Archiwum

8 dni w Pałacu w Łochowie

W niedzielę, 15 stycznia 2017 roku w Pałacu w Łochowie rozpoczął się drugi etap Kolonii dla grupy Młodzieży z Ukrainy, organizowanych przez Fundację Leny Grochowskiej. Pierwszy tydzień pobytu w Polsce młodzież spędziła w Pałacu Sieniawa zarządzanym przez Grupę Arche. Uczestnicy zwiedzali Podkarpacie,  m.in. Jarosław a w nim Klasztor Benedyktynek z Czarną Kaplicą, podziemną trasę turystyczną, Sieniawę, gdzie znajduje się Krypta Rodowa Książąt Czartoryskich oraz brali udział w warsztatach teatralnych, tanecznych i rękodzielniczych oraz zajęciach sportowych.

 

Fundacja wspierając rozwój kontaktów między naszymi krajami oraz promując kulturę polską stworzyła projekt, w którym udział wzięło 21 dzieci w wieku 11-16 lat z Ukrainy oraz 10 dzieci miejscowych z gminy Łochów w porozumieniu z Dyrektorem SP nr 3 Pawłem Gelbrechtem. Do wzięcia udziału w koloniach została zaproszona młodzież z Ukrainy uzdolniona plastycznie, muzycznie i sportowo. Zaś dla dzieci z Łochowa to wyróżnienie za dobre wyniki w nauce.

Pobyt w Łochowie trwał 8 dni. Pierwszego dnia zaraz po przyjeździe do Pałacu odbyła się oficjalna kolacja powitalna oraz wieczorek zapoznawczy. Następnego dnia podczas spaceru młodzież zapoznała się z historią Pałacu Łochów, okolicy i regionu. Po obiedzie młodzież rozpoczęła swoją przygodę kulinarną na warsztatach wypieku chleba i lepieniu pierogów.

Celem organizacji kolonii było wzajemne poznanie się młodzieży z Polski i Ukrainy, a także rozwój zdolności i talentów. Młodzi ludzie poznawali kulturę i historię regionu podczas wycieczki do Siedlec zwiedzając okoliczne muzea i atrakcje lokalne m. in. Ratusz "Jacek", pomnik Tadeusza Kościuszki, Stary kościół w Siedlcach, Pałac Aleksandry Ogińskiej, kolumnę Toskańską oraz kościół Katedralny. Dzięki wsparciu Dyrektora ks. dr Roberta Mirończuka grupa kolonistów miała możliwość zwiedzenia Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Po obiednim odpoczynku, we współpracy z Prezesem Zarządu Agencji Rozwoju Miasta Siedlce Grzegorzem Orzełowskim, zaplanowane zostały bezpłatne zajęcia w Parku Wodnym Siedlce, m. in. warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, rozwijające dodatkowe umiejętności, zaś zajęcia sportowe zapewniły zdrowy i aktywny wypoczynek.

Na koniec pobytu młodzież zaplanowała występ artystyczny w podziękowaniu wszystkim organizatorom. W imieniu Fundacji Leny Grochowskiej pragniemy wyrazić serdecznie podziękowania dla Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego za wsparcie finansowe w postaci refinansowania transportu podczas zimowych kolonii dla Młodzieży z Ukrainy.

Weronika Kowalik