Wieści gminne

Marcowe i kwietniowych trochę:

• W czwartek 6 kwietnia br. odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę gazociągu SIME Polska na odcinku Dobre - Strachówka - Jadów - Łochów. Akt podpisano w budynku OSP w Dobrem, a jego wmurowanie odbyło się na terenie budowy w Rudzienku. W sierpniu 2017 planowane jest zakończenie budowy na pierwszym z odcinków Dobre - Łochów. A w styczniu 2018 już pierwsze dostawy do klientów.

 22 marca br. w sali konferencyjnej Starostwa radni Powiatu Węgrowskiego przyjęli uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci tych szkół. Wcześniej sieć tę pozytywnie zaopiniowało Kuratorium Oświaty w Warszawie. Postanowiono o przekształceniu z dniem 1 września 2017

r. pięciu zasadniczych szkół zawodowych: Węgrów (dwie szkoły), Sadowne, Ostrówek i Jaworek w branżowe szkoły I stopnia. Również zdecydowano o przekształceniu z dniem 1 września 2017 r. dwóch (Węgrów, Jaworek) sześcioletnich szkół podstawowych specjalnych w szkoły ośmioletnie, wchłaniając w nie gimnazja specjalne. Zdecydowano też o przekształceniu z dniem 1 września 2017 r. szkół  policealnych w Węgrowie i Sadownem oraz węgrowskiej szkoły przysposabiającej do pracy. Do przekształcenia pięciu trzyletnich LO w czteroletnie LO: dwa w Węgrowie i po jednym w Łochowie, Sadownem oraz Stoczku (NLO) i trzech czteroletnich techników w pięcioletnie technika (Węgrów, Łochów, Sadowne) dojdzieza ponad dwa lata - tj. z dniem 1 września 2019 r.

 Tego samego dnia radni Gminy Łochów również przyjęli uchwałę dostosowującą sieć szkół - zob. materiał „Sesja z 22 marca”.

 W związku z nierozstrzygniętym pierwszym postępowaniem ofertowym na budowę kampusów Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach 1 marca ogłoszono drugie postępowanie zakończone 20 marca, w wyniku którego radni Powiatu Węgrowskiego postanowili 2 dni później o zwiększeniu wydatków na to zadanie o kwotę 334.729 zł., gdyż drugi przetarg również nie był po myśli samorządu, ponieważ każdy z oferentów złożył wniosek na wykonanie tego zadania na kwotę wyższą niż dysponował samorząd (2.450.000 zł). Do przetargu tego, jak i poprzednio, przystąpiło trzech oferentów lecz tylko jeden z nich złożył ofertę po raz drugi: Cetus Sp. z o.o. (Łosice) na kwotę 2.947.261 zł (poprzednio 2.991.000 zł). Pozostali oferenci to: GAB-BUD (Łochów) - kwota w ofercie 2.955.741 zł i ARCUS Technologie Sp. z o.o. (Celestynów), który zaoferował że wykona to zadanie za 2.784.729 zł. Jemu też zadanie to zostanie powierzone. Termin wykonania inwestycji został wydłużony do 30 marca 2018 r. (w poprzednim przetargu - do 31 października 2017 r.). Wykonawca ma otrzymać tym roku 60% kwoty przetargu i resztę po wykonaniu zadania i zapewne w pierwszych dniach kwietnia br. wejdzie on na budowę. Pozostają jeszcze koszty nadzoru budowlanego, które się rozstrzygają.  

n Nabór pierwszych trzech w tym roku konkursów LGD „Bądźmy Razem” rozstrzygnięty. Na odnowę i rozwój wsi i miast, w którym dostępne było 2.205.000 zł, pozytywnie zweryfikowano 15 ofert, w tym jedną z terenu naszej gminy: OSP w Pogorzelcu (na modernizację świetlicy wiejskiej) kwotą 200.000 zł. W limicie środków nie zmieściła się: oferta OSP Łochów (ul. Fabryczna) - na siłownię plenerową wnioskowano o 66.126 zł oraz oferta Stowarzyszenia „Przyjaciele Jedynki” - na przebudowę placu zabaw przy SP 1 wnioskowano o 147.847 zł. Na zasoby kultury postanowiono przeznaczyć 442.776 zł wspierając wszystkich 6 oferentów, w tym z naszej gminy:MiGOK w Łochowie - na zakup wyposażenia do sal wykładowych oraz pracowni ceramicznej i plastyczno-modelarskiej, które wsparte zostaną kwotą 45.623 zł. Na popularyzację obszaru LGD „Bądźmy Razem” za łączną kwotę 403.418 zł zdecydowano wesprzeć wszystkie 10 wniosków, w tym aż sześć z terenu naszej gminy: trzyMiGOK Łochów - na Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”, na „Dwory i pałace - dolina Liwca Kraina dłutem i pędzlem tworzona” oraz na inscenizację bitwy pod Jerzyskami (wszystkie trzy po 31.815 zł), Stowarzyszenie Jacy? Tacy? na organizacje festynu integracyjnego „Otwórz oczy” (50.000 zł), Gmina Łochów na „Zakochaj się w Łochowie - promocja Gminy Łochów” (25.866 zł) oraz Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD” - na kultywowanie tradycji będącej drogą do zachowania lokalnej tożsamości, kwota wsparcia 50.000 zł. Pozostaje jeszcze weryfikacja protokołów LGD przez instytucję nadrzędną i dopiero wtedy będzie można mówić o sukcesie wnioskujących.

 Od dnia 01.03.2017 r. konserwację oświetlenia drogowego na terenie miasta i gminy Łochów prowadzi firma: Usługi Elektryczne i Budowlane NEXUS Michał Sarnacki z Wyszkowa. Nieprawidłowości i awarie  oświetlenia należy zgłaszać na nr tel. 514 535 774 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Z realizacji planu wydatków SP ZOZ za 2016 r. wynika, że po kilku latach tłustych przyszedł rok chudy. Deficyt sięga 1,1, mln zł. Może się jednak okazać, że będzie on mniejszy, gdy szpital otrzyma środki za tzw. „nadwykonania” zrealizowane w 2016 r.

 27 marca br. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łochowie odbył się pierwszy dyżur pracownika firmy SIME Polska w sprawie gazyfikacji w gminie Łochów. Kolejne dyżury to: 26.04.2017, 17.05.2017 i 7.06.2017 – wszystkie w godz. 13.30-17.00.

 11 placówek oświatowych (gimnazja) z terenu powiatu węgrowskiego (około 20% wszystkich szkół) zadeklarowało przystąpienie ostatniego dnia marca do protestu organizowanego przez ZNP w postaci całodziennego strajku nauczycieli i pracowników oświaty – domagając się m.in. podniesienia wynagrodzenia zasadniczego i deklaracji, że do 2022 r. nie będzie w szkołach zwolnień z pracy ani też nie pogorszą się warunki pracy.

 W bieżącym roku szkolnym przeprowadzono już drugą konferencję geograficzną. Zorganizował ją ZSP w Łochowie, głównie za sprawą p. Joanny Ryszawa. Tym razem tematem wiodącym była „Globalizacja – rozwój społeczno-gospodarczy” przedstawiony przez dr hab. Izabellę Łęcką. Konferencja odbyła się 7 kwietnia br. w sali konferencyjnej Hali Sportowej przy ul. Wyspiańskiego 18 w Łochowie.

 25 marca na placu przy Kościele w Łochwie można było honorowo oddać krew. Była to już IV edycja akcji „Podaruj kroplę miłości”. Udało się zebrać 19 litrów krwi. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, którzy pracowali w mobilnym ambulansie do poboru krwi byli pod wielkim wrażeniem liczby chętnych osób, którzy chcieli podzielić się tym co najcenniejsze, czyli cząstką siebie.

 2 kwietnia w kościele parafialnym w Łochowie południowa Msza św. Sprawowana była w intencji motocyklistów. Wymowny obrazek około stu kasków złożonych pod ołtarzem zostaną na długo w pamięci, jak również poświęcenie po Mszy św. motorów, quadów, skuterów, a następnie przejazd ulicami Miasta pod przewodnictwem klubu motocyklowego MAD MOOSE FG Łochów (zmieniona nazwa klubu motocyklowego Wściekły Łoś).

 Również tego dnia poprzez Stowarzyszenie Jacy? Tacy? został przybliżony wiernym autyzm, czego okazją stał się światowy dzień świadomości autyzmu.

 Kolejne oznaki wiosny 2017 dostrzeżone przez Red:

- pierwszy gniazdujący bocian 23 marca br. - Kalinowiec przy stopniu wodnym na Liwcu, do 5 kwietnia spośród 25 gniazd bocianich znajdujących się przy trasie Łochów - Węgrów (wzdłuż Liwca) zasiedliły one 12 gniazd;

- od 27 marca br. wyraziste, nabrzmiałe pąki jarzębiny i nieco mniejsze bzu i kasztanowca,

- od 2 kwietnia pierwsze listki jarzębiny, a od 3 kwietnia - bzu;

- 3 kwietnia zakwitły krzewy forsycji,

a wszystko to za sprawą pięciodniowych z rzędu słonecznych dni i temperatur powietrza przekraczających w dzień 18 st. C.

W halowym turnieju piłki nożnej o Puchar Starosty Węgrowskiego rozegranym w Węgrowie wśród 15 drużyn szkół podstawowych najlepszą okazała się drużyna z SP 3 w Łochowie, a wśród 9 drużyn gimnazjalnych najskuteczniejsi okazali się gimnazjaliści z Łochowa.

•W derbach gminnych w meczu towarzyskim rozegranym 19 marca br., będącym ostatnim meczem przygotowywań do wiosennej rundy A Klasy ŁKS Łochów uległ LKS Ostrówek 2:3. Na inaugurację wiosennej rundy A Klasy ŁKS pauzował (w tabeli sklasyfikowanych jest 15 drużyn). Najbliższy mecz gramy u siebie 8 kwietnia, godz. 17.00 z KS II Łomianki, będące w tabeli o dwie pozycje niżej (po rundzie jesiennej ŁKS trzyma się środka tabeli).

            R

 
Michal Krupa