Żołnierze Wyklęci – Łochów 201

1 marca w Łochowie Miejski i Gminny Ośrodek Kultury zorganizował trzy wydarzenia poświęcone obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewicz oraz Publicznym Gimnazjum w Łochowie około 300 uczniów uczestniczyło w przygotowanym projekcie – Niepokorni Niezłomni Wyklęci - „Młodzi dla historii”. Gościem specjalnym obu spotkań był Arkadiusz Gołębiewski - reżyser filmowy, dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Wspólnie z dyrektorem Domu Kultury Arturem Lisem przybliżyli młodzieży istotę idei obchodów, powody walki zbrojnej z nowym okupantem ze wschodu oraz następstw wynikających z ustaleń powojennych w jakich znalazła się Polska. Zaprezentowano film ‘Sny utracone, Sny odzyskane” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, ukazujący losy „dzieci bandytów” – jak nazywano je przez nową władzę, które w wieku 7 - 10 lat przetrzymywane były w wiezieniu, dorastały w domach dziecka i nigdy już nie zobaczyły swego ojca brutalnie zamordowanego przez UB. Tragiczny los rodziny żyjącej z piętnem „dzieci bandytów” na szczęście miał swój szczęśliwy finał.

Po 50-ciu latach rodzina odebrała z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski za zasługi ich ojca. Niezmiernie wzruszającym i radosnym momentem była rozmowa z Panią Prezydentową, w którym bohaterka filmu stwierdziła z ulgą „Od tego momentu mogę powiedzieć, że nie jestem córką bandziorów”.

Następnie zaprezentowane zostały krótkie filmy kręcone przez uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych z Ciechanowa i Ostrołęki - laureatów konkursu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”.

Arkadiusz Gołębiewski zaprosił również łochowską młodzież do projektu „Nakręć dziadka komórką”, mającego na celu zainteresowanie młodych ludzi historią swoich najbliższych i utrwalenie wspomnień za pomocą telefonu komórkowego. Powstałe filmy wzięłyby udział w Festiwalu Filmowym a ich autorzy mięliby szansę na otrzymanie statuetki OPORNIK.

Zaproponował również przeprowadzenie warsztatów filmowych z profesjonalną ekipą.

Spotkanie z młodzieżą licealną i gimnazjalną okazało się niezmiernie istotnym i wzruszającym przeżyciem, co możemy stwierdzić czytając wpisy do księgi pamiątkowej. Okazuje się, że wartości przyświecające bohaterom filmów są ważne również dla współczesnej młodzieży.

Koncert fortepianowy Zuzanny NowakObchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zakończone zostały wieczorem w Kinie Łochowskim prezentacją trzech filmów: „Rozbity Kamień” i „Sny stracone Sny odzyskane” A. Gołębiewskiego oraz „Byłem Żołnierzem Armii Krajowej”  M. Widawskiego. Całość poprzedzono muzyczną prezentacją Kapeli Łochowskiej i krótkim koncertem fortepianowym uczennicy Ogniska Muzycznego - Zuzanny Nowak, do multimedialnej prezentacji fotograficznej żołnierzy niezłomnych. Chwała Bohaterom.

 DK

 
Michal Krupa