Policyjne info

Zatrzymali kierujących w stanie nietrzeźwości

Do pierwszego zatrzymania nietrzeźwego kierującego doszło 19 listopada  na terenie gminy Sadowne. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej  kierującego peugeotem. Okazało się, że 23-letni mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Kolejne zatrzymanie miało miejsce na terenie gminy Łochów 19 listopada. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej renault, którym kierował 37-latek. Mężczyzna kierował samochodem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi im do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

Zatrzymani za posiadanie środków odurzających

Do pierwszego zdarzenia doszło 15 listopada na terenie gminy Liw. Węgrowscy kryminalni pracując nad sprawą przeszukali pomieszczenia gospodarze i mieszkanie 38-letniego mężczyzny. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli łodygę konopi indyjskiej wraz z marihuaną, torebkę z  amfetaminą oraz dwie sztuki amunicji. Mężczyznę zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie.

Kolejne zatrzymanie miało miejsce w Węgrowie 18 listopada. Policjanci przeszukali mieszkanie  37-letniego mieszkańca Węgrowa i zabezpieczyli 6 gramów amfetaminy. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego i osadzili w policyjnym areszcie.

Podejrzani o posiadanie środków odurzających usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Zastosowano wobec nich dozór policyjny. 38-letniemu podejrzanemu grozi nawet kara pozbawienia wolności do lat 10.

Trzeźwość w przewozie osób

To działania drogówki przeprowadzone 21 listopada sprawdzającej stan trzeźwości kierujących autobusami, busami, taksówkami i pojazdami nauki jazdy. Na kierujących takimi pojazdami spoczywa szczególna odpowiedzialność, bowiem zdarzenia drogowe z ich udziałem powodują zagrożenie dla znacznej liczby użytkowników dróg. Mundurowi sprawdzają  stan trzeźwości kierujących autobusami, „busami” a także pojazdami nauki jazdy, taksówkami czy też innymi pojazdami realizującymi transport osób. Policjanci  również sprawdzają kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

O bezpieczeństwie z seniorami

9 listopada zorganizowano spotkanie z seniorami z Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas spotkania omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa, o tym by być czujnym i nieufnym wobec osób obcych. Przedstawiono metody działania sprawców. Omówiono metodę „na wnuczka”, „na policjanta”, „na hydraulika”, „na dotację, urzędnika”. Kolejną częścią spotkania  było omówienie bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym. Zwrócono uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego i przestrzegania przez nich przepisów. Szczególną uwagę zwrócono na używanie elementów odblaskowych. Seniorom zaprezentowano spot radiowy i film „Nie daj się złowić na wnuczka”. Ostatnim elementem spotkania było omówienie aplikacji Moja Komenda oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która działa od20 września w powiecie węgrowskim. Każdy z mieszkańców może informować Policję o zauważonych przez siebie zagrożeniach bezpieczeństwa i porządku. Pokazano seniorom jak korzystać z Mapy i jakich zgłoszeń można dokonywać.

Działania „Listopadowy weekend”

W dniach 10-13 listopada węgrowscy policjanci prowadzili działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas wydłużonego, listopadowego weekendu. Funkcjonariusze obecni byli na drogach, ulicach miast i gmin powiatu oraz na trasach wylotowych i wlotowych do miast. W czasie kontroli zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierujący. Sprawdzali ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. Funkcjonariusze odnotowali 2 wypadki, w których zginęła 1 osoba i 3 zostały ranne. 

Do pierwszego wypadku doszło 12 listopada w Starejwsi. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 30-letni kierujący fordem na prostym odcinku drogi z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas drogi i zderzył się z lawetą. Kierowca forda w wyniku poniesionych obrażeń zmarł. Kierującego i pasażera lawety z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala. Do drugiego wypadku doszło tego samego dnia w Łochowie. Policjanci będący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że 57-letni kierowca citroena jadąc ulicą najechał na dziurę w jezdni. Pojazd odrzuciło i w następstwie wywrócił się na dach. 55-letnia pasażerka została z obrażeniami ciała przewieziona do szpitala. 

Zdarzenia drogowe w powiecie

Na terenie powiatu węgrowskiego w dniach 8-9 listopada doszło do dwóch zdarzeń drogowych:

- do pierwszego zdarzenia doszło w Węgrowie 8 listopada. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 31-letnia kierująca fiatem z niewyjaśnionych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na lewy pas ruchu i uderzyła w stojący na wysepce znak drogowy a następnie w latarnię. Kobietę z obrażeniami ciał przewieziono do szpitala;

- olejne zdarzenie miało miejsce w Sadownem 9 listopada. Policjanci wstępnie ustalili, że 34-letni kierujący volkswagenem na prostym odcinku drogi, prawdopodobnie nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych i zjechał na prawą stronę uderzając w drzewo. Mężczyznę z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego  o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych - od decyzji, które podejmujemy.

Kierował w stanie nietrzeźwości

Zatrzymanie miało miejsce w Łochowie 8 listopada. Dyżurny węgrowskiej komendy przyjął zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej volkswagena, którym kierował 21-latek. Mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Kontrolowali bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Policyjne działania „NURD” mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. W ramach akcji przeprowadzonej 14 listopada stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyjrzeli się, czy piesi sami nie łamią zasad ruchu drogowego. Funkcjonariusze ujawnili 19 wykroczeń, w tym 17 popełnionych przez kierujących samochodami, 2 wykroczenia popełnione przez pieszych.

Policja apeluje o rozwagę na drogach - trudne warunki na drodze

W związku ze trudnymi warunkami na drogach policjanci apelują o wyjątkową ostrożność podczas jazdy i odpowiednie przygotowanie pojazdów. W okresie jesienno - zimowym zdecydowanie częściej dochodzi do stłuczek spowodowanych niedostosowaniem prędkości i stylu jazdy do panującej aury.

Przy wcześnie zapadającym zmierzchu dużego znaczenia nabierają wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki.

Wszyscy poruszający się po poboczu lub jezdni muszą pamiętać, że dozwolone jest poruszanie się pieszych tylko po lewej stronie drogi, a jeżeli idziemy po jezdni musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.

Kierującym przypominamy o panujących na zewnątrz trudnych warunkach drogowych. Podczas każdej jazdy pamiętajmy, że jakiekolwiek manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy na śliskiej nawierzchni wymagają znacznie więcej czasu. Poruszajmy się wolniej i nie przeceniajmy własnych umiejętności. Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy śliskiej nawierzchni i padającym deszczu lub śniegu jest wydłużona.

Pamiętajmy :

- jedźmy wolniej, na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, nawet gdy jest ono wspomagane przez systemy pojazdu;

- zachowujmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu;

- koniecznie wymieńmy letnie opony na zimowe. Radykalnie poprawi to bezpieczeństwo i komfort jazdy;

- korzystajmy z zimowych płynów do spryskiwaczy, pamiętając jednocześnie o ich sprawności. Za niesprawny spryskiwacz kierujący może zostać ukarany mandatem;

- przed rozpoczęciem jazdy koniecznie należy oczyścić szyby oraz światła.

Policjanci  apelują o wyjątkową ostrożność podczas jazdy, zmniejszenie prędkości jazdy oraz odpowiednie przygotowanie pojazdów. Apelujemy także do pieszych o zwracanie uwagi na poruszające się pojazdy i dalekowzroczność w swoim zachowaniu. W okresie jesienno - zimowym zdecydowanie częściej dochodzi do zdarzeń drogowych spowodowanych niedostosowaniem prędkości i stylu jazdy do panującej aury.

                Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa