Za nami 10 lat współpracy…

Z uśmiechem wspominam pierwsze dni 2006 roku, pierwsze dni na stanowisku Starosty Węgrowskiego. Chociaż ten urząd nie był mi obcy, byłem przecież członkiem zarządu, to jednak ta niepewność i delikatny lęk przed tym co będzie towarzyszył mi dosyć długo. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy pomogli, podpowiadali i dodawali sił i tak minęło 10 lat…

Nieczęsto na łamach prasy dzielę się swoimi przemyśleniami i wrażeniami dotyczącymi mojej pracy na rzecz Powiatu węgrowskiego, zazwyczaj moje wypowiedzi dotyczą bieżących spraw i wydarzeń, tym razem postanowiłem, że będzie inaczej. A skoro „Gazeta Łochowska” to będzie o gminie Łochów.

 

Pracując na stanowisku starosty jestem odpowiedzialny za cały powiat i często mimo niezadowolenia poszczególnych grup moim obowiązkiem jest „dzielenie po równo”. Jednak Gmina Łochów zawsze była i jest pod szczególnym nadzorem. Mieszkam tu przecież i chociażby dlatego, że bardzo często poruszam się naszymi lokalnymi drogami. Większość samorządowców za swój główny cel stawia sobie budowę dróg, przez długi czas drogi były moim oczkiem w głowie. Jestem przekonany, że na terenie gminy Łochów to zdecydowanie widać. Przez ten czas udało nam się zbudować ponad 20 km nowych nawierzchni, a wiele kilometrów jeszcze w planach - chociażby droga powiatowa Ogrodniki – Grabowiec zaplanowana do budowy w tym roku. Kidy myślę o tym z której drogi jestem najbardziej zadowolony, to ciężko mi zdecydować, od razu do głowy przychodzi mi ul. 1 Maja, jedna z główniejszych ulic w Łochowie, solidnie wykonana i funkcjonalna, mieści się przy niej kilkanaście miejsc parkingowych, których jest ciągle za mało. Często niedoceniana ulica Myśliwska również była jedną z ważniejszych inwestycji w poprzedniej kadencji. Jest ona naturalną obwodnicą Łochowa, doskonale spełniającą swoje zadania w przypadku zdarzeń drogowych. Mieszkańcy Baczek od kilku miesięcy mogą korzystać już z nowej, kompleksowo przebudowanej drogi. Uczniom i mieszkańcom doskonale służą przebudowane ul. Wyspiańskiego i Szkolna. Bardzo dobrze spełnia swoja funkcję ważna inwestycja drogowa Jasiorówka - Brzuza, przeprowadzona na odcinku 10 km.

Podsumowując, na terenie gminy mamy już naprawdę drogi w dobrym stanie, czas inwestować nasze wspólne pieniądze w kolejne nie mniej ważne zadania.

Przed nami poważne wyzwanie jakim jest budowa kampusów domu dziecka w Kaliskach. To obiecywaliśmy w kampanii i słowa dotrzymujemy, bardzo potrzebna inwestycja wprowadzi naszych podopiecznych do standardów XXI wieku. Nowy dom dziecka to nie koniec inwestycji w edukację Przystąpiliśmy do pierwszego etapu konkursu w ramach programu transgranicznego. Chcemy wzbogacić o nadbudowę liceum w Łochowie, o tym też mówiliśmy w kampanii, mam nadzieję że los się do nas uśmiechnie i w przyszłym roku rozpoczniemy budowę. Myśląc o edukacji nie zapominamy o Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ostrówku. Wspólnie z dyrekcją poszukujemy nowych kierunków kształcenia, które w dobry sposób przygotują uczniów do podjęcia pracy. Należy pamiętać że szkoła w Ostrówku to nie tylko budynek, ale również wieloletnia współpraca z przedsiębiorcami z naszego terenu. Mamy plany udoskonalania oferty tej szkoły, aby w jeszcze sprawniejszy sposób przygotowywać lokalną kadrę pracowniczą.

W tej wypowiedzi starałem się przedstawić Państwu co przed nami w 2017 roku i trochę też co za nami. Zapraszam do bieżącego kontaktu ze mną bezpośrednio, na profilu Facebook, bądź telefonicznie.

                Krzysztof Fedorczyk

 
Michal Krupa