Archiwum

Jednak udane eliminacje MŚU

W poprzednim numerze GŁ pisaliśmy, że nie wiadomo czy drużynie polskiej, która zajęła trzecie miejsce w grupie eliminacyjnej Mistrzostw Świata w Unihokeju rozgrywanych w naszej miejscowości uda się pojechać na finał tych mistrzostw do Tallinna. Dosłownie godzinę po zamknięciu lutowego numeru było już wiadomo. Dla nas nie mniej ważne było to, że Łochów po raz kolejny był miejscem eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju, a hala sportowa przy ul. Wyspiańskiego przeżywała istne oblężenie. W każdym z meczów, gdy grała nasza drużyna kibicowało jej co najmniej 1,5 tysiąca osób, a i w pozostałych meczach - niewiele mniej. W turnieju eliminacyjnym przeprowadzonym w dniach 3-7 luty br. spotkały się reprezentacje Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. W naszej drużynie mogliśmy podziwiać dwóch łochowskich zawodników: Dawida Skurę i Emila Filipowicza.

 

Organizacja eliminacji światowych mistrzostw to dla Łochowa bardzo duże wyróżnienie. Tym bardziej, gdyż mniej więcej w tym samym czasie, początek lutego br., eliminacje te rozgrywano w pozostałych grupach eliminacyjnych  poszczególnych kontynentów.  

Zespoły zgłoszone do eliminacji mistrzostw świata podzielone zostały na sześć grup: kwalifikacje strefy europejskiej (4 grupy), Azji i Oceanii (1 grupa) oraz Ameryki (1 grupa). Turnieje eliminacyjne przeprowadzono w  Nitrze (Słowacja),  Tallinnie (Estonia), Łochowie  (Polska),  Skofji Loka (Słowenia), Denver, Colorado (USA) oraz Pattayi (Tajlandia). Znaleźliśmy się zatem w doborowym gronie, np. Denver miasto ponad 600 tys. mieszkańców i nasze miasteczko - sto razy mniejsze.

Naszym celem (14 miejsce w światowym rankingu) był oczywiście awans na Mistrzostwa Świata. W wyniku pięciodniowych rozgrywek reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce z dorobkiem 4 punktów (dwa zwycięstwa, dwie przegrane), stosunkiem bramek 26:24. Tak się składa, że eliminacje rozgrywane w Nitrze na Słowacji w ramach innej grupy eliminacyjnej zadecydowały o awansie Polaków na Mistrzostwa Świata. W ostatnim meczu rozgrywek w Nitrze do ostatniej chwili ważyły się nasze losy uzależnione od wyniku meczu Słowaków z Rosjanami. Słowacy w meczu z Rosjanami owszem wygrali, ale zabrakło im jednej bramki, by mieć lepszy, korzystniejszy stosunek bramek od naszej drużyny. I to nas uratowało. Na Mistrzostwa Świata Unihokeja w Rydze pojedzie nasza reprezentacja.

W zdobywaniu bramek był też akcent „łochowski” - Emil Filipowicz w meczu z Anglikami zdobył jedną bramkę, podobnie Dawid Skura w meczu z Hiszpanami. Najlepszym zawodnikiem Polskiej drużyny był Mateusz Antoniak z MUKS Zielonka, zdobywca 12 pkt wg punktacji kanadyjskiej i 11 bramek. Nasi „łochowscy” zawodnicy zebrali po 3 pkt i znaleźli się w pierwszej siódemce najlepiej grających w reprezentacji Polski.

Do Mistrzostw Świata kwalifikację otrzymało 10 państw europejskich i 6 z pozostałych kontynentów. Ta dyscyplina sportu najlepiej rozwinęła się na kontynencie europejskim, stąd tak duże dysproporcje.

R