Archiwum

Jak zostałam pisarką

Czyli spotkanie autorskie z Joanną Olech

Dnia 10 maja br. w Zespole Szkół w Ostrówku odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci klas IV-VI z pisarką Joanną Olech. Autorka przyjechała na zaproszenie Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie.

Joanna Olech jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pisarką, ilustratorką, grafikiem, krytykiem literackim, dziennikarką, a także jurorką konkursów literackich i ilustratorskich. To autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, m. in. ”Dynastii Miziołków”, książki która jest znana dzieciom, gdyż wpisuje się w kanon lektur szkolnych.

               

Z jej tekstami można spotkać się w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”. Za swoje teksty i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Naszej Księgarni, Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.

Powieści autorki takie, jak seria ”Przygody Pompona” czy „Tarantula, Klops   i Herkules” perypetie bohaterów opisują z dużą dozą humoru. Książki „Kto TY jesteś” oraz „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” poruszają w sposób interesujący kwestie poważniejsze, a mianowicie patriotyzm oraz prawa dziecka.

W czasie spotkania Pani Joanna zdradziła dzieciom, jak to się stało, że została pisarką i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach.

Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści a także fragmentów książek, które im prezentowała. Odbyły się też konkursy, quizy rysunkowe, wybory „Mister Miziołka”, w których nagrodami były słodkości. Dzieci miały okazję popisać się swoją kreatywnością, wymyślając historie o smoku w różnych nastrojach, a także sprawdzić swoje zdolności aktorskie, pokazując bez słów wylosowane prawa dziecka, a w między czasie autorka tworzyła ilustracje pokazując swoje zdolności plastyczne.

Miłą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy w książkach i na specjalnie przygotowanych kartkach z Miziołkową i Smokową pieczątką. W tak miłej atmosferze czas poświęcony na spotkanie upłynął bardzo szybko.

Przedsięwzięcie to zrealizowano w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

Beata Załecka