Archiwum

Przedszkolaki dbają o ziemię

Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. W Samorządowym Przedszkolu Nr 1 w Łochowie obchodziliśmy to święto 21 kwietnia. Celem  było promowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych. Dzielne przedszkolaki w tym dniu poznawały różne sposoby i działania na rzecz piękna przyrody. Uczyły się szacunku, wspólnego dbania o naszą ziemię, aby była piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich jej mieszkańców. Dzieci słuchały edukacyjnych rymowanek i wierszyków m.in. ”Opowieści o ziemi”. Omawiały, co jest dla ziemi dobre a co jej szkodzi, co można robić, aby bardziej i skuteczniej o nią dbać. Rozwiązywały quiz ekologiczny, który zdały na szóstkę.

 

Następnie panie nauczycielki opowiedziały dzieciom historię o wesołym i smutnym drzewku. Dzieci wyciągnęły wniosek, że należy być dobrym dla drzew, trzeba je szanować, bo zawdzięczamy im wiele. Kolejnym punktem imprezy było segregowanie śmieci. Przedszkolaki szybko i sprawnie rozprawiły się ze stosem śmieci. Każdy śmieć wylądował w worku o odpowiednim kolorze. Widać, że segregacja nie jest dzieciom obca. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci brały też udział w wielu zabawach ruchowych z ekologią w tle.

Ostatnim kulminacyjnym punktem było zazielenianie terenu, mali ogrodnicy sadzili bratki w ogródku przedszkolnym. Wiele radości sprawiło im przygotowywanie terenu i ziemi do sadzenia oraz podlewanie sadzonek. Obiecały, że od dziś będą pielęgnowały codziennie kwiatki w ogródku. Na koniec imprezy wszystkie przedszkolaki otrzymały odznaki „Przyjaciela przyrody”. Podczas tego przedsięwzięcia dzieci dowiedziały się jak, dbać o nasze środowisko i otaczającą nas przyrodę. Liczymy na to, że nasze przedszkolaki zrozumiały, że na nas wszystkich ciąży odpowiedzialność za naszą ziemię.

Grażyna Mielczarczyk