Biało, świątecznie...

Płatki śniegu delikatnie pokrywają ziemię bielutką kołderką . Robi się biało, świątecznie... Ryby zapadają jakby w zimowy sen, a szczególnie te ciepłolubne: karp, sum, amur, karaś itd. Wędkarze jeszcze próbują złowić jakąś rybkę, bo okoń, szczupak, a także miętus "grasują" w najlepsze. A świąteczną rybę karpia, niestety już nie mamy szans złowić. Ale  będzie dostępny wszędzie. I od naszej pomysłowości zależy czy przyrządzimy go jak zwykle w galarecie, czy np. tak jak "mój" wspaniały kucharz, piekąc karpia w śmietanie.

Zaczyna się radosna pora oczekiwania na nadchodzące święta. Jedni myślą o prezentach  (głównie dzieci), a naszym - dorosłych -zobowiązaniem jest myśleć też o potrzebujących.

Choć tego nie widać, jest ich wielu i powinniśmy się rozejrzeć wokół. Może trzeba komuś pomóc? Przygotować starszej, samotnej osobie opał na zimę? Pole dla naszego miłosierdzia jest olbrzymie. Nie tylko ludzie, ale i zwierzęta muszą jakoś przeżyć ten piękny i nastrojowy, ale często groźny, zimowy okres. Dbajmy, aby nasi mali bracia - zwierzęta - otrzymywali od nas pomoc. Kawałek słoninki dla ptaków, jakaś karma dla czworonożnych zwierząt na pewno nie naruszy naszej zasobności, a zwierzaki odwdzięczą się nam. Jest przysłowie: "Kto daje, dwa razy dostaje".

Ale my, wędkarze, też mamy za zadanie pomagać rybom. Gdy temperatury spadną  poniżej -12, -15 stopni, zacznie się dosyć głębokie zamarzanie zbiorników. Fajnie by było zebrać kilka osób i po prostu wyciąć kilka przerębli. Dopływ tlenu pomoże rybom i wielu  innym zwierzętom wodnym. Członkowie Parafialnego Koła Wędkarskiego Ogrodniki na pewno tak zrobią i  utrwalą w mediach relację z tych działań. Jednak najważniejsi zawsze są ludzie. I są tacy, którzy bardziej potrzebują ciepłego słowa, uśmiechu, pomocy. Szczególnie starsi. Dzisiaj, gdy świat tak szybko "gna" niby do przodu i najwięcej czasu zajmują nam wirtualne kontakty, powinniśmy bardziej przyjrzeć się ludziom wokół nas. Może nas potrzebują, ale wstydzą się, krępują, boją się o coś poprosić. Wyciągnijmy rękę! Nie tylko dlatego, że nam jest fajnie i ciepło, i tuż, tuż Święta. Ale dlatego, że zwykła ludzka miłość i solidarność wymaga, aby sobie pomagać. A wtedy i ryby nam podziękują, przyjdzie i uśmiech, i ciepło, i wiosna! Wszystkiego dobrego, dużo miłości i spokoju życzę Państwu !

Artur Ramud

 
Michal Krupa