Babcia Grunia

26 września na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Łochowie Szkołę Podstawową nr 3 odwiedziła pisarka książek dla dzieci Edyta Zarębska, która przybyła wraz z mężem Robertem - muzykiem i kompozytorem. Państwo Zarębscy przybyli do nas z południowo-wschodniej części kraju. Na spotkanie z  przedszkolakami dotarli z Lublina.

Pani Edyta przedstawiła się  jako "Babcia Grunia", aczkolwiek  w niczym nie przypominała starszej pani. Dzieci  szybko zareagowały twierdząc, że chyba jest dobrą wróżką. Wtedy też  ta wróżka zaczęła opowieść. Mówiła, jak bardzo marzyła, by być "pisaczką" i jak wiele trudności miała na swej drodze, kto pomagał jej je pokonać.  Aktywnie włączając w swą opowieść maluchy, podkreśliła, że  jeśli się czegoś bardzo pragnie, a przy tym próbuje to… marzenia się spełniają ! 

                                         

Uczestniczący w spotkaniu mąż pisarki odczytał  fragment historii o pewnym kocie. Przepiękną intonacją, niepowtarzalną mimiką i właściwą sobie mową ciała wzbudził żywe reakcje publiczności. Pobudzone w ten sposób maluchy chętnie zaangażowały się w odgadywanie zagadek graficznych przedstawianych krok po kroku przez panią Edytę. Miały świetną  okazję, aby poznać pracę ilustratora. Patrząc na kolejne kreski ich sposób łączenia zebrani ujrzeli  rysunek myszki. Wskazali, że ilustracja dla dzieci musi być kolorowa, czemu natychmiast zaradziła ilustratorka. Po tej pracy pozostała w szkolnej bibliotece pamiątka. Jest to  kolorowy rysunek ślimaka, który ma zachęcać do częstego sięgania po książki. Wiedza w nich zawarta jest  kluczem do odkrywania świata i realizacji marzeń. Potwierdzają to słowa piosenki pt. „Mądra biblioteka” skomponowanej przez pana Roberta, a którą na zakończenie spotkania wspólnie zaśpiewano. Były też podziękowania, kwiaty i oczywiście… autografy, a po niezmiernie udanym spotkaniu pozostaną miłe wspomnienia, fotografie i książki.

BP

 
Michal Krupa