwy ulic

Zbliża się 1 marca, od 2011 roku, tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - święto państwowe ustanowione 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP. Przypomnę, że, niestety, znalazło się wtedy 8 posłów - mentalnych spadkobierców Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w skrócie KBW- którzy głosowali przeciw tej ustawie. Czym było KBW? Była to specjalna jednostka  Ludowego Wojska Polskiego (LWP) powołana do zwalczania polskiego podziemia patriotycznego. Żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i innych organizacji zbrojnych podjęli wtedy walkę z nowym okupantem liczącym ponad milion żołnierzy.

Czytaj więcej...

eTwinning w przedszkolnej praktyce

Czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci. (Ezop)

                Dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Łochowie z powodzeniem tworzą europejską społeczność przedszkolną upowszechniając swoje edukacyjne osiągnięcia, dzieląc się sukcesami, inspirując siebie i innych do twórczości muzycznej i plastycznej  oraz rozbudzając swoje zaciekawienie przyrodą, architekturą, kulturą. Podążając za duchem nowoczesności, uczestniczą w działaniach wspierających unijny program Erasmus+

Czytaj więcej...

Solniczka

Solniczka to cykl spotkań dla małżeństw. W ostatniej adhortacji Amoris letitia papież Franciszek pochyla się w sposób szczególny nad rodziną i małżeństwem, które niewątpliwie przechodzą głęboki kryzys. Słowa papieża zachęcają do nawrócenia, do pochylenia się nad Słowem Bożym i uczynienia z niego drogowskazu w życiu, zwłaszcza w sytuacjach trudnych, a niekiedy wręcz beznadziejnych.  Gdy nie doświadczamy miłości i mamy problem z jej okazywaniem, nasze oczy powinny zwrócić się ku Bogu, który jest źródłem miłości i od Niego uczyć się, jak kochać mądrze. 

Czytaj więcej...

Policyjne info

„Trzeźwość w przewozie osób”

23 stycznia w powiecie węgrowskim prowadzone były policyjne działania „Trzeźwość w przewozie osób”. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierujących autobusami, „busami” a także pojazdami nauki jazdy, taksówkami czy też innymi pojazdami realizującymi transport osób. Policjanci  sprawdzali także kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Funkcjonariusze sprawdzili 46 kierowców autobusów, busów i nie ujawnili nieprawidłowości.

Czytaj więcej...

Babciu poznajesz mnie

Tajemnicze telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Wprawdzie wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części. Zbliżają się dni Babci i Dziadka. Warto przy okazji spotkań w gronie rodziny poruszyć ten temat i ostrzec najbliższych, jak mogą uchronić się przed oszustami.

Czytaj więcej...

XVI edycja Pióra

19 stycznia br. w sali konferencyjnej oświatowych obiektów przy ul. Wyspiańskiego w Łochowie odbyła się Gala Laureatów już XVI edycji Powiatowego Konkursu LiterackiegoPióro szuka talentu”. Nadesłane na Konkurs prace to twórczość prozatorsko-poetycka dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów z terenu powiatu węgrowskiego. Na Konkurs, w ramach dwóch dodatkowych kategorii specjalnych, zgłoszono również wiersze o lesie oraz wiersze inspirowane pobytem Cypriana Kamila Norwida w Łochowie. Również i w tym roku nie zawiedli „starzy” i „stali” sponsorzy nagród: Nadleśnictwo Łochów

Czytaj więcej...

Ks. Jelinek w moich wspomnieniach

czyli wspomnienia Stanisława Korneliusza Bolchajmera - geodety z Węgrowa, podane ogółowi podczas uroczystości w Łochowie - w piątą niedzielę wielkanocną Roku Pańskiego 2014, w związku z planowaną w najbliższych miesiącach zmiana nazwy ul. XXX-lecia PRL w Łochowie na ul. Ks. Piotra Jelinka.

 

Czytaj więcej...

Podatki pośrednie i bezpośrednie

Jak zapewne każdy czytelnik i widz mego bloga zdążył się zorientować, jestem zwolennikiem tego, by podatki były jak najniższe jak to tylko możliwe. Argumenty na rzecz radykalnego obniżenia podatków przedstawiliśmy już w filmie „Podatki i budżet państwa”. Jednak nie to jest tematem tego artykułu. Istotna jest nie tylko wysokość podatków, ale też sposób ich ściągania oraz to, co jest przedmiotem opodatkowania. Postaram się w niniejszym tekście pokazać wyższość podatków pośrednich nad bezpośrednimi.

Czytaj więcej...