Archiwum

„Julin” sprzedany

Początek transakcji miał miejsce 23 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie, gdzie odbyła się sesja Rady Powiatu Węgrowskiego, a koniec 5 grudnia br. w pałacyku „Julin”, gdzie strony transakcji podpisały akt notarialny.

Najważniejszym punktem listopadowej sesji była zgoda radnych na sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym oraz zgoda na podwyższenie bonifikaty z tytułu wpisania części nieruchomości do rejestru zabytków, co dotyczyło pałacyku po Paderewskich „Julin” w Kaliskach oraz przyległego terenu leśnego o powierzchni kilkunastu hektarów.

Temat ten ciągnął się co najmniej od połowy ubiegłego roku. O sprawie tej informowaliśmy w kolejnych numerach GŁ

Czytaj więcej...

Boże trąby ogłosiły

Boże trąby: ligawki, ligawy, trombity ogłosiły Adwent, a posłużył temu łochowski Festiwal Zbliżenia Kultur - XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb” organizowany w dniach 25-27. listopada br. przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie.

To właśnie tu, a historycznie rzecz ujmując na zachodnich rubieżach Rusi Halickiej, a wschodniego Księstwa Mazowieckiego, tam, gdzie krzyżują się trzy tradycje, tam, gdzie spotykają się Mazowsze, Podlasie i Kurpie - rok w rok spotykają się legacze z trzech Diecezji.

Przez trzy listopadowe dni odbywały się trzy niezwykłe, połączone ze sobą wydarzenia:

Czytaj więcej...

Grudzień ‘70 - jak go pamiętam

                W grudniu 1970 roku mieszkałem w Gdańsku. Byłem uczniem liceum, którego siedziba znajdowała się około 200 metrów od bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. To tam 16 grudnia zginęli protestujący pracownicy stoczni.

Żeby zrozumieć to, co się wydarzył trzeba się cofnąć do tamtych lat. Polska była wtedy państwem rządzonym przez komunistów i najważniejszą organizacją była Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). Przedstawiciele tej partii mieli decydujący głos i od nich wszystko zależało. Oni mieli większość w ówczesnym sejmie i rządzie. Ważniejszy był I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR niż prezydent, zwany wtedy przewodniczącym Rady Państwa. Tak samo było w terenie. Ważniejszy był I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego, Miejskiego czy

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• Listopadowa sesja Rady Miejskiej w Łochowie miała charakter sesji nadzwyczajnej i odbyła się ona 22 listopada, a dotyczyła jednej uchwały. Dla organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, itp.) najważniejszej, gdyż była to uchwała w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Gminy Łochów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, na 2017 rok. Zaplanowano w niej środki na realizację tego programu w wysokości 53 000,00 zł, w tym na realizację lub wsparcie zadań z zakresu przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym środki w wysokości 30.000,00 zł.

Czytaj więcej...

Być wolontariuszem

Być wolontariuszem to pomagać, wspierać i nie okazywać tego. Jednak wolontariusze od czasu do czasu chcą usłyszeć, że są potrzebni, też potrzebują dowartościowania, gdyż to ich wzmacnia do bardziej ofiarnego wolontariatu. Służą temu np. Dzień Wolontariusza, czy chociażby statuetki „Wolontariusz Powiatu Węgrowskiego”. Jedna z nich trafiła między innymi do wolontariuszy Zespołu Szkół w Ostrówku wręczona 1 grudnia br. w sali konferencyjnej Powiatu Węgrowskiego, gdzie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Pomagam” realizowany przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Jawor” w ramach zadania publicznego „Wolontariat Szkolny” ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj więcej...

Spalając - nie szkodź

Zima tuż, tuż. Aż strach pomyśleć czym nasi współmieszkańcy spalają w piecach. Wystarczy jednak wyjść na ulicę, by mieć o nich jak najgorsze zdanie, chociaż ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach do tego nie przystosowanych obowiązuje w Polsce od ładnych paru lat (art. 155, 191 ustawy o odpadach, art. 144 k.c., art. 117 kodeksu wykroczeń). Za palenie odpadów grozi grzywna do

Czytaj więcej...

Biało, świątecznie...

Płatki śniegu delikatnie pokrywają ziemię bielutką kołderką . Robi się biało, świątecznie... Ryby zapadają jakby w zimowy sen, a szczególnie te ciepłolubne: karp, sum, amur, karaś itd. Wędkarze jeszcze próbują złowić jakąś rybkę, bo okoń, szczupak, a także miętus "grasują" w najlepsze. A świąteczną rybę karpia, niestety już nie mamy szans złowić. Ale  będzie dostępny wszędzie. I od naszej pomysłowości zależy czy przyrządzimy go jak zwykle w galarecie, czy np. tak jak "mój" wspaniały kucharz, piekąc karpia w śmietanie.

Zaczyna się radosna pora oczekiwania na nadchodzące święta. Jedni myślą o prezentach  (głównie dzieci), a naszym - dorosłych -zobowiązaniem jest myśleć też o potrzebujących.

Czytaj więcej...

Łeb hydry próbuje odrosnąć

Wielopokoleniowe lewackie towarzystwo zwołuje się na 13 grudnia by pokazać światu jak będzie pałowane, obrzucane gazem łzawiącym i rozjeżdżane czołgami. Liczą na to, że może nawet ktoś pociągnie za spust karabinu i poleje się czerwona krew, a Kaczyński założy ciemne okulary i wygłosi orędzie. Kawiorowy proletariat ma się łączyć w obronie ludowej demokracji. Zdelegalizowani SB-cy, milicjanci, PZPR-owskie kacyki, żołnierze WSI, niezlustrowani sędziowie i wykładowcy akademiccy, upadli aktorzy i Bóg wie, kto jeszcze, będą manifestować swoje przywiązanie do inaczej rozumianej wolności.

Hydra ta - zgodnie ze swoim mitologicznym wzorcem - ma wiele łbów, co jeden to „mądrzejszy” i żrą się one między sobą

Czytaj więcej...

Grudniowa sesja

Grudniowa sesja Rady Miejskiej w Łochowie odbyła się w dniu 7 grudnia br. w Sali Konferencyjnej przy Hali Sportowej im. Mariana Dzięcioła Burmistrza Łochowa. Przyjęto na niej kilkanaście uchwał, w tym opłaty za wodę i ścieki.

Tradycyjnie już wprowadzić trzeba było zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2016 - 2035 oraz w budżecie Gminy na 2016 rok.

Kolejne podjęte uchwały dotyczyły:

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zatrzymali kierujących w stanie nietrzeźwości

Do pierwszego zatrzymania nietrzeźwego kierującego doszło 19 listopada  na terenie gminy Sadowne. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej  kierującego peugeotem. Okazało się, że 23-letni mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Kolejne zatrzymanie miało miejsce na terenie gminy Łochów 19 listopada. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej renault, którym kierował 37-latek. Mężczyzna kierował samochodem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi im do dwóch lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej...

Warsztaty świec żelowych

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie do dzieci z Samorządowego Przedszkola w Łochowie przyjechała p. Beata Jóźwiak, która prowadzi Warsztaty Kreatywna Edukacja.

Warsztaty Świec Żelowych to okazja do stworzenia własnoręcznie ozdobnych świec. Każde dziecko w szklanym naczyniu  układało z rozmaitych kolorów mozaikę z piasków, muszelek, kamyczków, sreberek i innych ozdób. Wszystko to zostało zalane kolorowym pachnącym żelem. Każda wykonana świeca została ozdobnie zapakowana i stanowiła piękny prezent.

Czytaj więcej...

Żłobek w Łochowie otwarty!

W poniedziałek 7-go listopada w Łochowie miało miejsce ważne wydarzenie - długo wyczekiwany Żłobek Zuszek Maluszek został oficjalnie otwarty.

Dzięki wsparciu Rady Miejskiej i władz Gminy z projektem udało się wystartować jeszcze w tym roku. Podczas uroczystego spotkania nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi przez m.in. Burmistrza Roberta Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Suchenka oraz ks. Prałata Tadeusza Osińskiego, który następnie poświęcił placówkę.

Czytaj więcej...

„Julin” i Paderewski

W roku bieżącym mija 156. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego pianisty, działacza społecznego, premiera i ministra spraw zagranicznych, współtwórcy osiągnięć Polski w Traktacie Wersalskim.

Dlatego 9 listopada br. w pałacyku Państwa Paderewskich - Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach - odbyła się uroczystość na którą przybyli m.in. burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad powiatu i gmin, radni, dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele. Gości powitał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, podkreślając zasługi mistrza Paderewskiego, czego dokonał dla Polski, ale też i dla naszego regionu, gdyż budynek ten (obecnie dom dziecka), wybudowany w 1904 r. czternaście lat później stał się własnością Heleny i Ignacego Jana Paderewskich, którzy kupili go od Skarbu Państwa.

Czytaj więcej...

W powiecie węgrowskim też ruszyła

Ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie węgrowskim. Wcześniej przetestowana m.in. w województwie podlaskim i oceniona przez mieszkańców dosyć wysoko.

Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa!

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację

Czytaj więcej...

Seniorze nie daj się oszukać!

Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, które czują się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, przypominamy o kilku podstawowych zasadach postępowania.

Seniorze pamiętaj żeby nie nosić dużej kwoty pieniędzy przy sobie bez potrzeby; nie pożyczaj pieniędzy osobom, których znasz tylko z widzenia, lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim; tam, gdzie panuje tłok torbę przed sobą, nie zostawiaj toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru-nawet na chwilę; wychodząc na zakupy miej przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.

Czytaj więcej...