Jubileusz w SDPS

W SDPS „Pogodnej Starości”w Ostrówku odbyła się wyjątkowa uroczystość. 22 października świętowano 25 lat istnienia Domu. Przybyło wielu ważnych gości, a wśród nich Biskup Tadeusz Pikus, który poprowadził modlitwę w intencji wszystkich Mieszkańców i Pracowników. Organizacją tego święta zajął się Burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski i Kierownik placówki, Ewa Radzimirska.

Nie sposób wymienić wszystkich gości, którzy byli przedstawicielami władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Powitała ich serdecznie p. Ewa Radzimirska. O powstawaniu placówki i jej rozwoju opowiedziała na podstawie krótkiej prezentacji. Przez lata funkcjonowania Dom jest ulepszany tak, by przebywające w nim osoby czuły się bezpiecznie i spokojnie.

Praca wśród osób starszych i niepełnosprawnych to wyjątkowa misja. To trwanie przy chorobie, smutku i w chwilach, kiedy rozstają się z życiem. Potrzebują wtedy kogoś kto zapewni im spokój i ukojenie. Dlatego w tym niezwykłym miejscu wszystko staje się inne, jakby to, co za drzwiami było mniej ważne, bo życie toczy się właśnie tu i teraz, ważna jest trwająca chwila. Nie myśli się o kolejnym dniu.

Jednak taki dom to nie tylko smutek. Ten dom jest pełen radości. Są wizyty muzyków, wokalistów, wolontariuszy i młodzieży, która odgrywa bardzo ważną rolę. Przynoszą Mieszkańcom swoją radość i ciekawość życia. Organizują akademie, występy i wspólne zabawy. Najmłodsi Uczniowie zaprzyjaźnionych szkół bardzo chętnie odwiedzają Dom. Początkowo wystraszeni i niepewni. Zawsze mają przygotowany jakiś występ. Początkowa trema szybko mija, gdy widzą ile radości i wzruszenia wywołują na twarzach Mieszkańców.

To sprawia, że wracają z chęcią kolejny raz, i kolejny, by pojawić się już jako dorośli wolontariusze. Podobnie jak klerycy z drohiczyńskiego Seminarium, którzy kilkakrotnie odwiedzali podopiecznych w Ostrówku. Były to spotkania pełne rozmów i śmiechu, wzruszeń i modlitwy.

Świętowanie 25 lat istnienia SDPS było upiększone występami zaprzyjaźnionych grup wokalno-instrumentalnych. Dla wszystkich zebranych śpiewali Natalia Bartkowska i Emilia Śliwoska, a także Martyna Jakubiak. Są to artyści, którzy bardzo często występują dla Mieszkańców Domu. Nie zabrakło też zespołu "Łochowiane", który śpiewem i humorem rozbawił wszystkich podczas wspólnego biesiadowania.

Podczas uroczystości 25 lat istnienia SDPS „Pogodnej Starości” było wiele życzeń, które skierowane były przede wszystkim do Mieszkańców i Pracowników. Każdy z zaproszonych Gości przekazał swoje pozytywne myśli, które z pewnością pozwolą przetrwać kolejne 25 lat.

Ra

 
Michal Krupa