Archiwum

Kolonie w Pałacu

W poniedziałek, 27 czerwca 2016 roku w Pałacu Łochowie rozpoczął się pierwszy turnus Kolonii Artystycznych w ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży, organizowanej przez Fundację Leny Grochowskiej. Kolonie potrwają 10 dni. Fundacja wspierając rozwój kontaktów między naszymi krajami oraz promując kulturę polską stworzyła projekt, w którym bierze udział 28 dzieci wieku 10-19 lat z Ukrainy oraz z gminy Łochów. Do wzięcia udziału w koloniach została zaproszona młodzież uzdolniona plastycznie, muzycznie i aktorsko.

 

Młodzież z Ukrainy od razu po przyjeździe zaaklimatyzowała się i nawiązała kontakt z miejscowymi dziećmi z Łochowa. Pierwszego dnia odbyło się oficjalne przywitanie i oprowadzenie po Pałacu. Potem obiad w restauracji „u Zamoyskiego”, po którym ku zaskoczeniu organizatora cała grupa odśpiewała podziękowania w języku polskim, które na Ukrainie są wpisane w tradycję, cytując: „Smakowało nam, smakowało nam. Dziękujemy Wam, dziękujemy Wam. Mniam, Mniam!”. Po tym radosnym i pełnym optymizmu akcencie młodzież udała się na warsztaty ceramiczne prowadzone przez Pana Romana i jego syna Aleksandra Kuzelyak. Wieczorem po artystycznych dokonaniach odbyła się kolacja integracyjna z ogniskiem w Kamiennej Grocie na terenie Pałacu w Łochowie.

Celem organizacji kolonii jest wzajemne poznanie się młodzieży z Polski i Ukrainy, a także rozwój zdolności artystycznych. Młodzi ludzie poznają kulturę i historię regionu zwiedzając okoliczne muzea i atrakcje lokalne. Zorganizowane zajęcia m.in. warsztaty teatralne, plastyczne, kulinarne i ceramiczne rozwijają dodatkowe umiejętności, a zajęcia sportowe zapewnią zdrowy wypoczynek.

W programie zaplanowano również m.in. wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, Wycieczkę do Galerii Zambrzyniec, Muzeum Gwizdka w Gwizdałach oraz spływ kajakowy.

Sponsorami na rzecz organizacji polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży są m,In, Soletanhe Polska, General Beton, Łuksja, Al.-Technika, Grast & MTB, HAFEN., a honorowy patronat objął Prezydent Miasta Siedlce i Burmistrz Łochowa.

WK