Cześć i chwała bohaterom

 

 

Od trzech lat, dzień 1 marca to święto rangi państwowej – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Łochowie Dzień ten uczciliśmy bardzo potrzebnymi programami edukacyjnymi  przygotowanymi przez łochowski MiGOK, gdyż kilkadziesiąt lat fałszowania i przemilczania historii wymaga ogromu działań edukacyjnych. Dopełnienie i wypełnienie obchodów tego święta miało miejsce 4 marca we wsiach Jerzyska i Brzuza.

 

 

 

Z inicjatywy gminnego radnego PiS, Sławomira Ryszawy oddaliśmy hołd poległemu w Brzuzie majorowi Hieronimowi Piotrowskiemu ps. ”Jur”, wybitnemu, należącemu do elity dowódców, żołnierzowi Armii Krajowej, a następnie formacji Wolność i Niezawisłość. Absolwent prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, któremu honor nigdy nie pozwolił poddać się najeźdźcom,  ani hitlerowskiemu, ani sowieckiemu. Z tymi ostatnimi oraz z ich polskojęzycznymi, ubeckimi pachołkami, walczył do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi. „Jur” poległ 16 stycznia 1947 roku, zaskoczony przez grupę operacyjna KBW i UB na kwaterze we wsi Brzuza, gdzie kurował się z gnębiącej go choroby. Podjęta próba przebicia przez kordon operacyjny powiodła się tylko jego trzyosobowej ochronie. On sam, ciężko chory, podczas wymiany ognia ranny w nogę, nie zdołał wyrwać się „z kotła”. Osaczony przez przeciwników ostrzeliwał się, jednocześnie starając się zniszczyć dokumenty. Ostatni nabój przeznaczył dla siebie. Funkcjonariusze resortu zabrali ciało por. „Jura” na UB w Węgrowie. Nie wiadomo, gdzie je zakopano. Dla uczczenia pamięci tego bohatera Szkoła Podstawowa w Brzuzie przyjęła jego imię.

Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele w Jerzyskach, którą sprawowali ks. Prałat Tadeusz Osiński i ks. Proboszcz Marek Dąbrowski. Przed rozpoczęciem mszy ks. Proboszcz przedstawił życiorys mjr H. Piotrowskiego „Jura” natomiast ks. Prałat w homilii nakreślił szerszy rys historyczny Polski powojennej, doświadczanej przez komunistyczny reżim. We mszy uczestniczyło kilkadziesiąt osób, przybył poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Brzuzie oraz łochowscy harcerze. Po mszy udaliśmy się do Brzuzy, gdzie pod krzyżem i tablicą pamiątkową złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze, po czym dyrektor szkoły, Elżbieta Bala zaprosiła wszystkich na herbatę. Rozpoczęły się opowieści ludzi pamiętających tamte ponure czasy i oby one nigdy nie wróciły. Pilnujmy Polski!

Marek Górniaczyk

 
Michal Krupa