„Bezpieczne przejście”

„Bezpieczne Przejście” to cykliczne działania prowadzone przez policjantów, podczas których szczególnym  nadzorem ze strony funkcjonariuszy objęte zostają przejścia dla pieszych. W okresie jesienno-zimowym osoby piesze stanowią grupę uczestników ruchu drogowego szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Zmrok zapada coraz wcześniej, pogorszeniu ulegają tez warunki atmosferyczne (gęsta mgła, deszcz, pierwsze przymrozki).

Na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy wręcz „tonie” w mroku. Widoczny staje się dla kierowcy dopiero w światłach samochodu. Z drugiej strony podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową, najczęściej niewłaściwie szacując prędkość i odległość zbliżającego się pojazdu.

   

Od stycznia do sierpnia tego roku na drogach powiatu węgrowskiego doszło do 33 wypadków, w których wzięło udział 9 niechronionych uczestników ruchu drogowego. We wszystkich wypadkach 7 osób zostało zabitych i 30 zostało rannych. Z analizy wypadków wynika, że sprawcami wypadków na pierwszym miejscu są kierujący samochodami osobowymi. W 10 przypadkach sprawcami wypadków byli piesi, rowerzyści i motocykliści.

Jednak to nie tylko kierowcy popełniają błędy. Głównym „grzechem” pieszych jest wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, że jest to bezpieczne, że nie nadjeżdża samochód. Często zapominają o tym, czego uczyli się będąc dziećmi - o rozglądaniu się przed wejściem na ulicę. W ten sposób nie dają szans ani sobie, ani kierowcom na uniknięcie wypadku.

Co zatem robić ? Przede wszystkim patrzeć i widzieć, a także zadbać o to, aby być widzianym. Zmrok, ciemne kolory ubrań, opady deszczu, czy mgła - to wszystko ogranicza widoczność. Jakikolwiek element odblaskowy znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo na drodze. Podczas gdy kierowca jest w stanie zobaczyć pieszego w ciemnościach dopiero z odległości ok. 20 m, to przy używaniu przez pieszego odblasków dystans ten zwiększa się nawet do 150 m. To ogromna różnica, która może uratować życie, daje bowiem możliwość na zatrzymanie pojazdu przed pieszym, bądź też jego ominięcie. Drugą kwestią jest uwaga na drodze. Dla pieszych będzie to upewnienie się, czy mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, dla kierujących natomiast zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.

Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa