Policyjne info

Nielegalne papierosy, broń, amunicja i próba wręczenia łapówki

Niemal 4 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej zabezpieczyli węgrowscy policjanci. U właściciela nielegalnego towaru znaleziono też broń (wiatrówkę przerobioną na kbks oraz liczną amunicję do niego. Zatrzymany 51-letni właściciel zabezpieczonych rzeczy posiadał także pistolet, który prawdopodobnie pochodzi z czasów II wojny światowej. Na żadną z posiadanych broni mężczyzna nie posiadał zezwolenia. Mężczyzna w zamian za odstąpienie od czynności proponował policjantom 50 tys. zł łapówki. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu.

Usłyszał już zarzuty posiadania nielegalnych papierosów, broni i amunicji oraz wręczenia korzyści majątkowej. Teraz odpowie przed sądem. Uszczuplenie w tym przypadku podatku akcyzowego oszacowano na niemal 80 tys. zł na szkodę Skarbu Państwa.

Policyjne działania „BUS - PRĘDKOŚĆ”

22 września węgrowscy policjanci prowadzili działania dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. W związku z występującymi coraz częściej zdarzeniami z udziałem pojazdów przewożących dużą liczbę pasażerów funkcjonariusze podejmują działania aby ograniczyć to zjawisko i zwracają  szczególną uwagę na kierowców nie przestrzegających przepisów i przekraczających dozwoloną prędkość. Nieuczciwa konkurencja, pogoń za zyskiem oraz lekceważenie podstawowych zasad i norm społecznych, przyczynia się niejednokrotnie do zacierania granic rozsądku przez osoby zajmujące się działalnością gospodarczą w zakresie wykonywania przewozu osób. Kierujący „busami” byli sprawdzani czy nie przekraczają czasu prowadzenia pojazdu oraz czy liczba przewożonych osób nie przekracza liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym. Policjanci kontrolowali również prędkość jazdy, nieprawidłowe wyprzedanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. Odnotowano  1 przypadek przekroczenia dozwolonej prędkości przez busy. Za popełnione wykroczenia przez kierujących  w tym dniu policjanci w 11 przypadkach nałożyli mandaty karne, zastosowali 1 pouczenie oraz zatrzymali 1 dowód rejestracyjny.

Działania te prowadzono również 16 września. Wówczas policjanci w 3 przypadkach odnotowali przekroczenia dozwolonej prędkości przez busy. Za popełnione wykroczenia przez kierujących w 18 przypadkach policjanci nałożyli mandaty karne, 6 pouczeń, 1 wniosek do sądu, zatrzymali jedno prawo jazdy i 2 dowody rejestracyjne.

Trzeźwość w przewozie osób

12. września w powiecie węgrowskim prowadzone były policyjne działania „Trzeźwość w przewozie osób”. Miały  na celu ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy nietrzeźwym kierowcom pojazdów komunikacji publicznej, taksówek, transportu prywatnego osób, a także nauki jazdy. Na kierujących takimi pojazdami spoczywa szczególna odpowiedzialność, bowiem zdarzenia drogowe z ich udziałem powodują zagrożenie dla znacznej liczby użytkowników dróg. Mundurowi sprawdzali  stan trzeźwości kierujących autobusami, „busami” a także pojazdami nauki jazdy, taksówkami czy też innymi pojazdami realizującymi transport osób. Policjanci  również sprawdzali kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Podczas wczorajszych działań policjanci przeprowadzili 59 kontroli i nie ujawnili nietrzeźwych kierujących.

Plantacja marihuany

Policjanci z Wydziału Kryminalnego węgrowskiej komendy sprawdzając informacje operacyjne ujawnili plantację konopi indyjskich. W trakcie przeszukania posesji na terenie gm. Miedzna funkcjonariusze zabezpieczyli 148 sadzonek. Rośliny znajdowały się w specjalnie przystosowanych i wyposażonych boksach. Policjanci prócz sadzonek zabezpieczyli jeszcze krzak konopi, który rósł przed posesją. W domu policjanci natomiast znaleźli gotowy susz marihuany. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to ponad 130 tys. zł. Kryminalni zatrzymali właściciela plantacji, to 54-letni mieszkaniec Warszawy. Mężczyzna usłyszał zarzut uprawy i wytwarzania środków odurzających. Ustawa za takie przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3.

 „Alkohol i narkotyki” - podsumowanie działań

Na terenie powiatu węgrowskiego policjanci 26 września prowadzili działania prewencyjno- kontrolne pod kryptonimem „ Alkohol i Narkotyki”. Celem działań jest wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących oraz jednoczesne wyrobienie przeświadczenia wśród użytkowników dróg o intensywności działań policyjnych, zarówno w czasie akcji, jak i poza nią oraz nieuchronności odpowiedzialności za postępowanie sprzeczne z prawem.

Mimo nagłaśniania akcji w środkach masowego przekazu nadal pojawiają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wiele ryzykują decydując się na jazdę po alkoholu.

Policjanci zatrzymali dwóch kierowców będących pod działaniem alkoholu. Do pierwszego zatrzymania doszło na terenie Łochowa. 54-letni kierowca motoroweru został zbadany na stan trzeźwości i miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Okazało się także, że motorower nie miał aktualnych badań technicznych.

Kolejne zatrzymanie miało  miejsce w Korytnicy. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej fiata. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie oraz nie posiadł uprawnień do kierowania. Po sprawdzeniu dokumentów od pojazdu, okazało się, że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych, dopuszczających do ruchu.

Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Nie czekajmy na tragedię. Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy pijanemu kierować pojazdem - korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, poinformujmy o tym Policję.

Wypadki z rowerzystami.

W okresie 15-18 września na terenie powiatu węgrowskiego doszło do trzech zdarzeń z udziałem rowerzystów. Do pierwszego zdarzenia doszło 15 września w Łochowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów na  miejscu zdarzenia wynika, że 36-letni kierowca samochodu ciężarowego jadąc ulicą 1 Maja i wykonując manewr skrętu w lewo w ulicę Sikorskiego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu  44-letniej rowerzystce. W wyniku zderzenia rowerzystkę z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala. Do kolejnego wypadku doszło 16 września, na tym samych skrzyżowaniu w Łochowie. Policjanci wstępnie ustalili, że 60-letni kierowca jadąc citroenem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej prawidłowo 48-letniej rowerzystce. Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Dwa dni później doszło do wypadku z udziałem nietrzeźwego rowerzysty na terenie gm. Liw, gdzie 60-letni mężczyzna wyjeżdżając z drogi dla rowerów wjechał na przejście dla pieszych prosto pod nadjeżdżającą dacię, kierowaną przez 27-letnią kobietę. W wyniku zderzenia mężczyznę przewieziono do szpitala. Rowerzysta miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Kontrabanda w Kamionnie.

Wspólne wysiłki węgrowskich policjantów z Wydziału Kryminalnego oraz siedleckich celników zakończyły się sukcesem. Wczoraj po południu na terenie jednej z posesji w miejscowości Kamionna funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalny tytoń oraz alkohol. W jednym z wynajmowanych budynków gospodarczych znajdowało się 19 kartonów wypełnionych krajanką tytoniową. W każdym z pudeł było blisko po 100 kg suszu. Natomiast w miejscu zamieszkania właściciela nielegalnego towaru mundurowi znaleźli jeszcze 8 worków i karton z zawartością tytoniu. Jak się okazało w mieszkaniu mężczyzna miał jeszcze wiele butelek z nielegalnym alkoholem. Policjanci zarekwirowali w sumie ponad 2 tony krajanki tytoniowej oraz 290 litrów spirytusu. Całość towaru nie posiadała polskich znaków akcyzy skarbowej. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu oszacowano na ponad 963 tys. zł. Funkcjonariusze zatrzymali 40-letniego właściciela towaru, który następnie trafił do policyjnego aresztu.

Zdarzenie drogowe

Do zdarzenia doszło 9 września na ternie gminy Łochów. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 45-letni kierowca opla nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad kierownicą i wjechał do rowu a następnie pojazd odrzuciło na drugą stronę drogi, gdzie uderzył w betonowe ogrodzenie. Po drugiej stronie ulicy przechodził 63-letni mężczyzna z rowerem, który się przewrócił. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Miał blisko trzy promile alkoholu w organizmie. Policjanci ustalają czy mężczyzna brał udział w zdarzeniu.

Działania NURD

23 września prowadzono wzmożone działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym zadaniem policjantów w tym dniu było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Funkcjonariusze zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości. Ujawnili 24 wykroczenia w ruchu drogowym popełnionych przez kierujących pojazdami. Policjanci sprawdzali również stan trzeźwości wszystkich kierujących. Wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci ujawnili 8 wykroczeń, było to m. in. przechodzenie w miejscu niedozwolonym.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o stosowaniu elementów odblaskowych.

Z trzema promilami za kierownicą

Zatrzymanie miało miejsce 6 września na terenie Łochowa. 28-letni mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej i okazało się, że kierował oplem mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Następnego dnia funkcjonariusze zatrzymali kolejną osobę kierującą w stanie nietrzeźwości. 22-latek kierował oplem w Łochowie. Badanie wykazało, że miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę mężczyznom i zatrzymali ich prawa jazdy. Będą odpowiadać przed sądem. Kierującemu w stanie nietrzeźwości grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa