Archiwum

Mamy budżet

Podczas sesji Rady Miejskiej przeprowadzonej 30 grudnia ub. r. radni przyjęli jednogłośnie budżet Gminy Łochów na 2017 r. Jest zatem co wydawać, ale żeby wydawać trzeba wcześniej nagromadzić znaczną ilość dochodów, najlepiej co najmniej tyle ile planuje się wydać. A jak jest w przypadku naszego tegorocznego budżetu przyjętego na tej sesji. Otóż zakłada on dochody na poziomie 75.597.870 zł, w tym dochody majątkowe w kwocie 5.163.311 zł, a dotacje ze środków unijnych 4.531.602 zł. Wydatki mają wynieść 77.360.269 zł, w tym wydatki majątkowe 12.868.678 zł. Zatem mamy deficyt, a ponadto około 30. milionowy dług publiczny, czyli około 2 tys. zł na mieszkańca naszej gminy. W związku z tym postanowiono o zaciągnięciu kredytów i pożyczek w kwocie 4.014.351 zł oraz uzupełnić go wolnymi środkami za 2014 rok w kwocie 162.399 zł, jako nie wykorzystane na pokrycie deficytu w 2015 roku.

Czytaj więcej...

Radni pracują

W grudniu ub. roku mieliśmy aż trzy sesje Rady Miejskiej. O pierwszej sesji minionego miesiąca i co się na niej wydarzyło informowaliśmy w poprzednim numerze G.Ł. Druga była sesją nadzwyczajną i odbyła się 21 grudnia o godz. 1800, w sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego, podczas którejpodjęto dwie uchwały:

Uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Łochów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji - co było konieczne z uwagi na kolejne zmiany w ustawie o systemie oświaty.

Czytaj więcej...

Sylwester na trzeźwo

Zorganizowany pod przewodnictwem młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży tegoroczny Bal Sylwestrowy to kolejny już bal bezalkoholowy. Sprzymierzeńcami balu była świetlica opiekuńczo-wychowawcza wraz z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łochowie, Burmistrz Łochowa - Robert Gołaszewski i Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie, w której budynku (auli) bal ten się odbył. Frekwencja na balu z roku na rok rośnie i w tę noc sylwestrową bezalkoholowo bawiło się prawie 200 osób, a rok temu niespełna 100. W tegorocznym balu uczestniczyła również młodzież z okolicznych parafii, która przyjechała za sprawą księży: Krzysztofa Rzepczyńskiego, Adama Banaszka i Łukasza Skarżyńskiego, by wspólnie z młodzieżą łochowską bawić się do białego rana.

Czytaj więcej...

Przyszłość gminnej oświaty

W związku z ustawą reformującą system oświaty w Polsce oraz ustawą ją wprowadzającą o przyszłość gminnej oświaty zapytałem Burmistrza Łochowa - Roberta Gołaszewskiego:

- Zapewne i w naszej gminie będzie miało miejsce zamieszanie wokół zmian w gminnej oświacie, a wynikające z przyjęcia przez Parlament RP dwóch ustaw reformujących polską oświatę. Jak temu problemowi władze gminy zamierzają zaradzić?

- Po pierwsze nie nazwałbym reformy problemem, tylko uporządkowaniem tego, co już dawno powinno się w polskiej oświacie zmienić. Oczywiście pojawią się pewne kwestie do rozwiązania, ale  tak jest  przy każdej zmianie. W najbliższym czasie trzeba się wspólnie z radnymi, dyrektorami, nauczycielami i rodzicami zastanowić  nad tym, aby ta reforma zafunkcjonowała jak najlepiej w naszych szkołach. By na tych zmianach jak najwięcej skorzystały nasze dzieci i młodzież.

Czytaj więcej...

Królewski orszak

Również ulicami Łochowa, przy 14 stopniowym mrozie i słonecznej aurze, przeszedł Orszak Trzech Króli. Tak było 6 stycznia br. na ulicach 515 polskich (lawinowy wręcz wzrost chociażby w porównaniu rokiem ubiegłym) i 21 zagranicznych miast i miasteczek, gdzie pod hasłem Pokój i Dobro przeszedł IX Orszak Trzech Króli - największe na świecie jasełka.

Parafialny kościół w Łochowie wręcz pękał w szwach na Mszy św. poprzedzającej wyjście orszaku. Uczestniczyli w niej nie tylko parafianie ale i przyjezdni, goście, samorządowcy: m.in. Burmistrz Łochowa, Starosta Węgrowski i krajowi politycy: Wicemarszałek Senatu RP - Maria Koc, która przed wyruszeniem orszaku w drogę życzyła zgromadzonym wszystkiego najlepszego na ten Nowy Rok, będąc jednocześnie pełna podziwu dla organizatorów tak wielkiego przedsięwzięcia.

Czytaj więcej...

Święta, święta i po świętach

Jeszcze są udekorowane choinki, tu i ówdzie można usłyszeć kolędy. Chcę jednak wrócić pamięcią do czasu przedświątecznego, przez nas chrześcijan nazywanego Adwentem. Często moje teksty kończyłem słowami „Pilnujmy Polski” Myślę, że dziś trzeba do nich dodać przymiotnik - chrześcijańskiej. Zatem „Pilnujmy Polski chrześcijańskiej”.

Trudno uwierzyć, że u schyłku roku, w którym świętowaliśmy 1050 rocznicę chrztu naszej Ojczyzny, znajdą się „polskojęzyczni” Europejczycy chcący nam ukraść święta Bożego Narodzenia. Ci polityczni okupanci polskiego Sejmu reprezentujący interesy nie Polski a Brukseli, mający nomen omen bardzo polsko (?) brzmiące nazwiska (Petru, Szmidt, Scheuring, Lubnauer itp.) wspierani zaprawionymi w boju

Czytaj więcej...

Naprzemiennie

Zima w pełni. Troszkę nas okłamuje, bo na przemian mrozi, zasypuje śniegiem, by po kilku dniach przyszło ocieplenie w wyniku południowo-zachodniej cyrkulacji mas powietrza. I tak trwa ta karuzela. Każdy wędkarz pamięta zimy, które zdawały się być normalne. Mróz ścinał jeziora, zalewy i inne zbiorniki wodne do takiego stopnia, że przez okres grudnia, stycznia i lutego wędkarze mogli spokojnie wejść na lód. Kto miał "nosa" i zapas ochotki, miał szansę na połów ładnego okonia, czasem płoci. Gdy mamy szczęcie i trafimy na ławicę tych ryb, radochy może być co niemiara. Tylko że ten rok, to rok - kalejdoskop. Po prostu - nawet gdy złapie mróz, wejście na tak cienką warstwę to zbyt duże ryzyko.

Czytaj więcej...

Współzawodnictwo 2016

9 grudnia 2016 r. w Grębkowie odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych za rok 2015/2016. W współzawodnictwie tym uczestniczyły również szkoły z terenu naszej gminy. Przy ocenie współzawodnictwa szkół poddano wyniki uzyskane w indywidualnych konkurencjach i dyscyplinach sportowych, m.in. biegach przełajowych, lekkoatletycznych, pływaniu, tenisie stołowym, jak i zespołowych grach sportowych dziewcząt i chłopców w kilkunastu dyscyplinach sportowych, m.in. piłce siatkowej, ręcznej, nożnej, koszykowej.

Wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii szkoły  podstawowe (do 100 uczniów, sklasyfikowano 19 szkół, m.in. bez SP Ogrodniki): 1. Grygrów; 2. Kopcie; 3. Kaliska (Julin); 4. Trzebucza; 5. Gwizdały.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie

W środę  7 grudnia 2016 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie odbyło się spotkanie autorskie. Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Łochowie przybyła p. Anna Onichimowska - znana autorka książek dla dzieci, młodzieży oraz scenariuszy sztuk teatralnych i filmowych. Jak bardzo ceniona i uznana jest jej twórczość, świadczy lista osiągnięć zamieszczona na stronie internetowej pisarki http://www.annaonichimowska.art.pl w zakładce trofea.         

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez dyrektora szkoły i przekazania głosu mistrzyni pióra.

Czytaj więcej...

Bożonarodzeniowa tradycja

                We wtorkowe, przedświąteczne popołudnie do Przedszkola przybyli wyjątkowi goście w osobach: Burmistrza Łochowa p. Roberta Gołaszewskiego, Rodziców i bliskich dzieci oraz wyczekiwanego przez cały rok Mikołaja z workiem prezentów. Dyrektor placówki p. Grażyna Gajewska w imieniu przedszkolnej społeczności powitała gości i zaprosiła na Jasełka przygotowane przez najstarsze Przedszkolaki z grupy IV.

Inscenizacje o narodzeniu Chrystusa swój początek wzięły ze średniowiecznej tradycji, która z powodzeniem piastowana jest do dziś, także w naszym Przedszkolu.

Czytaj więcej...

I konferencja geograficzna

                13 grudnia ub. r. działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie Szkolne Towarzystwo Geograficzne zorganizowało i sfinalizowało swoją pierwszą konferencję geograficzną. Z tej okazji przybyły do nas reprezentacje wielu szkół oraz prelegenci, którzy poprowadzili bardzo ciekawe wykłady.

Pierwszy z nich nosił tytuł "Izrael - państwo jednego Boga, dwóch narodów i trzech religii", a poprowadził go dr Tomasz Wites, dzięki któremu każdy uczestnik konferencji z zaciekawieniem wsłuchiwał się w nietypowość tego kraju i nikt nie miał ochoty opuszczać swoich miejsc.  Drugi wykład "Druk, baśnie i choinka - wkład Niemiec w kulturę światową" został poprowadzony przez dr Krzysztofa Huberta Olszyńskiego oraz mgr Monikę Ryszawę.

Czytaj więcej...

„Stany Świadomości”

W Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w Galerii MiGOK ma miejsce wystawa zatytułowana „Stany Świadomości”. Jest to prezentacja rysunków Ewy Krawczyk pochodzącej z Ostrowi Mazowieckiej, a mieszkającej obecnie w Warszawie. Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego Instytutu Historii Sztuki, obecnie studentką V roku ASP w Warszawie na wydziale Grafiki.

Podczas otwarcia wystawy p. Ewa o pracach na niej prezentowanych wypowiedziała się w następujący sposób: Rysunki powstały w latach 2012-16, stylistycznie różnorodnych, wybranych i zestawionych ze względu na łączący je temat. Świadomość jest tu rozumiana jako

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• 16. grudnia ub.r w Łochowie odbyło się spotkanie dotyczące gazyfikacji obszaru gmin: Dobre, Strachówka, Jadów i Łochów. W spotkaniu tym uczestniczyli burmistrz Łochowa i wójtowie pozostałych gmin oraz przedstawiciele SIME Polska inwestora, który będzie realizował inwestycję budowy gazociągu Dobre-Strachówka-Jadów-Łochów. Przedstawiciele inwestora poinformowali, że wiosną 2017r. nastąpi rozpoczęcie budowy gazociągu w gm. Dobre. Przewiduje się, że prace związane z budową sieci do Łochowa potrwają do końca września 2017 r. W grudniu 2017 r. przewiduje się rozpoczęcie dostaw gazu do pierwszych Klientów. SIME Polska poinformowała, że za kilka miesięcy, po uzgodnieniu z władzami samorządowymi

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zdarzenie drogowe w święta

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (26.12) w drugi dzień świąt BN w Łochowie. Policjanci wstępnie ustalili, że na skrzyżowaniu ulic kierujący hondą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu skodzie. W wyniku zderzenia pojazdów zarówno kierująca skody jak i pasażerka z obrażeniami ciała zostały przewiezione do szpitala.

Wspólne patrole

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Ostrożność i rozsądek na drodze