Humor i silna wiara w dobro

5 października b.r. w  Szkole Podstawowej SPSK w Ogrodnikach,  odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek, zorganizowane z inicjatywy Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie.

Wzięły w nim udział najmłodsze dzieci. Pisarka, daleką drogę z Bielska-Białej, przebyła w  towarzystwie lektorki Malwiny Elżbiety Kożurno. Autorka opowiadała o swojej pracy  literackiej. Wyjaśniła, że codzienne sytuacje, które przytrafiają się dzieciom, ale nie tylko, stanowią inspirację dla jej twórczości,  które przepięknie zaprezentowała lektorka. Pisarka wymieniła książki, które za jej sprawą powstały, wskazując z sentymentem te pierwsze  pt.”Opowiadania dla przedszkolaków”.

Podkreśliła, że z pozycji pt. „Wieloryb” jest szczególnie dumna, a to ze względu na otrzymaną ogólnopolską nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Jest ona przyznawana  żyjącemu polskiemu autorowi za książkę, którą cechuje humor i silna wiara w dobro. Pisarka przypomniała małym czytelnikom,  jak ważne jest czytanie książek. Podkreśliła ich znaczenie w rozwoju wyobraźni, wzbogacaniu słownictwa i osobowości, a także uczeniu empatii oraz wskazywaniu na konsekwencję różnych wyborów i sytuacji, czego dowodem był ponownie odczytany  przez p. Malwinę  fragment opowiadania „Żółw”.

                Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali  historii o kocim burmistrzu, rządzącym  miasteczkiem na Alasce. Anegdota ta posłużyła pisarce do zaprezentowania najnowszego zbioru  opowiadań pt ”Zbój”. Jest on ściśle powiązany z pasją gościa - końmi i jazdą konną.                                                                                 Pod koniec spotkania pisarka odpowiadała na pytania dzieci oraz dokonywała pamiątkowych wpisów do zakupionych przez nie książek.

Biblioteka Łochów

 
Michal Krupa