XVI edycja Pióra

19 stycznia br. w sali konferencyjnej oświatowych obiektów przy ul. Wyspiańskiego w Łochowie odbyła się Gala Laureatów już XVI edycji Powiatowego Konkursu LiterackiegoPióro szuka talentu”. Nadesłane na Konkurs prace to twórczość prozatorsko-poetycka dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów z terenu powiatu węgrowskiego. Na Konkurs, w ramach dwóch dodatkowych kategorii specjalnych, zgłoszono również wiersze o lesie oraz wiersze inspirowane pobytem Cypriana Kamila Norwida w Łochowie. Również i w tym roku nie zawiedli „starzy” i „stali” sponsorzy nagród: Nadleśnictwo Łochów

oraz dwa samorządy: Gmina Łochów i Powiat Węgrowski. Patronat honorowy nad imprezą objął Mazowiecki Kurator Oświaty.

                Jury konkursu: Barbara Gałązka, Ewa Kowalczyk, Jolanta Prochacka-Cyrych, Karol Wojteczek obradujące pod przewodnictwemPiotra Witula spotkało się na dwa tygodnie przed Galą i dokonałooceny 313 utworów, ustalając:

W kategorii I - uczniowie szkół podstawowych:

Poezja

1 nagroda - Julia Wójcik, godło „Niezapominajka” z SP w Stoczku;

2 nagroda- Natalia Marczak, godło „Aniołek” z SP nr 3 w Łochowie;

3 nagroda - Aleksandra Matusik, godło Jagoda z SP w Stoczku.

Przyznając ponadto 5 wyróżnień: Oliwii Zyśk, g.Kociaraz  SP w Stoczku, Gabrieli Marszał, g.KOZA z SP nr 1 w Łochowie, Zuzannie Końsko, g. „Hałabała” zSP w Kamionnie, Amelii Duszyńskiej, g.„Lusia” z SP w Toporze i Aleksandrze Szalwa, g. „Poleczka” z SP w Kopciach.

Kategoria specjalna - wiersz o lesie:

1 nagroda- Wiktoria Rydzewska, godło „The Foxy” z SP w Stoczku;

 2 nagroda- Julia Wójcik, godło „Niezapominajka” z SP w Stoczku;

 3 nagroda- Wiktoria Tulwin, godło „Jagoda Gąbka” z SP w Kamionnie.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Anecie Zawisza„Wiewiórka” z SP w Sadownem,  Maciejowi Frąckiewiczowi „PAJĄK” z SP nr 1 w Łochowie, Marcelowi Końsko „MK” z SP w Kamionnie, Bartłomiejowi Sierawskiemu „SEREK” z SP w Ostrówku, Jakubowi Gąsiorkowi „Piłkarz” z SP w Ostrówku i Jakubowi Grala „ BRAT” z SP nr 1 w Łochowie.

Kategoria specjalna - wiersz inspirowany pobytem C.K. Norwida w Łochowie:

1 nagrodaNatalia Marczak z SP nr 3 w Łochowie oraz dwa wyróżnienia: Zuzanna Końskoz SP w Kamionnie i Julia Wójcik z SP w Stoczku.

Proza

1 nagroda: Julia Wójcik „Niezapominajka” (SP w Stoczku) i Maria Marcheluk „MAKARON” (SP w Gwizdałach);

2 nagroda: Kamila Boryszewska „MALINKA” (SP nr 3 w Łochowie) i Oliwia ZyśkKociara(SP w Stoczku);    

3 nagroda: Paulina Barbachowska „Paula” (SP w Miedznie) i Julia Gajewska „ GAJOS” (SP w Gwizdałach).

Wyróżnienia otrzymali: Ewelina Tymińska„ELINA” (SP w Grygrowie) i Wiktoria Rudnik „WIKI” (SP nr 1 w Łochowie).Jury konkursu postanowiło ponadto nagrodzić najmłodszych uczestników konkursu - uczniów klasy drugiej z SP w Stoczku:Monikę Klimek, Aleksandrę Klimek, Wojciecha Oniśka i Filipa Kałuskiego.

W kategorii II – uczniowie szkół gimnazjalnych:

Poezja

1 nagroda: Marta Jednorałek ASHITA (Gimnazjum w Miedznie) i Adrianna Zyśk Runner (Gimnazjum w Łochowie);

2 nagroda - Karolina Koralewska „JAŚKA” (Gimnazjum w Sadownem);

3 nagroda - Małgorzata Kielan AGENTKA (Gimnazjum w Ostrówku);

3nagroda - Adrianna Dobosz „zapisana” (Gimnazjum w Łochowie).  

W tej kategorii przyznano 2 wyróżnienia. Otrzymali je: Wiktoria Markowska„Gitarzystka” z Gimnazjum w Kamionnie i Michał Ciesielski „Jumper” z Gimnazjum w Stoczku.

Kategoria specjalna – wiersz o lesie przyznano wyróżnienie, które otrzymał Szymon Skwarski, godło „SAVEDER” z Gimnazjum w Łochowie.

Kategoria specjalna – wiersz inspirowany pobytem C.K. Norwida w Łochowie – przyznano dwie 1 nagrody: Oliwii Tomaszewskiej „Vilo” z Gimnazjum w Gwizdałach i Weronice Sulowskiej „Milka” z Gimnazjum w Łochowie oraz trzy wyróżnienia, które otrzymał: Mateusz Filipiak„Tadzik N.” (Gimnazjum w Łochowie), Michał Ciesielski„Jumper” (Gimnazjum w Stoczku) i Katarzyna Bujniak „Marsylianka” (Gimnazjum w Łochowie).

Proza

1 nagroda - Adrian Gołaszewski „Rozbite okulary” z Gimnazjum w Łochowie;

2 nagroda - Izabela DąbkowskaHermiona z Gimnazjum w Łochowie;

3 nagroda - Adrianna Zonik„Runner” z Gimnazjum w Łochowie;

3 nagroda - Monika Marczak„SARNA” z Gimnazjum w Łochowie.

Wyróżnienia przyznano: Ewie Kawieska-Agnilar, g.„Ariadna” z Gimnazjum w Węgrowie, Patrycji Kulik, g.„ananas” z Gimnazjum w Łochowie i Lenie Marszał,  g.„Artium” z Gimnazjum w Ostrówku.

Kategoria III – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Poezja

1 nagroda - Sylwia Gulska, godło „Neferri” z NLO w Stoczku;

2 nagroda - Adrianna Kopania, godło „Sassy” z LO w Łochowie;

3 nagroda - Kinga Rukat, godło „Imagine”z LO w Sadownem.

W kategorii wiersz o lesie 1 nagrodę otrzymała Sylwia Gulska „Neferri”, z NLO w Stoczku, a w Kategorii - wiersz inspirowany pobytem C.K. Norwida w Łochowie -tu również 1 nagroda przypadła Sylwii Gulskiej„Neferri”.

Proza

1 nagroda - ponownie Sylwia Gulska„Neferri”, a wyróżnienie przypadło Izabeli Staniszewskiej„Rodia”, LO w Łochowie.

Kolejne wręczenia nominacji przeplatano utworami wokalno-muzycznymi w wykonaniu łochowskich gimnazjalistów, gdzie na szczególną uwagę w pamięci gości zapadł głos i sceniczny ruch Adrianny Dobosz oraz odczytane przez gimnazjalistów fragmenty prozy i poezji nagrodzonych w konkursie. Każdemu z gości uroczystej Gali oraz nauczycielom - opiekunom młodych twórców organizatorzy wręczyli pokaźne „Pokłosie”.

Za rok czekają nas zapewne kolejne wrażenia i doznania podczas XVII Gali.

                R   

 
Michal Krupa