W bajkowym stylu

Co prawda już po karnawale, ale szczególnie milusińscy z Kolejowej pamiętać go będą, że to okres balów i zabaw sprawiający wiele radości.  Zwyczaj zabawy karnawałowej wywodzi się ze średniowiecza i do dziś jest bardzo popularny na całym świecie. Polskie korzenie karnawału wywodzą się z królewskich i szlacheckich dworów XVII wieku. Staropolskie określenie karnawału to zapusty, które rozpoczynają się w święto Trzech Króli, a kończą we wtorek przed Środą Popielcową. Polskie zapusty słyną z kolędowania, kuligów, zabaw i balów

Formą zabawy uwielbianą szczególnie przez dzieci jest bal przebierańców, ponieważ oprócz tańców, pląsów i konkursów mogą przeobrazić się w wymarzonych bohaterów z ulubionych bajek. I tak w ostatnią sobotę stycznia w SP nr 3 w Łochowie odbył się bal dla dzieci w wieku przedszkolnym zorganizowany przez Samorządowe Przedszkole Nr 1 w Łochowie. Wszystkich uczestników balu, a szczególnie nasze wspaniałe dzieci przywitała pani Hanna Wójcik – dyrektor przedszkola. W kilku zdaniach skierowanych do dorosłych podkreśliła ważną rolę integracji naszej lokalnej społeczności. Następnie, życząc radosnych wrażeń i mile spędzonego czasu zaprosiła do wspólnej zabawy. Zgodnie z bajkową tematyką na bal przybyły dzieci poprzebierane w różnorodne i bardzo kolorowe stroje. W tanecznych korowodach były wróżki, rycerze, słonie i motylki. Przybyły błyszczące księżniczki w towarzystwie piratów, czarownic, kowbojów, myszek, krasnoludków i wielu innych bajkowych postaci. Podczas wspólnej zabawy nie zabrakło super bohaterów, czyli supermanów, spidermanów i batmanów. Wodzirejem balu był profesjonalny zespół muzyczny specjalnie zaproszony przez organizatora imprezy. Przebierańcy świetnie bawili się przy rytmicznej muzyce i ulubionych przebojach dzieci. 

Taneczne pląsy przeplatały śmieszne i ciekawe konkursy takie jak taniec tatusiów w kolorowych perukach, zabawny taniec z balonikami, sprawnościowy taniec na gazecie i karnawałowy taniec z kotylionami. Oprócz zabawy samej w sobie, bal zawierał element edukacyjny. Dzieci poznały  tańce z różnych stron świata, między innymi francuski kankan, brazylijską sambę i grecką zorbę. Przez trzy godziny wszyscy świetnie się bawili. Cały przedszkolny personel dołożył wszelkich starań, aby tego dnia sala balowa wyglądała niecodziennie i zjawiskowo.  Za sprawą wyjątkowych dekoracji w postaci balonów, serpentyn oraz różnorodnych kolorowych ozdób wprowadzono dzieci w bajeczny nastrój zachęcający do wspólnej zabawy. Imprezę współprowadziły nauczycielki przedszkola p. Magda Piechaczek i p. Anna Drużba. Wspólnie z zespołem muzycznym i Panią Dyrektor zadbały o to, aby nikt z przybyłych gości nie czuł się onieśmielony i miał szansę sprawdzić się w zaproponowanych karnawałowych atrakcjach.

Ideą tegorocznego balu dla przedszkolaków była szeroko rozumiana integracja. Liczyła się dobra zabawa w przyjaznej dla dzieci rodzinnej atmosferze. Rodzice i ich pociechy mieli okazję przekonać się,  że bycie razem jest budujące i przełamuje wszelkie bariery. W czasie balu odbyła się też sesja zdjęciowa, która upamiętnia wspaniałe stroje uczestników balu. W imieniu personelu Samorządowego Przedszkola nr 1 w Łochowie dziękuję wszystkim gościom za przybycie na bal i wspólną zabawę.

Magda Piechaczek

 
Michal Krupa