Archiwum

Trzy Światy na wernisażu

8 kwietnia w Galerii MiGOK w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się wernisaż Kamili Kuny i Zbigniewa Kotyni „Trzy Światy”. Prace obydwojga artystów różnią się od siebie. Kamila Kuna, mieszkanka Komorowa, upodobała sobie głównie malarstwo abstrakcyjne. Zbyszek Kotynia, jak zawsze podkreśla, urodził się w Ostrówku Węgrowskim koło Łochowa, choć dość szybko wraz z rodziną przeniósł się na Warmię i do dziś mieszka w Biskupcu. Jemu bliższe sercu są pejzaże malowane odważnie grubą warstwą farby.

 

Jak stwierdził Artur Szydlik, "na wystawie artyści zaprezentowali prace, które można pogrupować na sposoby tematycznego postrzegania. Są to obrazy religijne, realistyczne i abstrakcyjne. Kamila Kuna skłania się ku abstrakcji, Zbigniew Kotynia - ku ikonom. Obojga artystów łączy twórczość naturalistyczna.  [...] Różnorodne światy, tak odległe od siebie, a jednocześnie bliskie, zachodzące na siebie i często łączące się ze sobą, prezentuje ta wystawa. <<Trzy światy>> to tylko pretekst, podpowiedź do odpowiedniego przeżycia ekspozycji. Warstw łączących dokonania artystów może być nieskończenie wiele. To zależy od nas – odbiorców. Sztuka jest obszarem Sacrum, co wykazali twórcy. Niech zatem wernisaż będzie rytualnym świętem, a osobiste obcowanie ze sztuką wewnętrznym oczyszczeniem".

Tradycyjnie otwarciu towarzyszyła muzyka i poezja. Na akordeonie zagrał Paweł Ściebior, nauczyciel Ogniska Muzycznego MiGOK-u, jeden z najlepszych studentów na Akademii Muzycznej w Warszawie. Jego wykonanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich wernisażowych gości. Muzyczne występy zostały wzbogacone przez Sławomira Księżopolskiego, który w dzieciństwie uczył się grać na pianinie w MiGOK-u oraz przepiękne wokalne wykonanie Patrycji i Mileny Wielgat. Przemiennie z utworami muzycznymi była prezentowana twórczość Adama Stępińskiego – poety z Warszawy, który napisał szereg wierszy do ikon Zbigniewa Kotyni. Nie zabrakło również utworów powstałych specjalnie na tę okazję Barbary Ziółkowskiej z Baczek. Tym razem całe wydarzenie było filmowane przez aktora Janusza Kłosińskiego, znanego m.in. z filmu "Rejs". Wystawę oraz jej uroczyste otwarcie przygotowała (przy wsparciu pracowników MiGOK) i poprowadziła Aneta Kowalczyk. Na koniec części oficjalnej malarka Kamila Kuna powiedziała: "To był mój najpiękniejszy wernisaż, jaki miałam". To wielki zaszczyt, gdyż Galeria MiGOK pozytywnie jest odbierana na każdym wernisażu. Osoby, które nie obejrzały jeszcze wystawy, zapraszamy do 6 maja 2016 roku w godzinach otwarcia MiGOK w Łochowie. 

A.K.