Archiwum

Niedokończona rozmowa

20 maja 2016 r. w Galerii MiGOK odbył się wernisaż malarstwa Joanny Jagiełło ­ wzbogacony prezentacją jej najnowszych książek, muzyką oraz poezją. Wystawa malarstwa zatytułowana „Niedokończona rozmowa”, to efekt trzy letniej pracy artystki. Malowaniem na dobre zaraziła się trafiając do pracowni malarskiej mieszczącej się w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej (obecnie pracownia została przeniesiona na ul. Emilii Plater), która została stworzona przez artystów WRSTK. W działającej od kilku dekad pracowni w 2012 roku powstała również Galeria Piecowa promująca prace artystów z pracowni i z zewnątrz.

Joanna Jagiełło współtworzy tam wydarzenia kulturalne, takie jak wernisaże i finisaże oraz prowadzi wieczory autorskie poetów i prozaików.

Joanna Jagiełło, to osoba wszechstronnie uzdolniona: z zawodu anglistka (redaktorka podręczników do języka angielskiego), z zamiłowania i pasji: poetka, pisarka, malarka, pieśniarka. Pewnie dlatego też jej malarstwo jest pełne emocji i opowiada ­ nawet za pomocą abstrakcji czy raczej pół­ abstrakcji ­ ludzkie historie, które sięgają znacznie dalej niż tylko ten jeden kadr zatrzymany na obrazie. Postaci na obrazach przedstawione są w sposób odrealniony, bliski światu jej wyobraźni i uczuć, jednak dlatego też interpretacje obrazów mogą być bardzo szerokie. Malowanie to taka właśnie „Niedokończona rozmowa” ­ dopiero w dialogu z odbiorcą obrazy mogą naprawdę zaistnieć ­ stąd tytuł wystawy.

Artystka mówi o bolączkach współczesności: samotności, wyobcowaniu, niemożności, komunikacji. Świadczą o tym tytuły obrazów, takie jak „Dialog”, „Bez ciebie”, czy „Suchy ocean”. Artystka czasami jednak oddaje się malarstwu pejzażowemu, uczestniczyła w kilku plenerach malarskich. Tutaj znowu jednak realizm nabiera cech abstrakcji. Zalana wodą droga w stronę Giżycka jest jak niedostępny wrak statku („Droga do zapomnienia”) a ostre kolory zimowych pejzaży w Krzymoszycach i Szczyrku tworzą z nich odrealnioną baśń. Autorce bliski jest koloryzm i post – impresjonizm, jej obrazy lśnią kolorami. Ulubionym narzędziem malarskim artystki jest szpachelka ­ znajdziemy tu więc także ciekawe faktury i malarski rozmach.

Na wernisażu przygotowanym i poprowadzonym przez Anetę Kowalczyk, można było nie tylko poznać malarstwo artystki, ale także jej dokonania literackie. Spotkanie było poprowadzone w postaci rozmowy z artystką, z której goście mogli się dowiedzieć zarówno o jej zainteresowaniach malarskich, jak i o drugiej prawdziwej pasji, jaką jest pisanie. Joanna Jagiełło jest autorką dwóch powieści dla dorosłych, trzech powieści dla młodzieży, pięciu książek dla młodszych dzieci i dwóch tomików wierszy. Jej powieści dla młodzieży i dla dzieci były nominowane do nagród (nagroda sekcji IBBY, nagroda DONGA) i wpisane na listę Muzeum Skarbów Książki Dziecięcej. Powieści dla młodzieży zostały przetłumaczone na ukraiński i rosyjski. W trakcie spotkania autorka opowiadała o dwóch ostatnich książkach: „Tiramisu z truskawkami” (skierowanej do nastoletniego czytelnika) oraz „Taki wstyd” (powieści z wątkiem kryminalnym dla dorosłych), a także o swoim życiu.

Całość otwarcia wystawy była wzbogacona utworami muzycznymi zagranymi i zaśpiewanymi przez Joannę Jagiełło (głównie jej własnego autorstwa) oraz z niespodzianek muzycznych wykonanych na pianinie przez Marysię Kobus i Juliusza Jaroszewskiego (uczniów Mateusza Pęciaka z Ogniska Muzycznego MiGOK) oraz poetyckich zaprezentowanych przez Barbarę Ziółkowską i Mariolę Nadaj. Nie obyło się również od spostrzeżeń Artura Szydlika dotyczących twórczości malarskiej autorki prac.

Na otwarciu wystawy był również Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, a także Janusz Kłosiński ­ aktor znany m.in. z kultowego filmu Marka Piwowskiego „Rejs”.

Na koniec wernisażu goście mogli zakupić książki autorstwa Joanny Jagiełło wraz ze specjalną dedykacją autorki. Zainteresowanie malarstwem i twórczością literacką autorki ze strony przybyłych na wydarzenie było duże. Z ogromną satysfakcją korzystali z okazji, że mogą poznać tak wszechstronnie utalentowaną osobę.

AK&JJ