Archiwum

Uroczysty Trzeci Maj

225 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja mieszkańcy Łochowa obchodzili uroczyście.  Świętowali wspólnie z czołowymi postaciami sceny parlamentarnej - Wicemarszałkiem Senatu RP Marią Koc, tym samym łochowskie obchody tego święta zyskały wymiar obchodów państwowych.  

Obchody rozpoczęto znacząco po południu (o 17ej) przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego w łochowskiej Dębince. Pod pomnikiem Paderewskiego stanęły poczty sztandarowe, odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty. W krótkich wystąpieniach Burmistrza Łochowa, Roberta Gołaszewskiego i p.  Wicemarszałek nawiązano do wydarzeń z tamtych lat oraz do czasów nam współczesnych dostrzegając pewne podobieństwa, co pobudzało do głębokiej refleksji.

 

Następnie uczestnicy uroczystości zwartą kolumną za pocztami sztandarowymi udali się do Kościoła Parafialnego w Łochowie, by nasycić się ujmującym ponad godzinnym oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”.

Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny przez naszego proboszcza ks. Romana Kowerdzieja i pozostałych duchownych naszej parafii.

R