Wakacyjny wieczór w bibliotece

Tegoroczna ogólnopolska Noc Bibliotek zagościła w łochowskiej bibliotece w dniu 3 czerwca br. Impreza  przeszła wszelkie oczekiwania organizatorów. Przybyło na nią bardzo dużo dzieci. Toteż dyrektor Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie, Beata Załecka wraz ze swoimi pracownikami szukając inspiracji do działań czytelniczych z dziećmi, postanowiła powtórzyć imprezę w dniu 15 lipca br., by dać możliwość uczestniczenia w niej tym dzieciom, które nie mogły być na czerwcowej Nocy Bibliotek. Tym razem postanowiono przybliżyć dzieciom osobę i twórczość Jana Brzechwy, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, w związku z 50 rocznicą jego śmierci.

Formułę imprezy Noc Bibliotek ograniczono do Wieczoru w Bibliotece, co bardzo spodobało się rodzicom. Do udziału w spotkaniu z dziećmi  został zaproszony Robert Gołaszewski - Burmistrz Łochowa, który  mimo wielu obowiązków, przybył punktualnie do Biblioteki. Był mile zaskoczony frekwencją, która okazała  się wyjątkowo duża, jak na okres wakacyjny.

Imprezę otworzyła p. dyrektor Beata Załecka, po powitaniu burmistrza i rodziców, przybliżyła dzieciom życiorys głównego bohatera wieczoru, następnie zaprosiła burmistrza do przeczytania wiersza Tańcowała igła z nitką. Zdolności recytatorskie burmistrza okazały się dobre, bo dzieci prosiły o następne wiersze. Do czytania wierszy Brzechwy, zostali poproszeni też: Adam Żochowski, były dyrektor MiGOK w Łochowie oraz Stanisław Grądzki - przewodniczący Rady Bibliotecznej.

Drugą część zabawy obejmowała naukę i zabawę przy wybranych piosenkach  z Akademii Pana Kleksa.  Następnie dzieci odpowiadały na  pytania dotyczące twórczości  Jana Brzechwy. Biorący udział w konkursie wiedzy o Brzechwie wykazali się dużą znajomością jego biografii i utworów dla dzieci.

Ostatnim punktem imprezy był konkurs plastyczny. Zadaniem dzieci było wykonanie ilustracji do ulubionego utworu Brzechwy. Powstały  ciekawe prace nagrodzone dyplomami, które będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w bibliotece.

Na zakończenie wieczoru wszystkich uczestników zaproszono na  słodki poczęstunek.

                BZ

 
Michal Krupa