Wieści gminne

• Listopadowa sesja Rady Miejskiej w Łochowie miała charakter sesji nadzwyczajnej i odbyła się ona 22 listopada, a dotyczyła jednej uchwały. Dla organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, itp.) najważniejszej, gdyż była to uchwała w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Gminy Łochów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, na 2017 rok. Zaplanowano w niej środki na realizację tego programu w wysokości 53 000,00 zł, w tym na realizację lub wsparcie zadań z zakresu przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym środki w wysokości 30.000,00 zł.

 

• W związku z dodatkowymi robotami przy budowie parkingu przy Hali Sportowej w Łochowie radni Rady Powiatu Węgrowskiego dnia 23 listopada br. zwiększyli swój udział tej inwestycji do kwoty 314.796 zł. Drugie tyle w tej inwestycji to udział Gminy Łochów.

• Wreszcie „Jedynka” doczekała się - wniosek na termomodernizację przeszedł pozytywną weryfikację.

• Na czas wylewki asfaltowej (28.XI. w godz. 7-18) został zamknięty 1,8 km odcinek powiatowej drogi biegnącej przez Baczki, ale za to na teraz, rozpoczęta w sierpniu przez firmę Strabag Sp. z o.o. inwestycja, stała się dumą inwestora (Powiat Węgrowski), wykonawcy (j.w.) i mieszkańców Baczek. Pozostaje jeszcze na wiosnę wzmocnienie poboczy, udrożnienie i usprawnienie przydrożnych rowów.   

• Po raz piąty łochowska „Jedynka” była organizatorem Niepodległościowego Mini Maratonu, który odbył się 13 listopada w niezbyt sprzyjającej śnieżnej aurze na dystansie 4,5 km w dwóch grupach wiekowych: dzieci i młodzież do  13 lat, młodzież od 13 lat i dorośli oraz ewenement - marszobieg rodzinny (minimum 3 osoby, w tym jedna dorosła). Po biegu uczniowie szkoły zaprezentowali patriotyczną część artystyczną, a rodzice festyn z poczęstunkiem.

• 6 grudnia w Mikołajki w łochowskim MiGOK odbyło się spotkanie rodziców i ich dzieci związanych z programem 500+ pod hasłem „Dwie Godziny dla Rodziny”, podczas którego było sporo atrakcji mikołajkowych: „Bańkolandia”, słodkie upominki, itp.

• Między 27 listopada br. a 4 grudnia br. w parafii łochowskiej odbywały się misje święte - na każdy dzień misji inny temat, w każdym z nich osnową było „Odnowienie życia w Bogu…”, który transmitowany był na żywo w Internecie dzięki uprzejmości i sponsoringowi f-my NETCOM IT. Transmisje przygotowali i realizowali chłopcy z Technikum teleinformatycznego w Łochowie. Misje poprowadził ks. Rafał Jarosiewicz wraz z ewangelizatorami ze wspólnoty św. Pawła ze Szkoły Nowej Ewangelizacji z Koszalina.

• Pierwszy tegoroczny (jesienny) śnieg, który spadł 12 listopada kilkucentymetrową warstwą poleżał niedługo, drugi z 27 listopada - również, a kolejny z nocy 1 na 2 grudnia już dłużej.

• Orszak Trzech Króli na najbliższe święto 6 stycznia - w Łochowie po raz pierwszy. Na początek przygotowań do orszaku akcja e-mailowa trwająca do 30 listopada, by wygrać … żywego na orszak wielbłąda. Dzięki oddanym w niej 1857 głosom zajęliśmy w tej akcji 4 miejsce. Do Strzyżowa (do 2.000 czekoladek) zabrakło nam 66 kliknięć.  

• W niedzielę 20. listopada br. w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Łochowie po każdej Mszy Świętej była prowadzona zbiórka okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych w ramach ogólnopolskiej akcji „Okulary dla Afryki”. Dla mieszkańców Afryki są one dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie. W czasie akcji zebrano około 300 par okularów. Do działania bardzo ochoczo włączyli się mieszkańcy parafii oraz uczniowie i nauczyciele miejscowych szkół. Okulary trafią do potrzebujących mieszkańców Ugandy, Kamerunu, Tanzanii i Namibi. Zostaną zawiezione przez lekarzy okulistów i optyków z Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsku-Białej pomysłodawców akcji prowadzonej od 2012 r.

• W poprzednim numerze GŁ w artykule "Kapituła zawnioskowała" zabrakło ważnej informacji - medal w kat. Wychowawca - Przyjaciel Dzieci i Młodzieży otrzymała także 35 DH im. Zawiszy Czarnego w Kamionnie.

• Stany świadomości - to tytuł, motyw kolejnej wystawy w Galerii MiGOK w Łochowie. Tym razem będzie to wystawa Ewy Krawczyk, którą 9 grudnia rozpocznie wernisaż muzyczno-poetycki uatrakcyjniony przez wybitną skrzypaczkę Annę Jaskanis. Wystawa potrwa do 13 stycznia przyszłego roku. Zapraszamy.

• Kolejne łochowskie akcenty w TV:

- w czwartek 17 listopada na Polsacie w programie prowadzonym przez Katarzynę Dowbór „Nasz nowy dom” mieliśmy okazję podziwiać efekty ekipy budowlanej Polsatu wspieranej materiałami bud. Mrówki, PSB, Kratki.pl i Nadleśnictwa Łochów w domu Agnieszki i Sławomira Nowaków mieszkających w Łochowie przy Al. Łochowskiej;

- w poniedziałek 28 listopada w TVP1 u Pospieszalskiego w „Warto Rozmawiać” - wypowiedź nauczycieli ZS w Kamionnie i Burmistrza Łochowa na temat planowanej reformy oświaty;

- również 28 listopada w Superstacji - wypowiedź naszych lokalnych legaczy oraz Dyrektora MiGOK Artura Lisa nt. gry na ligawce, tradycyjnym instrumencie Mazowsza, Podlasia, Podhala - używanym w adwencie.

• 22 listopada zakończył się nabór wniosków prowadzony przez LGD „Bądźmy Razem” o przyznanie pomocy, wsparcia finansowego z PROW. Na przedsięwzięcie „Nowe innowacyjne źródła dochodu” wpłynęło 3 wnioski, gdzie limit do rozdysponowania to kwota 1.620.000 zł, a na przedsięwzięcie „Wysoki poziom aktywności mieszkańców” wpłynęło aż 38 wniosków, z kwotą do rozdysponowania 360.000 zł. Patrząc po liczbie wniosków - już mamy osiągnięty wysoki poziom aktywności mieszkańców.

• Do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Centrum Usług Wspólnych (dotychczas jako ZOSSz, tj. do końca b.r.) Burmistrz Łochowa powierzył z dniem 1 grudnia obowiązki Dyrektora ZOSSz p. Iwonie Kowalczyk. Na konkurs na ww. stanowisko zgłosiło się 4 kandydatów. W tym celu Burmistrz Łochowa powołał (28.XI.) 4 osobową komisję rekrutacyjną, którą pokieruje Małgorzata Łotarska (Wiceburmistrz).

• Powołana została (24.XI.) komisja rekrutacyjna dla przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko urzędnicze ds. obsługi informatycznej w urzędzie Miejski m w Łochowie, którą również pokieruje p. Wiceburmistrz.   

• Ostatnia jesienna runda (XV kolejka) piłkarskich rozgrywek (11.XI.) zakończyła się dla naszego ŁKS-u sukcesem. Wynik 2:1 z MKS Hutnik Warszawa był pewną osłodą niezbyt fortunnego sezonu zakończonego na 8 pozycji w tabeli z dorobkiem 21 punktów. (W poprzednim numerze G.Ł. chochlik narozrabiał określając XIV kolejkę jako ostatnią, była ona oczywiście przedostatnią). 

• Grozą powiało dla niektórych, gdy ujrzeli kikuty kilkudziesięciu dorodnych drzew, przeważnie lipowych, rosnących wzdłuż K-62, ul. Węgrowskiej w Łochowie, w związku z budową chodnika dla pieszych przy tej ulicy. Jakby nie można było zaprojektować i pobudować go obok szpaleru tych drzew (a miejsce było). Oczywiście zarządca drogi miał stosowną zgodę służb państwowych, rzekomo dbających o naturalne środowisko, na istne barbarzyństwo. Czy na tym ma polegać dobrodziejstwo cywilizacji i postęp.

• Farma wiatrowa FW Korytnica widoczna jest z odległości kilkunastu kilometrów, również z drogi K-62. Została wybudowana w niespełna rok i jest największą w województwie mazowieckim farmą wiatrową (82,5 MW), którą tworzy około 30 wiatraków, z których prawie każdy posiada moc 3MW. (Dla porównania elektrownia wodna w Dębem, gdzie tama zatrzymuje wody Zalewu Zegrzyńskiego posiada moc 20MW, a największa w Polsce w Solinie wynosi 200MW). Wystarczyło około osiem miesięcy od podpisania umowy by firma Electrum zakończyła realizację stacji 400/110kV i 110/30kV wybudowanych na potrzeby tej farmy. Inwestorem jest GEO Renewables wraz z CEE Equity Partners. Załączenie stacji 400/110kV Wólka i 110/30kV Pniewnik nastąpiło w grudniu ub.r. Obecnie pracują obydwie stacje wraz z linią napowietrzno-kablową 110kV długości około 27 km oraz linią kablową 400kV łączącą stację 400/110kV Wólka ze stacją 400kV Stanisławów należącą do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Niestety, ale koszt uzyskania w Polsce 1kwh energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych jest wyższy niż 1kwh w tradycyjnej elektrowni, gdzie spalany jest węgiel brunatny lub kamienny. Często jest też tak, że okres zwrotu kosztów budowy turbiny wiatrowej przewyższa okres jej trwałości. Cena energii uzyskanej w zakładzie „czarnej energii” z ceną energii uzyskanej z OZE jest około 30% niższa, a w porównaniu z energią uzyskiwaną w farmie wiatrowej nawet dwukrotnie niższa. Ot i cała prawda o postępie. 

• Publiczne Gimnazjum w Łochowie przy wsparciu Starosty Węgrowskiego, Burmistrza Łochowa oraz Nadleśnictwa Łochów ogłosiło XVI już edycję Powiatowego Konkursu Literackiego „Pióro szuka talentu” w dziedzinie poezji i prozy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu węgrowskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. W związku z obchodami Jubileuszu 660-lecia Łochowa ogłoszono kategorię specjalną na wiersz inspirowany pobytem Cypriana Kamila Norwida w Łochowie. Ponadto w związku z ogłoszeniem przez Sejm Roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły (550 lat temu, w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie na całym biegu żeglownej Wisły) rzekę Wisłę postanowiono w regulaminie uczynić jednym z motywów pracy prozatorskiej konkursowiczów. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród nastąpi 19.01.2017 r. w Publicznym Gimnazjum w Łochowie.

• Dnia 10 listopada 2016 r. został rozebrany tzw. dom dróżnika, znajdujący się przy przejeździe kolejowym drogi powiatowej - kierunek Brzuza. Obecnie w miejscu tej nieruchomości trwają prace by połączyć tę drogę z ul. Dolną Był to bodajże ostatni na terenie Łochowa relikt kolei sprzed jej modernizacji, nie licząc rewitalizacji budynku stacji, którego wygląd, szczególnie wnętrza, będzie mocno zmieniony.

• 17 grudnia w hali sportowej w Łochowie odbędzie się Mikołajkowy Turniej Unihokeja. W drużynach dziecięcych udział wezmą 4 ekipy, w tym nasza „Olimpia”, a młodzików (r. 2004 i 2005) 6 drużyn, w tym nasza „Olimpia”.

• Burmistrz Łochowa ogłosił konsultacje społeczne projektu „Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Łochów na lata 2016-2022". Konsultacje społeczne projektu  rozpoczęły się 18 listopada br. i zakończyły 28 listopada br. Prowadzono je w formie zbierania pisemnych lub elektronicznych uwag składanych przez mieszkańców naszej Gminy. Projekt wraz z formularzem uwag dostępny był w Urzędzie Miejskim w Łochowie oraz umieszczono go na stronie internetowej Gminy Łochów oraz w BIP-ie - w zakładce konsultacje społeczne.

Celem projektu jest stworzenie w gminie prawidłowych warunków do rozwoju  intelektualnego i fizycznego mieszkańców, przede wszystkim dzieci i młodzieży, dbanie o ich zdrowie, rekreację oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

• 5 grudnia w całym kraju, a w powiecie węgrowskim wyjątkowo 1 grudnia, obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To jedyny taki dzień w roku, który skłania do tego by swoją uwagę skierować na ludzi wykonujących nieodpłatną pracę na rzecz innych i docenić ich za wytrwałą „produkcję” dobra w swoim środowisku. W związku z tym, aby wzmocnić grupy wolontariackie, pod adresem: www.szkolnywolontariat.pl  utworzono interaktywny PORTAL PRODUKCJI DOBRA, którego częścią jest mapa działających formalnych  i nieformalnych szkolnych grup wolontariackich. Ma to być miejsce wymiany doświadczeń pomiędzy grupami wolontariackimi, promowania ich działalności, jak również ma ułatwiać nawiązywanie kontaktów pomiędzy środowiskiem wolontariuszy. Zob. też materiał „Być wolontariuszem”.  

                R

 
Michal Krupa