Policyjne info

Ostatni weekend wakacji na drogach naszego powiatu

W związku z długim weekendem i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od 26 do 28 sierpnia przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. Sprawdzano przede wszystkim prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Podczas weekendu doszło dwóch kolizji drogowych, zatrzymano nietrzeźwego kierującego, a ponadto doszło do wypadku w Sadownem, gdzie policjanci wstępnie ustalili, że kierująca peugeot na drodze pomiędzy zakrętami zawracała wymuszając pierwszeństwo przejazdu prawidłowo jadącemu motocykliście. Motocyklista by uniknąć zdarzenia położył motor, ale i tak doszło do zdarzenia, w wyniku którego kierowca został przewieziony do szpitala.

 

 „Bezpieczne przejście”

Dnia 30 sierpnia na terenie powiatu węgrowskiego policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili działania „Bezpieczne przejście”. Od stycznia do lipca tego roku na drogach powiatu węgrowskiego doszło do 30 wypadków, w których wzięło udział 8 niechronionych uczestników ruchu drogowego. W wypadkach tych 6 osób zostało zabitych i 28 zostało rannych. Z analizy wypadków wynika, że sprawcami wypadków na pierwszym miejscu są kierujący samochodami osobowymi. W 10 przypadkach sprawcami wypadków byli piesi, rowerzyści i motocykliści. Główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości natychmiastowego zatrzymania auta.

Działania „sierpniowy weekend”

Węgrowska „drogówka” podczas długiego weekendu (od 12 do 15 sierpnia) dbała o bezpieczeństwo podróżujących. Jej podstawowym zadaniem było kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących oraz kontrolowanie prędkości z jaką się oni poruszają. Policjanci odnotowali 55 przypadków przekroczenia prędkości. Kierujący i pasażerowie byli również sprawdzani pod kątem używania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych - odnotowano 7 przypadków niestosowania się do tych przepisów. Policjanci reagowali na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów - takich wykroczeń było 5. Ponadto odnotowano pięć kolizji.

Węgrowska Policja w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu węgrowskiego apeluje o rozwagę, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów. Mamy nadzieję, że przestrzeganie przepisów, rozwaga i zdrowy rozsądek przyczyni się do zmniejszenia liczby zdarzeń na drogach.

Zatrzymany po fałszywym alarmie bombowym

Do zdarzenia doszło w sobotę 14 sierpnia. Wojewódzkie Centrum Powiadamianego Ratunkowego w Radomiu przekazało informację dyżurnemu węgrowskiej komendy, iż otrzymało informację o podłożeniu ładunku wybuchowego w Sadownem, w okolicach miejscowej szkoły. We wskazane miejsce pojechał natychmiast policjant z grupy rozminowania minersko-pirotechnicznego, który sprawdził teren.

Na szczęście zgłoszenie okazało się fałszywe. Policjanci pracując nad sprawą ustalili osobę, która dzwoniła. Okazał się nim 29-letni mieszkaniec gm. Małkinia. Został zatrzymany. Był pijany. Miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut wywołania fałszywego alarmu. Prokurator zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Zgodnie z kodeksem karnym za wszczęcie fałszywego alarmu bombowego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd może również obciążyć sprawcę kosztami akcji służb. Z kolei nieletni za czyny karalne i przejawy demoralizacji odpowiadają zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Koszty finansowe wywołanych przez nich akcji ponoszą ich rodzice.

Podejrzany o kradzież akumulatorów zatrzymany

9 sierpnia dyżurny węgrowskiej komendy przyjął zgłoszenie o włamaniu do stacji BTS i kradzieży ośmiu akumulatorów. Łochowscy  kryminalni pracując nad sprawą ustali podejrzanego o włamanie i zatrzymali go następnego dnia na terenie powiatu wołomińskiego. Podczas ustaleń okazało się, że mężczyzna podejrzany jest o podobną kradzież w lipcu tego roku. Zatrzymany to 28-letni  mieszkaniec powiatu wołomińskiego. Usłyszał zarzuty włamania i kradzieży 16 akumulatorów. Grozi mi teraz kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Kierował po alkoholu i z zakazem

Do zdarzenia doszło 10 sierpnia na terenie gminy Łochów. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 37-letni kierowca volkswagena nie zachował należytej ostrożności i na zakręcie zjechał do przydrożnego rowu. Policjanci zbadali stan trzeźwości kierującego. Miał  blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że mężczyzna miał zakaz kierowania pojazdami. Mieszkaniec powiatu węgrowskiego będzie odpowiadać przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Wypadek z rowerzystką w Łochowie

Do wypadku doszło 7 sierpnia w nocy w Łochowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 23-letni  kierowca renault wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w jadącą dwudziestoletnią rowerzystkę. W wyniku uderzenia rowerzystkę z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala. Policjanci sprawdzili stan kierujących i okazało się, że 20-letnia kobieta miała ponad promil alkoholu w organizmie.

Śmiertelny wypadek w Łopiance

Do wypadku doszło w piątek w godzinach porannych w Łopiance. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący seatem na prostym odcinku drogi, nie dostosował prędkości do warunków na drodze i najechał na jadącą w tym samym kierunku rowerzystkę. Po uderzeniu zjechał na lewy pas ruchu i uderzył w samochód ciężarowy, który jechał z przeciwnej strony. W wyniku zdarzenia 74-letnia rowerzystka, mieszkanka gm. Łochów  zmarła na miejscu wypadku. Kierowca seata zbiegł z miejsca zdarzenia. Jeszcze tego samego dnia policjanci ustalili podejrzanego o spowodowanie wypadku. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec gm. Łochów. Miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Usłyszał prokuratorskie zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku pod działaniem alkoholu i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Wobec podejrzanego sąd zastosował areszt tymczasowy. Grozi jemu do 8 lat pozbawienia wolności.

Weekendowe działania  „Prędkość”

W sobotę (03.09) w ramach działań „Prędkość” węgrowska drogówka czuwała nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu oraz reagowała na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych. Głównym zadaniem policjantów w tych dniu było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Policjanci skontrolowali blisko 36 pojazdów i odnotowali 1 wypadek. Funkcjonariusze zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości. Takich kontroli było 25. Na kierujących pojazdami funkcjonariusze nałożyli 25 mandatów karnych. Policjanci sprawdzali również stan trzeźwości wszystkich kierujących.

                Za: KPP w Węgrowie

 
Michal Krupa