Archiwum

Oratorium Roberta Grudnia

Z uwagi na zamykany numer majowy w poprzedniej edycji GŁ w materiale „Udany Trzeci Maj” wspomnieliśmy jedynie o wykonaniu dnia 3 maja w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!", z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, które wykonał Zespół pod kierunkiem Roberta Grudnia - umieszczając przy nim stosowną fotografię. W bieżącym numerze nieco więcej o wystąpieniu słowno-muzycznym poświęconemu jakże ważnym wydarzeniom sprzed ponad tysiąca lat.

                Zespół wystąpił w składzie: wokaliści - Kinga Nadłonek, Marcin Obuchowski, Tomasz Mazur, instrumentaliści - Krzysztof Pachla (klarnet, saksofon), Piotr Wrona (akordeon), Robert Grudzień (fortepian, organy), który w sposób niezwykły ujął w słowach i muzyce historię Polski, niejednokrotnie dramatyczną i heroiczną. Scenariusz opracowała i słowo wstępne wygłosiła Anna Drela. Gościnnie wystąpił również chór parafialny pod batutą Gabrieli Krzanowskiej. Uroczystość tę zwieńczyła Msza Święta odprawiona przez ks. Proboszcza Romana Kowerdzieja i ks. Prałata Tadeusza Osińskiego w intencji Ojczyzny.

Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" powstało z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia „Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć”. Jak wspomniał kompozytor "Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. 1050. rocznica wymaga szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno-wokalną. Tytuł ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków".

Ogólnopolska premiera Oratorium miała miejsce 17 kwietnia w Lublinie, drugie wykonanie nastąpiło właśnie w Łochowie, kolejne zaplanowane są m.in. w Częstochowie, Chełmie, Radomiu, Rzeszowie, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Łodzi i in. Na koncert w Łochowie licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolic. Na uroczystości byli obecni m.in. wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski. Spotkanie to wywarło ogromne wrażenie na odbiorcach. Współorganizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Łochowie, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Serca NMP w Łochowie.