Wydarzenia

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NA BŁONIACH

Próbując ocalić od zapomnienia stare obrzędy polskie, powstał projekt “Noc Kupały”, współorganizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Miasto Łochów oraz Grupę Archę. Widowsko odbędzie się pod rozgwieżdżonym niebem w dolinie Liwca na terenie Pałacu Łochów już 24 czerwca 2017 roku.

 

 

W rozwinięciu program...

 

Głównym punktem programu artystycznego będzie teatr obrzędowy ROZHOWORY w wykonaniu teatru Makata z Warszawy. Oprócz tego w programie od godziny 16.00 Warsztaty Wyplatania Wianków Świętojańskich, biesiada, podczas której wystąpią Zespół Śpiewaczy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Zespół Łochowianie, Cała Praga śpiewa, Młodzieżówka z Sulejówka, Wiejska Spec Kapela, Zespół Śpiewaczy Gwizdalanki, Staynia Warszawski Międzypokoleniowy Klub Piosenki, Kapela Łochowska oraz Kapela Lipy, a także ogniska świętojańskie.

 

ROZHOWORY to plenerowy spektakl prezentujący obrzędy Nocy Kupały. Projekt jest działaniem happeningowym włączający widza do akcji i czyniący go aktywnym uczestnikiem widowiska.

 

„W ogniu ruta trzeszczy, czarownica wrzeszczy,

bylica już pęka, czarownica stęka.

 

Przyszłyśmy z daleka, palić zioła święte,

nie wezmą nam mleka, czaruchy przeklęte.

 

Ogień nam dziś święci, ziółeczko nam tleje,

nie pomrą nam dzieci, czarucha odleci.

 

Zasieję byliczki na pustym ogrodzie,

Oj nawinę wianków, da puszczę po wodzie. […]”

 

Ogień był wrogiem wszystkich demonów, rozpalano go w miejscach gdzie przebywały złe moce – na ugorach, za wodą, nad rzekami. Odstraszał, oczyszczał, przepędzał wszelkie zło.

 

O paleniu ogni obrzędowych podczas wiosennego, letniego, jesiennego oraz zimowego przesilenia i wigilii większości świąt pozostały tylko zapiski, jedynie kupalnocka (przesilenie letnie) - chociaż mocno już zatarta - pozostała w tradycji.

 

Spektakl Rozhowory jest wynikiem poszukiwań i podróży teatru do korzeni słowiańskich. Inspiracją do pracy były stare zapisy opisujące rytuały przesilenia. W naszych poszukiwaniach źródłowych odnaleźliśmy wiele różnych określeń Nocy Świętojańskiej: sobótka, kupalnocka, wianki, kupelnocka, kopelnocka, kopielnocka, kopalinocka kopernocka, oraz palinocka i świętojanki. Ważnym elementem pracy nad przedstawieniem stanowiły wyprawy w góry i wioski słowackie oraz poszukiwania na Białorusi. Wynikiem tych spotkań było poznanie pieśni związanych z letnim przesileniem. Ostatnim etapem była tygodniowa wyprawa na Zamojszczyznę i Kurpiowszczyznę, związana z poszukiwaniem starych podań, pieśni oraz rekwizytów i scenografii do spektaklu.

Rozhowory ukazują wariacje na temat tradycyjnych obrzędów Nocy Świętojańskiej - święta miłości i płodności - mistyczne odczynianie uroków, wróżby miłosne, przepowiednie, zaloty, kadzidła i wieńce.

Rozhowory to historia miłości i konfrontacji dobra i zła w nasączoną dźwiękami obrzędowych pieśni i instrumentów, czarowną Noc Kupały.

W spektaklu zawartych jest wiele środków wyrazu. Pojawiają się widowiskowe odczynianie czarów, obrzędowe pieśni, tańce wokół płonącego pala - symbolu Bogini Miłości, sabat czarownic i szalone tańce demonów, Monumentalne pojawienie się Kupały.

Oprócz magii i czarów zobaczyć można oszałamiające iluminacje świetlne, olbrzymie marionety, ogniska, wianki, Pal Kupały, girlandy, przedziwne machiny, a wszystko to w oryginalnej oprawie muzycznej, której kompozytorem jest Robert Lipka. Zaprezentowane zostaną polskie białe pieśni śpiewane przez aktorów, w opracowaniu Anny Wróbel.

 

PROGRAM

Godz. 16.00

Zakończenie Roku ŁUTW

Warsztaty Wyplatania Wianków Świętojańskich

Godz. 17.00  - biesiada świętojańska, występy zaproszonych zespołów obrzędowych i śpiewaczych oraz kapel

-         Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – Zespół Śpiewaczy - Wystawa

-         Zespół Łochowianie (Łochów)

-         Cała Praga Śpiewa (Warszawa)

-         Młodzieżówka z Sulejówka (Sulejówek)

-         Wiejska Spec Kapela (Cieksyn)

-         Zespół Śpiewaczy Gwizdalanki (Gwizdały)

-         Staynia Warszawski Międzypokoleniowy Klub Piosenki (Warszawa)

-         Kapela Łochowska (Łochów)

Godz. 22.00

ROZHOWORY - Obrzęd Nocy Świętojańskiej – Teatr Makata (Warszawa)

Godz. 23.00

OGNISKA ŚWIĘTOJAŃSKIE

Koncert zespołu Kapela Lipy (Warszawa)