Norwid - tablica, festiwal, koncert

Dnia 20 października b.r. mogliśmy uczestniczyć w odsłonięciu tablicy pamiątkowej upamiętniającej ostatnią wizytę Cypriana Kamila Norwida, jaka miała miejsce w 1842 roku w majątku wujostwa Hornowskich w Łochowie w dniach 2-4 maja 1842 roku.

Uroczystość ta odbyła się w Pałacu w Łochowie, a rozpoczęła je Msza Święta w intencji 195. rocznicy urodzin poety odprawiona w drewnianej kaplicy przy Pałacu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych samorządów, instytucji i mieszkańców naszej gminy. Pamiątkową tablicę poświęcił JE Ks. Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Uczestnicy uroczystości wysłuchali odczytu polonistki w łochowskim LO  Małgorzaty Szei - dotyczącego życia i twórczości naszego wielkiego sztukmistrza i poety.

Po czym w montażu słowno-muzycznym wystąpiła młodzież tegoż LO, przygotowanym przez nich na tę jakże ważną dla naszej społeczności okoliczność. Przypomnę, że niespełna miesiąc wcześniej, bo 23 września b.r., pamiątkową tablicę - zamontowaną na granitowym głazie - odsłonięto przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej przy ul. Wyspiańskiego 18 w Łochowie, a wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. W Zespole tym znajduje się również Technikum kształcące w zawodzie technik - teleinformatyk oraz technik - logistyk.

W związku z tak ważnym wydarzeniem zorganizowano również Festiwal Literacki - VI Ogólnopolską Łochowską Jesień Poezji „Przystanek Norwid”. Festiwal ten jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym przez Ośrodek już od sześciu lat. Głównym jego celem jest popularyzacja polskiej poezji, w tym twórczości Cypriana Kamila Norwida. Odbywający się podczas Festiwalu Konkurs Literacki „Przystanek Norwid” ośmiela uczestników do własnej, niepowtarzalnej interpretacji wierszy, zaprezentowania jej przed publicznością, i zachęca do tworzenia utworów poetyckich, które są później poddane ocenie profesjonalnego jury. Wydarzenie to przyczynia się do promowania jakże oryginalnych dzieł Norwida, a także wyłania i docenia najbardziej utalentowanych miłośników jego twórczości.

Konkurs podzielony był na dwie kategorie. Pierwsza z nich - recytatorska -  przeznaczona była dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Wzięło w niej udział 42 uczniów reprezentujących 10 szkół z województwa mazowieckiego. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie przed przybyłymi gośćmi, rodzicami, nauczycielami, jak również przed swoimi rówieśnikami. Recytatorów oceniało jury, któremu przewodniczył Dariusz Węcławski - poeta, autor recenzji literackich i teatralnych, wydawca książek poetyckich, twórca i prowadzący cykliczne wydarzenie „Dąbrowskie Wieczory Poezji”, prezes Towarzystwa Twórców Trzeciego Tysiąclecia, wiceprezes Związku Literatów na Mazowszu, uczestnik wielu cyklicznych wydarzeń literackich. Członkowie komisji oceniali poszczególne recytacje, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretacje utworów, kulturę słowa, stopień pamięciowego opanowania tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy doskonale się przygotowali, więc nie łatwo było zdecydować. Po długotrwałych obradach postanowiono przyznać dwa wyróżnienia dla Olgi Klimek i Ingi Tarapaty, zaś laureatami zostali: I. Weronika Maksajdowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie, II. Alicja Katarzyna Szeja z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, III. Julia Fabisiak z Katolickiego Publicznego Gimnazjum „Julin” w Kaliskach.

Druga część Konkursu - kategoria literacka - przeznaczona była dla osób dorosłych. Zgłosiło się 10 poetów pochodzących m.in. z Warszawy, Węgrowa, Łochowa czy Jazgarzewa. Jury postanowiło nagrodzić twórczość Zbigniewa Mysłowieckiego (I m-ce), Adama Stępińskiego (II m-ce), Elżbiety Charytoniuk (III m-ce) oraz przyznać wyróżnienie dla Marioli Nadaj.

Wszystkim uczestnikom Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid” wręczono pamiątkowe dyplomy, a laureaci otrzymali dodatkowo nagrody rzeczowe i pieniężne.

Obydwu częściom konkursu towarzyszyła wystawa ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie „Żar treści i słowa rozsądek” złożona z 36 plansz poświęconych Norwidowi opracowanych przez  Barbarę Wachowicz - pisarkę, autorkę biografii wielkich Polaków. Na ekspozycji zaprezentowano wszystkie portrety poety (fotograficzne, autoportrety, a także najciekawsze wizerunki Poety pędzla współczesnych), zdjęcia i wizerunki najważniejszych osób związanych z jego życiem, rękopisy oraz grafikę Norwida. Podczas oglądania wystawy można było skorzystać z poczęstunku zorganizowanego przez Pałac Łochów, Piekarnię Robson i Piekarnię Kingi Gromulskiej-Kosińskiej.

Podczas konkursów dr Tomasz Korpysz wygłosił dwie prelekcje „Człowiek w świecie wartości Norwida” oraz „Norwidowskie definicje człowieka”, przybliżając uczestnikom wydarzenia sylwetkę sławnego poety, patrona wydarzenia, z nieco innej strony, niż znamy ją z lekcji szkolnych.

Kulminacyjnym momentem wieczoru (21.X) był koncert „Bema pamięci żałobny rapsod” Natalii Niemen (piosenkarki, altowiolistki, autorki muzyki i tekstów, artystki sztuk wizualnych), która wystąpiła w duecie z Pawłem Bzimem Zareckim, pianistą, aranżerem, producentem muzycznym. Artystka wykonała utwory Czesława Niemena, m.in. z płyty „Terra deflorata”, tytułowy „Bema pamięci żałobny rapsod” do słów Cypriana Kamila Norwida, kompozycje własne i nie mogło się oczywiście obyć bez „Dziwny jest ten świat”.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie w nim udziału. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie poezji i literatury. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid”.

                R

 
Michal Krupa