"Przemysł pogardy"

21 lutego w ramach promocji książki „Przemysł pogardy” w Łochowie odbyło się spotkanie z jej autorem  – Sławomirem Kmiecikiem. Jako Klub Gazety Polskiej zorganizowaliśmy go wspólnie z Biblioteką Publiczną. W gościnnych progach Biblioteki wszystkich, którzy mimo wyjątkowo nieprzychylnej pogody tego dnia przybyli na to spotkanie przywitała serdecznie dyrektor tej placówki - Beata Załecka. Zaraz po niej przedstawiłem wszystkim naszego gościa, który jest dziennikarzem, publicystą i komentatorem z 20 letnim doświadczeniem pracy w mediach. Autor książki na początku wyjaśnił wszystkie przyczyny i powody dla których postanowił ją napisać. Jak dalej tłumaczył jest ona zbiorem: faktów, wypowiedzi, cytatów i zdarzeń świadczących o skierowaniu na nie żyjącego już dziś Lecha Kaczyńskiego zorganizowanego i brutalnego ataku tzw. „przemysłu pogardy”. Rozpoczął się on już od pierwszych godzin jego urzędowania na stanowisku Prezydenta RP. W niszczeniu jego wizerunku brali udział nie tylko politycy i bliskie im  media, ale także artyści i celebryci, a szyderstwa płynęły nawet ze świata popkultury i reklamy. Mówił, że sprawą oczywistą jest satyra kierowana na polityków przez konkurentów, ale przypadek Prezydenta Kaczyńskiego jego zdaniem został potraktowany w sposób wyjątkowy. Dlaczego akurat na tego człowieka wytoczono wszystkie armaty ? Ponieważ pozostawał wierny wartościom i ideałom na których chciał oprzeć budowę nowego, lepszego państwa. Obraz ten był i jest dla świata mediów co najmniej niemodny i przez to nie pasował do lansowanych obecnie kryteriów współczesności i wzorców dla młodego pokolenia.

Sławomir Kmiecik i jego książka Przemysł pogardyKmiecik przypomniał w trakcie swojego wykładu, że z niszczeniem tego wizerunku zetknął się zapewne każdy z nas, ale nie każdy zechciał to zauważyć. Według Kmiecika rąbek tajemnicy tego procederu uchylony został na kilka dni po katastrofie smoleńskiej kiedy to w mediach zaczęły nagle pojawiać się zdjęcia uśmiechniętej i szczęśliwej pary prezydenckiej bez charakterystycznego grymasu na twarzy, przedstawiając ich takimi jakimi byli naprawdę. Wcześniej takich zdjęć trudno było uświadczyć na okładkach gazet i w głównych portalach internetowych. Niestety już w przeddzień pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich tendencje się odwróciły i wszystko wróciło do normy.

Dopiero za kadencji Bronisława Komorowskiego zaczęto mówić, że Prezydentowi należy się szacunek co oznacza, że wolno kpić z urzędu, ale wszystko zależy od osoby, która go piastuje. Walka z pamięcią o Lechu Kaczyńskim to walka z wizją Polski solidarnej opartej na sprawiedliwości społecznej i hasłach: Bóg, Honor i Ojczyzna. Książka zawiera mnóstwo przykładów, które Kmiecik w trakcie spotkania przytoczył jedynie zdawkowo. Trzeba przyznać, że autor wykonał olbrzymią momentami wręcz kronikarską pracę nad źródłami, gromadząc cytaty z przypisanymi datami, nazwiskami i miejscami poszczególnych wypowiedzi. Dzięki temu jest  ona rodzajem dokumentu, który nie pozwoli nam o tym wszystkim zapomnieć. Moim zdaniem warto też zastanowić się czy dziś w taki sam sposób i tymi samymi metodami nie jest atakowany Kościół Katolicki i rodzina, gdzie wydarzenia często incydentalne przedstawiane są jako ogólnie panujące.

Druga część spotkania miała formę dyskusji przy kawie i herbacie na tematy bieżące, gdzie Sławomir Kmiecik zdradził częściowo swoje plany na przyszłość. Prawdopodobnie kolejna jego książka będzie dotyczyła tzw. przemysłu przykrywkowego, który dziś w mediach odwraca zupełnie naszą uwagę od spraw istotnych, kierując ją na tematy poboczne bez większego znaczenia dla ogółu. Po ponad dwóch godzinach spotkania ustawiła się kolejka do autora w celu uzyskania dedykacji.

Warto też wspomnieć, że symbolicznym biletem wstępu na to wydarzenie były książki przeczytane i przyniesione z domu przez członków Klubu GP  w ramach  akcji – „Podziel się książką”, które to przekazaliśmy do dyspozycji Biblioteki. W trakcie spotkania odbywał się też kiermasz książkowy zorganizowany przez księgarnię Multibook.

Robert Gołaszewski

P.S. Zbliża się 3 rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Klub G.P. zaprasza wszystkich czytelników Gazety Łochowskiej 12 kwietnia na godz. 18:00 na Mszę św. w intencji ofiar tej tragedii, a 10 kwietnia na wyjazd do Warszawy na uroczystości krajowe.

 
Michal Krupa