Archiwum

Udany przegląd teatrów

12–13 maja 2016 r. na dwóch scenach Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się półfinał 16. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Wystąpiło łącznie czternaście teatrów: 12 maja - siedem zespołów dziecięcych, a dzień później - siedem zespołów młodzieżowych.

Festiwal Teatrów Amatorskich to projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i ma na celu prezentację dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych Mazowsza, inspirowanie instruktorów do poszukiwania nowych form pracy ze swoim zespołem oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży.

 

Grupy teatralne, które przybyły do MiGOK w Łochowie, oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Jury - Anna Mizińska (kierownik działu teatru Mazowieckiego Instytutu Kultury, koordynator projektu Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich), Jolanta Abramczyk (reżyserka i aktorka Zespołu Ludowo-Kabaretowego Łochowianie, animatorka kultury), Monika Maliszewska-Lis (współzałożycielka i aktorka Teatru Makata z Warszawy, działającego od ponad dwudziestu lat z licznymi sukcesami zarówno w Polsce, jak i zagranicą).

Podczas przeglądu teatrów dziecięcych zobaczyliśmy występy zespołów: Trójka z SP nr 3 w Łochowie, Promyczki z SP w Stoczku, Teatrzyk nieDuży z GIK w Warce, Czwóreczka z SP nr 4 w Grodzisku Mazowieckim, Teatr-zyk Figiel-ek z PSP w Rozniszewie i dwa spektakle Teatru Inspiracje z GOK w Jadowie.

Po prezentacjach konkursowych zespołów dziecięcych widzowie zobaczyli pokaz grupy tanecznej hip-hop działającej w MiGOK w Łochowie pod kierunkiem Rafała Snopczyńskiego. Po tym występie nastąpiło ogłoszenie wyników w kategorii Teatry Dziecięce i rozdanie dyplomów oraz nagród. Awans do finału w Garwolinie wywalczyły dwie grupy: zdobywcy I miejsca - Teatrzyk nieDuży za przedstawienie „Moje - nie moje” i II miejsca - Teatr Inspiracje za przedstawienie „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Trzecie miejsce zajął Teatr-zyk Figiel-ek za spektakl „Eliksir starości”.

Następnego dnia rozpoczęły się prezentacje konkursowe zespołów młodzieżowych. W tej kategorii wystąpiły: Bakcyl z ZSE w Mińsku Mazowieckim, Spontaniczny z ZSP w Łochowie, Grupa Edwarda z PG w Sadownem, Moralny z ZSP w Łochowie, Młodzieżowe Studio Teatralne Loża Szyderców z OKiS w Zielonce, Amatorska Grupa Teatralna Pa.Dam z CKSiR w Tłuszczu i Teatr Scena Kotłownia z Ostrowi Mazowieckiej.

Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych jury ogłosiło wyniki w kategorii Teatry Młodzieżowe i rozdało dyplomy oraz nagrody. Awans do finału wywalczyły dwie grupy: zdobywcy I miejsca - Teatr Scena Kotłownia za przedstawienie „NaszeTwarze.pl” i II miejsca - Młodzieżowe Studio Teatralne Loża Szyderców zaprzedstawienie „Nibylandia”.Trzeciemiejsce zajął Moralny za spektakl „Moralność pani Dulskiej”, a wyróżnienie przyznano Grupie Edwarda za sztukę „Gdy zostanie tylko fotografia”.

Wszystkie grupy teatralne, oprócz dyplomów, otrzymały pamiątkowe odlewy gipsowe twarzy polskiego aktora i reżysera teatralnego Krzysztofa Kolbergera, wykonane przez artystę rzeźbiarza Tomasza Gorzkowskiego.

Tradycyjnie finał Festiwalu odbywa się w siedzibie teatru, który zdobył nagrodę główną w kategorii młodzieżowej w poprzedniej edycji – w tym roku zaplanowany jest w Garwolinie.

Po rozstrzygnięciu konkursu wystąpił gość specjalny Festiwalu - Anna Seniuk w spotkaniu poetyckim „Portret Kobiecy”. Zostały zaprezentowane utwory wspaniałych polskich poetek, m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, ale też Ludwika Jerzego Kerna - mistrza żartu ubranego w poetyckie słowa. Wspaniałe wiersze w wyborze i niezwykłej interpretacji Anny Seniuk, opatrzone jej lekkim, błyskotliwym komentarzem, nabrały nowego znaczenia.

Przedstawione na scenach MiGOK w Łochowie spektakle teatralne dostarczyły widzom wielu pozytywnych wrażeń. Festiwalowe występy dały nam możliwość dwudniowego obcowania z teatrem, przekazały wiele interesujących i ważnych treści odnoszących się do życia każdego człowieka. Tematyka sztuk była niezwykle różnorodna, często odwołująca się do otaczającej nas rzeczywistości, wzbogacająca o nowe doświadczenia. Bardzo trafne i cały czas aktualne są słowa słynnego angielskiego poety i dramaturga Williama Szekspira „Życie jest teatrem - aktorami ludzie”. Również i teatr jest nierozerwalnie związany z życiem ludzi i w wielu wypadkach opowiada o różnych jego aspektach.

Festiwal Teatrów Amatorskich jest organizowany corocznie przez Mazowiecki Instytut Kultury, a eliminacje do finału tego wydarzenia od kilku lat na stałe zagościły w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Serdecznie zapraszamy mazowieckie teatry działające w szkołach, domach kultury czy innych instytucjach do Łochowa i uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Festiwalu.

R.Ż.