Archiwum

Roman Pankiewicz w Łochowie o Niemczech

Roman Pankiewicz, podróżnik, autor tryptyku podróżniczego Trzy żywioły: „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł”, „Islandia - trzeci żywioł” oraz "Niemcy - drugi Żywioł", spotkał się z młodzieżą gimnazjalną w Łochowie. Spotkanie zorganizowała 15 marca br. Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie.

Tematem spotkania była najnowsza książka podróżnika „Niemcy moja mała ojczyzna – drugi żywioł”, która jest podsumowaniem m.in. trzyletniego pobytu we Frankfurcie n/Menem gdzie pracował na budowie w latach 1993- 1995. Codzienny kontakt z przedstawicielami tego narodu, spowodowały diametralną zmianę postrzegania dotychczasowej pracowitości i uczciwości Niemców.

W interesujący sposób przedstawione zostały relacje między robotnikami pracującymi  w trudnych warunkach. W niniejszej publikacji starał się opisać Niemcy od późnego antyku do czasów współczesnych, językiem zrozumiałym dla czytelnika .

Umiejętność połączenia pracy zawodowej z analityczną obserwacją życia mieszkańców kraju w którym przebywał uświadomiła mu potrzebę poznawania miejsc, o których nie wspominają turystyczne przewodniki.

Opowieść Romana Pankiewicza o Niemczech, wzbogacona była pokazem zdjęć.

Autor dowiódł, że warto podróżować nie tylko palcem po mapie, ale można i warto połączyć pracę zarobkową z poznawaniem innych krajów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne książki tego autora.

                BP