Plon, niesiemy plon

W dniu 4 września br. w Otwocku odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. Delegacja powiatu węgrowskiego biorąca udział w dożynkach liczyła 50 osób. Przewodniczącą Delegacji Dożynkowej była Bożena Gierej Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie wraz z pracownikami.

Powiatowymi Starostami Dożynek byliPaństwo Adam i Aneta Olton z Sadownego prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha. Zajmują się w dużej mierze hodowlą krów mlecznych - 30 krów i 30 młodzieży oraz produkcją rolną.

Podczas uroczystości dożynkowych odbyło się szereg konkursów, w tym na tradycyjny wieniec dożynkowy. Wieniec powiatowej reprezentacji został wykonany przez Zespół „Sadowianki", który od wielu pokoleń kultywuje tradycję wicia dożynkowych wieńców i popularyzuje ludową twórczość artystyczną.

Wieniec został uwity w sposób tradycyjny z naturalnych materiałów takich jak: kłosy zbóż (żyto, pszenica, owies dwukolorowy, jęczmień, proso, gryka). Użyto również wielu gatunków ziół (chwastnica, wrotycz pospolity, barwinek, borowina, trawy, dziurawiec, piołun, mięta, lipa, aronia) i kwiatów, a także jarzębiny, która jest nieodzownym elementem towarzyszącym żniwom, ponadto wykorzystano gałązki i szyszki sosny, wrzos i owoce.

Po rozstrzygnięciu przez komisję konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy w stylu tradycyjnym okazało się, że wieniec samorządu Powiatu Węgrowskiego zajął pierwsze miejsce. Sukces nie lada, gdyż na konkurs ten zgłoszono 21 wieńców spośród około 100 wieńców dożynkowych przywiezionych na dożynkowe obchody. Gratulujemy.

R

 
Michal Krupa