Archiwum

Belfer i inni

15 kwietnia o godz. 19.oo w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się przedstawienie „Belfer” Jean-Pierre’a Dopagne’a w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Wspaniałą kreację aktorską stworzył w tym monodramie Wojciech Pszoniak.

Już trzeci raz MiGOK w Łochowie gościł na swojej scenie znanych i lubianych artystów dzięki współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury i Teatrem Mazowieckim. Poprzednio zaprezentowane spektakle to „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Marka Pasiecznego z udziałem Katarzyny Herman i Redbada Klijnstry oraz „Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” Jarosława Sokoła w wykonaniu Ewy Wencel. Przedstawienia te spotkały się z ogromnym zainteresowaniem społeczności gminy Łochów i okolic, o czym świadczyła za każdym razem wypełniona po brzegi sala widowiskowa MiGOK-u.

 

Wojciech Pszoniak jest jednym z najbardziej uzdolnionych polskich aktorów dramatycznych, występował też w wielu filmach, między innymi w wybitnych produkcjach Andrzeja Wajdy, takich jak „Ziemia obiecana”, „Wesele” czy „Korczak”. Wymagającą rolę w monodramie „Belfer” trwającym półtorej godziny aktor opanował perfekcyjnie. Opowieść o nauczycielu, w dużej mierze zabawna, w pewnym momencie również zaskakująco przejmująca i przerażająca, wprowadziła widzów w zachwyt. Na widowni zgromadziła się liczna grupa młodzieży wraz z pedagogami z łochowskiego liceum. Po przedstawieniu rozległy się gromkie brawa, były owacje na stojąco, wspólne z Aktorem zdjęcia. Uczestnicy wychodzili z Ośrodka Kultury bogatsi w cenne doświadczenie obcowania ze Sztuką przez duże „S”.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania teatralne w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie, tym razem w ramach 16. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich (półfinały, 12–13 V) – na przegląd teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Gościem specjalnym Festiwalu będzie Anna Seniuk, znana z niezapomnianych kreacji filmowych i teatralnych – 13 maja o godz. 19.oo odbędzie się wyjątkowy wieczór z tą niezwykłą Aktorką, zatytułowany „Portret kobiecy”.

R.Ż., K.Sz.